Aysun Öner’den “İSTANBUL BASKISI”

9 Aralık 2024 Yazar: admin  
Kategori: Fotoğraf, Sanat

Aysun Öner’den “İSTANBUL BASKISI”

Aysun Öner, “İstanbul Baskısı” Fotoğraf Sergisi

Yönetmeni: Bahattin Sağlam

Tarihler: 16 Aralık 2024 – 31 Aralık 2024

Açılış Kokteyli: 16 Aralık Salı, Saat 20:00

Yer: KargART

Adres: Kadife Sokak No: 16 81300 Kadıköy / İstanbul

Fotoğrafçı Aysun Öner’in son 2 yıldır üzerinde çalıştığı Stensil (Şablon) konulu fotoğraflarından oluşan sergisi “İstanbul Baskısı” 16 Aralık 2024 ve 31 Aralık 2024 tarihleri arasında KargART sergi salonunda ziyaretçilerle buluşacak.

İTÜ’deki öğrencilik yıllarından bu yana fotoğrafçılıkla uğraşan ve ilk kez 2024 senesinde Yunanistan’ın Selanik kentinde, Thessaloniki Photograph Center (Selanik Fotoğraf Merkezi)’da “Memleketimden İnsan Manzaraları” isimli ilk kişisel sergisini açan ve bu sergideki çalışmaları beğeni toplayan Aysun öNER, yeni sergisi (İstanbul Baskısı) hakkında şunları söylüyor:

“2002 senesindeki Selanik gezim süresince, sokak duvarlarını süsleyen Grafitileri fotoğraflamıştım. Ancak onlar, şehri çizgi filme dönüştürmenin ötesine geçemiyorlardı gözümde… üstelik bana böyle sorular da sordurmamışlardı. İşte beni bu projeyi hazırmaya sürükleyen ilk ve en önemli unsur da Stensil ’nin bana sordurduğu sorular oldu. Yani ki; Stensiller mesaj verme kaygısı taşıyordu, mesajını basit ve direkt anlatıyordu ve dolayısıyla sert bir dilleri vardı.

Bu sergiyi hazırlamaktaki amacım; bir Alt Kültür ürünü/uzantısı olan Stensil ’nin, Türkiye’de henüz günyüzüne çıkarılmamış izini İstanbul’da sürmektir.

Çalışmalarımda Stensili fotoğrafik bir özne olarak ele aldım ve yaşamın içersinde nasıl konumlandıklarını (insanlar ve nesnelerle kurdukları ilişkileri), bulundukları çevrede nasıl bir etki yarattıklarını ve zamanla nasıl deforme olup dönüştüklerini belgelemeye çalıştım.”

Aysun Öner Hakkında:

1981 senesinde Ankara’da doğan ve İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü mezunu olan Aysun Öner, daha sonra ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Kadın Çalışmaları Yüksek Lisans Programında bir dönem eğitim gördü. Öğrencilik yıllarında amatör olarak yöneldiği fotoğrafçılığı proje eksenli çalışmalarla bugüne değin sürdürdü. Bir süre İFSAK üyesi de olan fotoğrafçı, 2024 senesinde ilk fotoğraf sergisini (Memleketimden İnsan Manzaraları) Selanik’te açtı. Yine aynı yıl içersinde, Pireus Bank Kültür Merkezi (Selanik)’de açılan Balkan Fotoğrafçıları Grup Sergisi Awarding Balkan Poets (Balkan Şairlerini Anmak)’e katıldı. Fotoğrafın yanı sıra sinemayla da ilgilenen ÖNER, kısa film ve belgesel alanlarında çeşitli çalışmalara da imza attı. Geçtiğimiz Haziran ayında, KargART Geleneksel Kapanış Sergisi, Kargaşa 8 “Ortama Karışık” isimli grup sergisine katıldı.

Halen Galata Fotoğrafhanesi (Fotoğraf Vakfı)’nde, farklı disiplinlerden konuklar aldığı ve ayda 1 kere gerçekleştirilen “Her Telden Fotoğraf Sohbetleri” isimli bir söyleşi düzenlemektedir.

Not: Basın Bülteni metnini gönderen Bahattin Sağlam’a teşekkürler. ()

Ekleyen:

İlişkili yazılar

Yorumlar

Tek Yorum on "Aysun Öner’den “İSTANBUL BASKISI”"

  1. underground lord on Pts, 15th Ara 2024 4:11 am 

    Yarın başlıyor…

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!