Arte İstanbul Sanat Galerisi Dünya Sanatçıları ile Contemporary istanbul’da…

Türkiyenin ilk heykel galerisi Arte İstanbul Sanat Galerisi, ve nda, dünyaca ünlü 7 sanatçı ile Contemporary İstanbul 2023’da yerini alıyor…

Çağdaş sanatın ustalarını ve sanatseverleri bir araya getirmek için, Arte İstanbul Sanat Merkezi, bu yıl beşinci kez düzenlenen Contemporary Istanbul Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarına 25-28 Kasım 2023 Ergin İNAN, Kerstin GRIMM, Johannes GRÜTZKE, Hans SCHEIB, Andreas THEURER, Yunus TONKUŞ, Trak WENDISCH’in eserleri ile katılıyor.

Contemporary Istanbul 2023 Sanat Fuarı

25-28 Kasım 2023

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı / Lütfi Kırdar Convetion & Exhibition Centre  Harbiye / İstanbul

Arte Istanbul Sanat Merkezi Tel: 212 292 8045 www.arteistanbul.com

sanatlog.com

Erdinç Bakla ‘Birikimler - Çatalhöyük Rüzgarı’ Sergisi - Arte Istanbul Sanat Galerisi’nde

8 Eylül 2023 Yazan: admin  
Kategori: Duyurular, Heykel Sanatı, Sanat, Sanatsal Etkinlikler

Arte İstanbul Sanat Galerisi, 6 Ekim – 13 Kasım 2023 tarihleri arasında, ünlü seramik sanatçısı Erdinç Bakla’nın “Birikimler - Çatalhöyük Rüzgarı” adlı Seramik Heykel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Türk sanatının dünyada tanınmamasının nedenini, Batı sanatının taklit edimesinde bulan sanatçı, dünyada ses getirebilecek yeni bir Türk sanatı akımının ancak, Anadolu uygarlıklarından yararlanılarak ortaya çıkabileceğini söylüyor.

Bundan önceki yıllarda “Hitit Rüzgarı” ve “Troia Rüzgarı” adlı sergileri ile konuya dikkat çekmiş olan Erdinç Bakla, bu çalışmalarının devamı niteliğindeki Seramik Heykel sergisini, “Birikimler - Çatalhöyük Rüzgarı” adıyla Arte Istanbul’un Beyoğlu’ndaki Sanat Galerisinde sanatseverlere sunuyor.

Orta Anadolu’da bulunan en önemli antik yerleşim yerlerinden biri olan ve , M.Ö. 7000’li tarihlere ait olduğu düşünülen Çatalhöyük’ün, günümüzde yapılan kazılarla, çok daha eski tarihlere ait olduğu ortaya konulmaktadır. Kazıyı yapan James Mellaart, bu yerleşimin o tarihlerde, dünyanın en önemli ilk şehirlerinden olduğunu belirtmekte ve çağın Paris’i olduğunu iddia etmektedir.

Sanatçı Erdinç Bakla’nın, Çatalhöyük kazılarında bulunan seramik figürlerden yola çıkarak porselenden yaptığı çağdaş yorumlu eserler ve ‘Kökler’ adlı ayrı bölümde sergilenecek olan sanatçının daha önceki çalışmalarından örnekler, 06 Ekim 2023 tarihinden itibaren Arte Istanbul Sanat Galerisinde görülebilir.

Arte Istanbul Sanat Merkezi:

Pazartesi-Cumartesi 10:00-18:00 saatleri arasında açıktır.
Kumbaracı Yokuşu, Tercüman Çıkmazı No:16/1 Beyoğlu.
Tel +90 212 292 8045
www.arteistanbul.com

sanatlog.com