Anasayfa / Sinema / Kült Filmler / Stanley Kubrick ve Filmleri Üzerine

Stanley Kubrick ve Filmleri Üzerine

Stanley Kubrick İçin Ne Dediler?

Woody Allen: “Orson Welles ile birlikte en büyük iki sinemacıdan biri.”

Mathieu Kassovitz: “Mükemmelliğe ulaşmak imkansız, bir sürü kaza olabiliyor. Kubrick gibi yapmadıkça, yani istediği gibi olmadığında çekimlere son verip, kendisinden emin olmadıkça da tekrar başlamayan (bu süreç haftalarca sürebiliyordu) bir yönetmen gibi davranmadıkça mükemmel film çekmek zor.”

Alan Rudolph: “Muhtemelen son 30 yılın en bağımsız sinemacısı, sadece stüdyo sisteminin içinde çalışmış olanı Stanley Kubrick’tir. Onun bağımsız olmadığını mı söyleyeceksin? Filmleri 30, 40, 50 milyon dolara maloluyor ve Warner Brothers senaryoyu bile göremiyor.”

Yavuz Turgul: “Benim için en önemli eser, bugüne kadar gördüğüm en önemli olayı, Kubrick’in 2024: A Space Odyssey (2001: Uzay Macerası) filmidir.”

The Killers Kiss The KillingPaths Of GlorySpartacus

John Boorman: “Stanley Kubrick, aşırılık ve bitkinlikten doğan oyuncu performanslarını yakalamaya çalışıyordu.”

Luis Bunuel: “A Clockwork Orange (Otomatik Portakal) yeni favorim. Hakkında olumsuz çok şey duymuştum. İzledikten sonra fark ettim ki modern dünyanın gerçekte ne olduğunu gösteren tek film bu.”

Orson Welles: (1960’larda söylediği sözler) “O en büyük filmini henüz yapmamış büyük bir yönetmendir. Onda daha önceki neslin yönetmenlerinde görmediğim bir yetenek var.”

Martin Scorsese: ( hakkında) “Savaşın gerçekten ne olduğunu anlatan tek film.”

Lolita Dr. Strangelove2001: A Space OdysseyA Clockwork Orange

Sydney Pollack: “Tartışmalı konulara neşter atan bir yönetmendi.”

Steven Spielberg: “Stanley’nin bir yanı hâlâ gizem…”

Tom Cruise: (Eyes Wide Shut – Gözü Tamamen Kapalı üzerine) “Para için yapmadığınız bazı şeyler vardır. Stanley Kubrick ile çalışma şansını yakalamak buna değer. Bir anda size bir şey söylediğinde ya da bir planı nasıl yarattığını gördüğünüzde bu adamın farklı, çok bilgili olduğunu fark ediyorsunuz.”

Nicole Kidman: (Eyes Wide Shut ile ilgili olarak) “Her zaman ilginç ve harika bir deneyim olarak hatırlayacağım.”

Alex Cox: ( üzerine) “Bu film benzerlerinden hemen ayrılıyor, asla modası geçmeyecek bir film.”

Shelley Duvall: “Onunla çalışmış olmayı hiçbir deneyime değişmem.”

Stephen King: ( hakkında) “Benim için Stanley Kubrick’in ’ini değerlendirmek çok zor; çünkü o konuda hislerim çok karışık. Kubrick’e uzun süredir hayrandım ve projeden çok şey bekliyordum. Ama sonuç beni ciddi bir düş kırıklığına uğrattı. Film yer yer ürpertici ve amansız bir klostrofobik dehşetle yüklü; ama çoğu zaman yavan.”

Christiane Kubrick: “Spartacus’ü çekerken rahat değildi ve o filmden sonra artık senaryosunda söz sahibi olmadığı bir filmi çekmemeye karar verdi.”

Malcolm McDowell: “Oynamak için doğduğunuz roller vardır. O filmde (A Clockwork Orange) ben vardım.”

Barry Lyndon The ShiningFull Metal JacketEyes Wide Shut

Jack Nicholson: “Onun için dahi diyorlar. İnanın bu söz bile az kalıyor.”

Alan Parker: “Hepimiz onun gibi bağımsız sinemacı olma özlemi içindeydik. Stüdyolara her dediğini yaptırıyordu, hayretle izliyorduk.”

Mark Herman: “Eyes Wide Shut hakkında pek bir şey bildiğimi söyleyemem; ancak bu filmin sinema sanatına sonsuza kadar sürecek kimi etkilerde bulunacağını öngörebiliyorum.”

Thomas Clay: “…ben iflah olmaz bir Kubrick hayranıyım.”

stanley kubrick

Referanslar: Stanley Kubrick: A Life in Pictures (2001, ), IMDb ve çeşitli sinema dergileri.

Derleyen: Hakan Bilge

SanatLog.com

Hakkında Editör

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

orhan-pamuk_kara-kitap_sanatlog

Yeniden Üretilen Roman: Kara Kitap ve İçerdiği Metinlerarası İlişkiler

Berna Moran, Orhan Pamuk’un Kara Kitap romanı üzerine yazdığı yazısında, Pamuk’un romanlarında; masal, mesnevi gibi ...

9 Yorum

 1. Sanırım böylesine bir filozof üzerine söylenecek pek fazla kelime yoktur. Prometheus gibi gökten ateşi çalıp insanlara vermiştir. Peter Sellers’in dediği gibi.

  ”Stanley is god”

 2. wherearethevelvets

  Shelley Duvall’in, o lafı iyi anlamda söylediğini zannetmiyorum. The Shining’de gerçek anlamda işkenceye maruz kaldığını defalarca belirtmiştir. Jack Nicholson’un bir lafı vardır: “Onunla çalışırken ya ona hayran olursunuz ya da suratına bir yumruk atmak istersiniz”

  Malcolm McDowell, film çekimlerinde neredeyse kör olacağı için onunla bir daha çalışmayı kesinlikle düşünmediğini söyler. Zaten Kubrick ile hiçbir aktör iki defa çalışamaz, öyle harcar oyuncusunu.
  Çünkü adamın filmleri star filmi değildir, yönetmen filmidir.

 3. insan ruhunun sapkın uç noktalarına sinema sanatı ile saldıran tek yönetmen.büyük filozof,büyük bir psikolog,büyük bir sosyolog.gerçek bir dahi.yaptığı her film farklı ve alanının en uçlarındadır.en çok etkilendiğim insanlardandır.

 4. kubrick ruh çözümlemecisi,sapkınlıklara en derin sanatla saldırıya geçen.hollywood’da kubrick’in adından bahsetmek hz. isadan söz etmek gibidir,derler.

 5. Gelmiş geçmiş en büyük birkaç ‘gerçek’ yönetmenden biri. Bütün filmleri başyapıt mertebesinde. Yenilikçi, sinemada çığır açmış bir büyük usta.

 6. çok güzel bir site!

 7. sitenizi yeni keşfettim, cidden çok güzel olmuş. elinize sağlık.

 1. Pingback: Sanatlog « alpersinema's Blog

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir