İzafi Dergisi’nin 2. Sayısı (Eylül-Ekim 2024) Kitapçılarda…

1 Comment

Derginin bu sayısında, Ferit Edgü dosyası hazırlandı.

Mustafa Orman, “Dünden Bügüne Ferit Edgü” yazısıyla: Edgü’nün yaşamını, yazın yaşamını, Paris-Almanya yıllarını Hakkâri öncesi-sonrası dönemini, öykü ile tanıştığı dönemi, Ada yayınlarını ve romanlarını ele aldı. 

Yeliz Şenay, “Ferit Edgü ve Minimal Öykülerinde Varolma Savaşı” yazısıyla; Edgü’nün öykülerine genel bir bakış çizdiriyor, biricikliğini anlattı.

M. Sait Çakar, “Ferit Edgü Hakkari’de Hazine Bulmuş” yazısıyla; Hakkari’nin Edgü için önemine değinirken, kültürel motifleri, sosyolojik boyutları, bir coğrafyanın neye ölçüt olabileceğini, Edgü’nün eserlerinde okuyucuyu dolaştırarak Edgü’yü anlattı.

 Hakan Kesel, “Yaşamın Bir Ucundan” yazısıyla, Tezer Özlü ve Ferit Edgü arasındaki ilişkiyi, tarihsel örneklerle güçlendirerek, bu bahtiyar dostluğu aralarındaki mektuplara değinerek İzafi’ye anlattı.

Kenan Tekeş, “Kayıp Kentte Bir Öğretmen” yazısıyla, “Hakkari’de Bir Mevsim” filmini ele aldı. Ferit Edgü’nün edebiyatına dair soruları, Necip Tosun, Murat Özyaşar ve İnan Çetin yanıtladı.

Genç kuşağın en başarılı romancıları arasında gösterilen Yavuz Ekinci, henüz yayınlanmamış olan “İncir” adlı romanının ilk bölümüyle dergide.

Şair ve yazar, merhum Cahit Zarifoğlu, “Savaş” öyküsüyle; usta öykücü Jale Sancak, naif bir dille yazdığı “Ada” öyküsüyle; kendine has diliyle Ahmet Büke “ ’Bir Nehir ki Ömrüm’ “ öyküsüyle; çizgisinin üstünde duran Aykut Ertuğrul, “Ay” adlı öyküsüyle; Mustafa Orman, “Deliliğe Övgü” öyküsüyle, Banu Kaba, “Kulak” öyküsüyle, derginin bu ay ki öykücüleri.

Derginin şiir kategorisinde, daha önce de başka edebiyat dergilerinde gördüğümüz: Bülent Parlak, Cihat Duman ve Gökhan Arslan var.

Diğer şairler ise şöyle: Nebiye Arı, “Süzme Bahane”; Nazlı Hamurcuoğlu, “Afiyet Olsun”; E.Fazlı Koştan, “Olay Yeri”, “Yan Yana”; Melih Coşkun, “Yenilmezlik Anıtı”; Murat Çelik, “Hiç”; Hanife Alemdar, “Her Şeyin Ortasındayım” bu sayıdaki şairler.

Ezgi Yıldırım, Amerikalı Romancı, Dave Eggers’ın minimal öykü dediğimiz, anlık kurmaca öykülerinden iki tanesini tercüme etti:

“Bu İki Yeğen” ve “Fotoğrafı Çekilmeyen Fotoğraf”.Utku Uraz Aydın, ‘Gerçeküstücü’ ressam Ody Saban’ın kişisel sergi broşüründen bir yazısını tercüme etti.

Derginin söyleşiler kısmında, Banu Kaba, Ahmet Büke ile öykü ve edebiyatı üzerine konuştu. Ahmet Bolat, Eylül’de ilk sayısıyla birlikte okuyucunun karşısına çıkacak olan, “İtibar” dergisi; İbrahim Tenekeci ile birlikte dergide yer alacak olan şair-yazar-gazeteci Furkan Çalışkan ile İtibar dergisi üzerine söyleşisi bulunuyor.

Derginin mutfağında hazırlanan, araya “İzafi Dayı” karakteri monte edilerek, her sayısında Cemal Süreya’nın anlatacağı kurgu söyleşi bölümümüzün bu sayısında: “Cemal Süreya Sezai Karakoç’u Anlatıyor” İzzet Kaya, bu sayıyla birlikte artık, ölmüş olan dergileri inceliyor; bu sayıda “YAZKO”yu ele aldı.

Nil Dumansızoğlu, çağdaş dünya edebiyatında Samuel Beckett ile aynı çizgide gösterilen Peter Handk’nin “Solak Kadın” adlı romanını anlattı.

Mustafa Özbilge, kendine has diliyle yine bir anlatıyla dergimizde yer alıyor: “Dostlarla Bir Gece Leyla’yı Anlamak(Aramak)”.

Hakan Bilge, “Mutlu Aşk Yoktur” adlı sinema filmini analiz etti. Ve son olarak, yeni çıkan ve beğendiğimiz kitapların kısa bir tanıtımı yer alıyor.

Dağıtım noktaları:

İstanbul: Mephisto (Taksim, Kadıköy), Kibrit kitabevi (Taksim) Simurg (Taksim), Ağaç kitabevi (Fatih), İnkılap kitabevi (Fatih), BİSAV (Fatih), İmge (Kadıköy), Penguen (Kadıköy) Ada (Kadıköy) 
Ankara: İmge, Dost, Bileşik, Turhan kitabevleri.
Bursa: Asa kitabevi, BKM(Bursa Kültür Merkezi) 
Diyarbakır: Kafka kitabevi İzmit: Taraklı Sahaf, 
Gaziantep: Yaşar Cevizli kitabevi… 
Kars: Kelepir Kitabevi 
 Trabzon, Samsun, Konya, Tunceli, Erzurum, Eskişehir.

SanatLog Haber

sanatlog.com

Akatalpa’nın 141. Sayısı Çıktı…

Eylül 2, 2024 by  
Filed under Deneme, Dergi & Fanzin, Duyurular, Edebiyat, Eleştiri, Kitaplar, Sanat, Siir

Leave a Comment

Şiirleriyle şairlerin birbirine benzemesi nasıl iyi bir şey değilse, şairleriyle dergilerin birbirine benzemesi de iyi bir şey olmasa gerektir.

Hele de zaten bir şekilde birlikte anılan dergilerin. Bence bir toprakta, havada, formatta çıkan, içlerinde biri kendini -Akatalpa gibi- göklere fırlamış saysa da, sonuçta aynı minval üzere çıktığı varsayılabilecek dergilerden biri tercih edilmelidir, bu tercih de kesinlikle Akatalpa olmalıdır diye bir kural elbette yoktur, diye düşünmekteyim (RD), ey ilgili eşhas, affınıza sığınarak (bu cümle özellikle ağdalı ve sallantılı kalsın, bırakınız).

Akatalpa Eylül matbaa yoluna çıkarken kafilemiz –son anda bir iki ek hakkımızı saklı tutarak:

Ali Akan, Adnan Akdağ, Ufuk Aksoy, Onur Akyıl, Adnan Algın, Nilcan Altay, Şevket Apalak, Gökhan Arslan, Musin Atak, Melek Avcı, Onur Bayrakçeken, Hakan Bilge, Sulhi Ceylan, Ersun Çıplak, Ramis Dara, Bünyamin Demir, M. Güner Demiray, Deniz Dengiz, Oresay Özgür Doğan, Gültekin Emre, Abdullah Eraslan, Z. Ersin Erdem, Altay Ömer Erdoğan, Seda Eriş, Gökhan Ertekin, Serkan Gezmen, Mehmet Girgin, Mehmet Gökyayla, Serkan Günay, Kemal Gündüzalp, Adil İzci, Duygu Kankaytsın, Selami Karabulut, Hasan Jan Kaya, Hüseyin Köse, Erhan Mındız, Mesut Ocak, İbrahim Oluklu, Gürel Ormancı, Seyhan Özdamar, Pelin Özer, Sidar Sinan Özmen, Ozan Öztepe, Hüseyin Peker, Yusuf Turhallı, Tuncer Uçarol, Yücel Ulu, Ece Ürkmez, Yıldırım Vural, Cavit Işık Yavuz, Müesser Yeniay, Derya Yıldız, Reha Yünlüel.

SanatLog Haber

sanatlog.com