Kütüphane Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yılın Kütüphane Dostu Ödülü Tevfik Akşit’in…

Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi 2023 Yılı Ödülleri, 48.Kütüphane Haftası Açılış töreninde sahiplerini buldu. “Kütüphane Dostu Ödülü” bu yıl, Akşit Kültür Düşün ve Yazınevi Kütüphanesi kurucusu Tevfik Akşit’e verildi.

25 Mart 2023 Pazartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen 48.Kütüphane Haftası açılışında gerçekleştirilen ödül törenine, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Vali Yardımcısı Kazım Tekin, ilk Kültür Bakanı Prof.Dr. Talat S.Halman , İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof.Dr. Ahmet Emre Bilgili ve ünlü çocuk edebiyatı yazarı Gülten Dayıoğlu’nun yanı sıra, kütüphaneciler, üniversite öğrencileri ve kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı.

2023 Yılı Ödülleri; “Kütüphane Dostu”, “İstanbul Yılın Halk Kütüphanesi Okurları”, “Kütüphane Gönüllüleri” ve “Geleceğin Kütüphaneleri” konulu “Resim Yarışması” olmak üzere dört kategoride verildi.

2004 yılından bu yana, kitap ve kütüphane dünyasına emeği geçmiş, katkılar sunmuş kişi ve kurumlara verilen, Kütüphane Dostu Ödülü bu yıl; kisisel özveri ve girisimleri ile, İzmir Seferihisar’daki Ürkmez’de kurmuş olduğu “Akşit Kültür Düşün ve Yazın Evi Kütüphanesi” gibi özgün bir örneği kültür dünyasına kazandırması” nedeniyle Tevfik Akşit’e verildi. Ödülünü Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Mehmet Manyas’ın elinden alan Akşit, yaptığı konuşmada, “burada bulunmaktan ve böyle bir ödüle layık bulunmaktan mutluyum. Bu tür ödüllendirmeler bizleri umutlandırıyor, daha güzel projeler üretmek için motive ediyor” dedi. Akşit Kültür Düşün ve Yazın Evi Kütüphanesi, içerdiği seksen bin kitaplık koleksiyonu, Almanca başta olmak üzere farklı dillerdeki kaynakları, çeviribilim - dilbilim alanındaki çalışmaları ve düzenlediği çeşitli kültür ve aktiviteleri ve atölyeler ile dikkat çekiyor.

Ödüllerini İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun elinden alan “İstanbul Yılın Halk Kütüphanesi Okurları” ödüllerini kazanan isimler ise; çocuk kategorisinde Refik Halit Karay Fatih İlçe Halk Kütüphanesi’nden Ekrem Sümengen (150 kitap), Gençler kategorisinde Üsküdar Şemsipaşa İlçe Halk Kütüphanesi’nden Onur Uyar (212 kitap) ve yetişkinler kategorisinde ise Bakırköy Rıfat Ilgaz İlçe Halk Kütüphanesi’nden Fazilet Paker (257 kitap) oldu. Ödüller, İstanbul’daki halk kütüphanelerinden bir yıl içinde en çok ödünç kitap alan okurlara veriyor.

İlki geçen yıl başlatılan “Kütüphane Gönüllüsü” Ödülleri, bu yıl iki kişiye verildi. Ödül alan gönüllüler; Bakırköy Rıfat Ilgaz İlçe Halk Kütüphanesi Sesli Kitaplık bölümünde, 2023 yılından beri sürekli biçimde gönüllü kitap seslendiren Cemile Muti ve emekli olduktan sonra on yıldır İstanbul Büyükşehir Belediyesi Taksim Atatürk Kitaplığı’nda gönüllü olarak çalışmalar yürüten kütüphaneci Nail Bayraktar. Kütüphane gönüllülerine ödüllerini Vali Yardımcısı Kazım Tekin verdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile, İstanbul’daki ilköğretim okulları I. ve II. Kademe öğrencileri arasında düzenlenen “Geleceğin Kütüphaneleri” konulu resim yarışması ödüllerinde ise, renkli görüntüler yaşandı. Yarışma sürecinde, İstanbul’un otuz dokuz ilçesinde birinci olan eserler arasından seçilerek ödüle layık görülen öğrencilere ödüllerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof.Dr. Ahmet Emre Bilgili verdi. Yarışmada ödül alan öğrenciler ve okulları;

İlköğretim I. Kademe: Birinci: Ahmet Hadi Emre Kobel (Halit Derviş İbrahim İlköğretim Okulu), İkinci: Neslişah Kahraman (Şemsipaşa İlköğretim Okulu), Üçüncü: Havva Güneş (Doğa İlköğretim Okulu )

İlköğretim II. Kademe: Birinci: Sümeyye Kırpat (Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu), İkinci: Yavuz Selim Horasan (75. Yeşilpınar İlköğretim Okulu), Üçüncü: Simge Yılmaz (30 Ağustos İlköğretim Okulu)

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!