“Eric Rohmer: Anısına” 19-31 Ekim’de Pera Film’de

Pera Film “” programıyla, 19 – 31 Ekim tarihleri arasında, Ocak 2024’da 89 yaşında hayata veda eden Fransa’nın kuşağının en önemli yönetmenlerinden Rohmer’i özel bir film seçkisiyle anıyor.

“Temelde, söylemiyorum ben, gösteriyorum. Hareket eden ve konuşan insanlar gösteriyorum. Bu yapmayı bildiğim tek şey, ama esas mesajım da burada yatıyor”, diyor . 5 kurmaca, 4 kısa ve 1 belgeselden oluşan “” film seçkisinin işaret etmeye çalıştığı tam da bu. Seçkide Rohmer’in tanınmış uzun metrajlı filmlerinden Maud’daki Gecem, Claire’in Dizi, Güzel Evlilik, Pauline Plajda ve Kız Arkadaşımın Erkek Arkadaşı’nın yanısıra, 1950 ve 1960’larda çektiği 4 kısa film ve ayrıca ’in Yaz Masalı adlı filmin çekim aşamalarını gösteren belgeseli de yer alıyor.

filmlerinin kurgusunu yapan Mary Stephen Pera Film’de

22 Ekim Cuma günü saat 17:00’deki Pauline Plajda ve 19:00’daki Güzel Evlilik filmlerinin ardından 1990’lardan sonra ’in filmlerinin kurgusunu yapan ve Rohmer’in yakın dostu Mary Stephen ile bir söyleşi düzenlenecek.

Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle

Rohmer eleştirmenlerin yönetmenliğe döndüğü geleneğinden geliyordu; Cahiers du Cinéma degisinin editörlüğünü yaptı ve ’nın en romantik filozofu ve zaman zaman “intimist” olarak adlandırılan bir sinemanın ustası oldu: özellikle şaşırtıcı olmayan, genellikle 20’li yaşlarda ve yaşamları bir yürüme, konuşma ritminde anlatılan insanlar üzerine hassas, gösterişsiz filmler. Dramatik omuz planlarından kaçındı, müzik kullanmama eğilimindeydi. 1957’de Cahiers du Cinéma’nın genel yayın yönetmenliğine başladı, bu görevi 1963’te Barbet Shroeder’le filmlerinin çoğunluğunun yapımcılığını yapacak film şirketi Les Films du Losange’ı kurmak üzere bırakacaktı. 1962’de hikayenin ana konusunu “Anlatıcı, bir kadını ararken, onu bulana kadar dikkatini üzerinde tutacak bir başka kadınla karşılaşır” diye özetlediği, “Ahlak Öyküleri” adını verdiği bir grup filme başladı. 1980’lerde, komediler ve meseller ikinci büyük dizisini oluşturdu: her film kendince halk bilgeliğinden bir özdeyişi anlatıyordu. Yönetmen 1990’larda, aşkın oyunları ve zenginlikleri üzerine araştırmalarını “Dört Mevsim Hikayeleri” ile sürdürdü.

Pera Müzesi Oditoryumu
Meşrutiyet Cad. No: 65, Tepebaşı
Tel: (212) 334 99 00
Gösterim ücreti: 5 TL
Filmler Türkçe altyazılıdır.

MAUD’DAKİ GECEM
MA NUIT CHEZ MAUD
MY NİGHT AT MAUD’S

Yönetmen / Director:
Oyuncular / Cast: Jean-Louis Trintignant, Françoise Fabian, Marie-Christine Barrault, Antoine Vitez
Fransa / France, 1969, 110’

Uzun yıllar yurtdışında yaşadıktan sonra yakın zamanda Clermont-Ferrand’a yerleşmiş bir mühendis olan Jean-Louis huzur ve sükunet özlemi içindedir. Her Pazar günü gittiği kilisede hoşlanacağı sarışın genç bir kadını fark eder ve karısı olmasına karar verir. Daha sonra civarda bir lokantada eski bir okul arkadaşı olan ve Clermont-Ferrand Üniversitesi’nde felsefe profesörlüğü yapan Vidal ile karşılaşır. Vidal onu Noel Arifesi’ni Maud’un evinde geçirmeye davet eder. Siyah saçlı, güzel, büyüleyici boşanmış doktor Maud, Jean-Louis’nin cazibesine kayıtsız değildir.

CLAIRE’İN DİZİ
LE GENOU DE CLAIRE
CLAIRE’S KNEE

Yönetmen / Director:
Oyuncular / Cast: Jean-Claude Brialy, Aurora Cornu, Béatrice Romand, Laurence de Monaghan, Fabrice Luchini
Fransa / France, 1970, 105’

Jérôme evlenmeden birkaç hafta önce tatilini Annecy gölü yakınlarında geçirir. Burada ailesine ait villanın satışını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Rastlantı eseri ortak bir tanıdıklarının evinde kalan Rumen eski dostu Aurora ile karşılaşır. Jérôme onu ziyarete gider. Tanıdıklarının sağlam iradeli kızı Laura yeni gelen konuktan etkilenmiştir. Tomurcuklanmakta olan bu aşk bir yazar olan Aurora’ya bir sonraki romanı için ilham verir. Jérôme bu oyuna kapılarak Laura’yı sürekli ziyaret etmeye başlar. Daha sonra Laura’nın büyük üvey kardeşi Claire işin içine girerek onu bir başka şekilde sarsar. Sonuçta Laura Jérôme’u daha genç bir erkek için terk ederken Jérôme’un Claire’e duyduğu çekim bir saplantıya dönüşür.

GÜZEL EVLİLİK
LE BEAU MARIAGE
THE GOOD MARRIAGE

Yönetmen / Director:
Oyuncular / Cast: Béatrice Romand, André Dussollier, Arielle Dombasle, Pascal Greggory
Fransa / France, 1982, 97’

Sanat Tarihi öğrencisi olan Sabine Simon’un metresi olmaktan sıkılmıştır. Simon iyi bir aile adamı ve bir sanatçıdır ancak metres olmak Sabine’in canına tak etmiştir ve evlenmeye karar verir. Kiminle olacağı başka bir meseledir: onun önceliği “iyi bir evlilik” yapmaktır. Bu ruh hali içindeyken “yakışıklı, genç ve bekar” olan Edmond ile karşılaşır. Sabine fazla hızlı hareket ederek Edmond’un onunla evlenmesini sağlayacağını açıklar.

PAULINE PLAJDA
PAULINE À LA PLAGE
PAULINE AT THE BEACH

Yönetmen / Director:
Oyuncular / Cast: Amanda Langlet, Arielle Dombasle, Pascal Greggory, Feodor Atkine
Fransa / France, 1983, 95’

Yeni boşanmış olan Marion yazın son günlerini Normandy sahilindeki aile yazlığında geçirmeye karar verir. Tatilini uzatmaktan memnunluk duyan genç kuzeni Pauline’i beraberinde götürür. Plajda Marion’un eski aşığı Pierre ile karşılaşırlar. Pierre onlara rüzgar sörfü yapmayı öğretmeyi önererek onları kendi evine davet eden Henri ile tanıştırır. Civardaki kumarhanede oldukları sırada, Pierre Marion’a olan aşkını itiraf eder, oysa o artık Henri’den hoşlanmaktadır. Bu arada Pauline Sylvain ile tanışmıştır…

KIZ ARKADAŞIMIN ERKEK ARKADAŞI
L’AMI DE MON AMIE
MY GIRLFRIEND’S BOYFRIEND

Yönetmen / Director:
Oyuncular / Cast: Emmanuelle Chaulet, Sophie Renoir, Anne-Laurze Meurry, Eric Viellard
Fransa / France, 1987, 102’

Blanche kısa süre önce belediyede çalışmak üzere Cergy-Pontoise’a taşınmıştır. Bir öğle tatilinde hayat dolu ve hemen kendini sevdiren Léa ile tanışır. Léa spordan pek hoşlanmasa da Blanche ile civardaki yüzme havuzuna gitmeyi kabul eder. Orada Léa’nın bir tanıdığı olan Alexandre ve onun o sıradaki kız arkadaşı Adrienne ile karşılaşırlar. Blanche kendini genç bir mühendisin büyüsüne kaptırır. Tatil geldiğinde Léa giderken Blanche kalır. Blanche rastlantı eseri sokakta Alexandre ile karşılaşır. Beceriksizce onu görmezden gelmeye çalışır. Yakında Léa’nın erkek arkadaşı olan Fabien’a da rastlamaya başlayacaktır.

BELGESEL
DOCUMENTARY

YAZ MASALININ YAPIMI
LA FABRIQUE DU CONTE D’ETE
THE MAKING OF A SUMMER’S TALE

Yönetmen / Director: Jean-André FIESCHI, 2024, 90’

Yaz Masalı’nın Yapımı ’in filmi Conte d’été’nin (Yaz Masalı) içine giriyor. Filmde asistan olan Françoise Etchegarray, seksen yaşında hayat dolu bir adam olan yönetmeni Dinard ve Saint-Lunaire plajlarında, varlığının farkında olmayan tatilcilerin arasında hasır şapkasıyla yakalıyor. Kimse rol yapmıyor. Yalnızca sakin konuşan, zaman zaman tereddüt etse de şaşırtıcı bir hızla kararlar alan bir adamla karşı karşıyayız.

KISA FİLMLER
SHORTS

Suzanne’ın Mesleği
La carrière de Suzanne
Suzanne’s Career

Yönetmen / Director:
Oyuncular / Cast: Philippe Beuze, Jean-Claude Biette, Patrick Bauchau, Diane Wilkinson, 1963, 52’

Monceau’lu Fırıncı Kadın
La boulangère de Monceau
The Girl at the Monceau Bakery

Yönetmen / Director:
Oyuncular / Cast: Barbet Shroeder, Fred Junk, Michèle Girardon, Bertrand Tavernier, 1962, 26’

Charlotte ve Bifteği
Charlotte et son steak
Charlotte and her Steak
1951

Nadja Paris’te
Nadja a Paris
Nadja in Paris
1964

GÖSTERİM PROGRAMI

ANISINA

19 – 31 Ekim

19 Salı
19:00 Kız Arkadaşımın Erkek Arkadaşı
L’ami de mon amie

22 Cuma
17:00 Pauline Plajda
Pauline à la plage

19:00 Güzel Evlilik
Le beau mariage

23 Cumartesi
12:00 Rohmer: Kısalar / Shorts
14:00 Kız Arkadaşımın Erkek Arkadaşı
L’ami de mon amie

24 Pazar
14:00 Belgesel:Yaz Masalının Yapımı
Documentary : The Making of A Summer’s Tale

16:00 Claire’in Dizi
Le genou de Claire

28 Perşembe
17:00 Claire’in Dizi
Le genou de Claire

29 Cuma
17:00 Maud’daki Gecem
Ma nuit chez Maud

19:00 Pauline Plajda
Pauline à la plage

30 Cumartesi
16:00 Güzel Evlilik
Le beau mariage

18:00 Maud’daki Gecem
Ma nuit chez Maud

31 Pazar
14:00 Rohmer: Kısalar / Shorts
16:00 Belgesel:Yaz Masalının Yapımı
Documentary : The Making of A Summer’s Tale

SanatLog Haber

sanatlog.com