Anasayfa / Edebiyat / Mavi’ye Mektup

Mavi’ye Mektup

‘Bu mektup belki de hiç doğuramayacağım kızım Mavi için yazılmıştır.’

Sevgili Mavi;

Bugün yağmursuz bir gün, yağmurlu günlerini yalnız geçirmemeni diliyorum. Bal peteği yavrum benim, hayatına her zaman sana özel bir yer ayırabilecek insanları almanı istiyorum. Unutma ki sen özel bir çocuk olacaksın. Hayat çok keyifli bir zaman tüneli değil. Hassas kalbini kırabilecek, kötü insanlar ile karşılaşabilirsin. Böyle bir zaman yaşarsan kendi kahveni kendin yapabilecek donanıma sahip olmalısın. Kahve içerken az da olsa sek süt kullan, böylece kahven daha yumuşak içimli olacaktır. Sigara kullanmanı arzu etmem. Yine de ben sigara içeceğim diyorsan, kaliteli bir tütün olsun. Ciğerlerini illaki zehir ile besleyeceksen, bu kötülüğe değecek bir madde kullanmalısın. Bana soracak olursan, herhangi bir yeşillik bul, orada sana bırakacağım kitaplardan birini okursun. Okumak ciddi bir iştir. Sarı kelebeğim, lütfen güzel insanları oku, onları yazdıklarından tanıyabilirsin. Masal okuyarak büyütmezsem bile seni, sen kendine masal kitapları satın al. Biri bana okur diye de değil. Sen kendine okumalısın güzel hikâyeleri, güzel metinleri seçmeyi kendin öğreneceksin. Beni hayal kırıklığına uğratma. Sen uğruna binlerce şiir yazılan bir kız olarak aramıza geleceksin. Değerinin paha biçilemez olduğunun farkında ol. Kimsenin sana ne yapacağını söylemesine izin verme. Bu dünya döngüsünde bizler, sadece bir dönemin küçük canlıları olarak görevlerimizi tamamlayacağız. Çok büyük hedeflerin olmasa da olur. İnsana dair güzel amaçlarını, kendine ve çevreni oluşturan insanlara hep kibarca hatırlat. Karşılaştığın her canlı için kalbinde sevgiye yer açmalısın. Kötü canlılar için, isminden asla vazgeçme. İsmini engin denizlerden alan, güzel huylu kızım, bizim evrenimiz için, güzelliklerle yarış. Aile genelde karışık bir kavramdır. Bunun üzerine düşün, sana tavsiyem kan bağına güvenme. Kan bağı bir kara büyü gibidir, unutmamalısın. Kan bağı ile ilgisi olmayan kocaman bir aile kur kendine, en azından denemelisin. Kendi yarattığın, ailen de senin incecik kalbini kırabilir. Sakin ol, onların da insan olduğunu ve sayısız kusur ile dolu olduklarını hep aklında tut. Kendine hesabını veremeyeceğin anılar bırakma arkanda, bu önemli bir konu, öğreneceksin.

Resim: Hatice Çiçek

Çiçekleri sevmesen de, anlamlarını bilecek insanlara hayatında yer ver. Güzel konuşan birileri olsun her zaman yanında, bu konuşma senden bağımsız olsun. Papatya tek mevsim güzeli bir çiçektir. Onları satın alacak gücün olmayabilir. Bir papatya tarlasına, sahibinden izin alarak, girip, istediğin kadar canlı çiçek toplayabilecek tutkun olsun. Evren içerisinde, yalnız yaşamadığını bilmeni isterim. Kendine saygını kaybetme, unutma sen kendini sevmezsen kimse ile sevgi üzerine konuşamazsın. Her sabah kendini ayna karşısında sev. Başka birinden beklentilerini azaltır bu, böylece yaşam içerisinde kendini koruyabileceğin bir zırhın olmuş olur. Kendine güvenmediğin hiçbir konu üzerine bir iş yapmaya kalkışma. Zihnini gereksiz bilgiler ile doldurmamaya çalış. Her koşulda estetik bir anlayış edinmelisin. Özellikle doğa içerisinde, savunmasız olan canlılar ile dost olmayı denemelisin. Ben annen olduğunu iddia eden kadın olarak, kedileri kendime çok benzetirim. Kendi kurallarımı kendim koyarım. Canım ne isterse öyle davranırım. Uykuma çok önem veririm. Kötü olan yemekleri asla yemem. Tüm dünya işleri içerisinde, güzel sunuma çok değer veririm. Güzel bir yemek masası hazırlamayı öğrenmelisin. Şarap içeceksen, şık bir kadeh kullan. Yaşadığın yerde güzel görseller olmasına dikkat et. En önemlisi, çabuk tüketeceğin her türlü şeyden uzak dur. Düzenli olarak güzel müzik dinlemeye çalış. Seni canlı, sağlıklı ve genç tutacak formüllerim var. Yüzüne yabancı bir madde asla sürmemelisin. Daha açık söylemem gerekirse, yiyemediğin hiçbir şeyi yüzünde ya da vücudunda kullanma. Ihlamur, incir ve sirke kaynat, haftada en az bir kere bu karışımı iç.  Mavi, hayatta bir şekilde kalmak marifet değildir. Ne olursa olsun, hayatta doğru düzgün kal.

Merve Balcıoğlu

merveb073@gmail.com

anne Merve Balcıoğlu

Hakkında Editör

Hakan Bilge - The Godfather Mitosu (Şule Yayınları, 2024) ve Aşktan da Üstün: Hitchcock Sinemasında Kişisel Bir Gezinti (Doruk Yayınları, 2024) adlı sinema kitaplarının yazarıdır.
@hakan_bilge

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

chuck-palahniuk-kitaplari-sanatlog-com-edebiyat

Bir Yeni Zaman Tanrısı: Palahniuk

Kapak Babalar şiddet evrenine dişlerini geçirmişse, çocukların dişlerini buradan çekmek zordur… Romanları kimilerince iğrenç, pornografik, ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir