Anasayfa / Sanat / C.R.A.Z.Y. {2005; Çılgın} – Jean-Marc Vallée

C.R.A.Z.Y. {2005; Çılgın} – Jean-Marc Vallée

Sihirli, mistik, çekingen ama seksi, eğlenceli, dokunaklı ve uzun bir öykü

Zachary Beaulieu Noel Gecesi olan 25 Aralık 1960’ta ebeveynleri sevgi dolu bir anne ve sert ama oğullarıyla gurur duyan bir baba olan sıradan bir ailenin beş oğlundan dördüncüsü olarak dünyaya gelir. Zachary’nin babasıyla beraber geçirdiği en güzel çocukluk günleri araba yıkama seansları sonrasında babasının favori şarkısı Aznavour’un Emmène-moi au bout de la terre söyleyerek çıktıkları kısa araba yolculuğu ve kızarmış patates yedikleri mutlu haftasonlarıdır. Fakat ne yazık ki bu çok uzun sürmeyecektir.

 

C.R.A.Z.Y aslında 20 yıllık bir uzun öykü. Oğullarının isimlerinin baş harfleriyle (Cristian, Raymond, Antoine, Zachary, Yvonne) akrostiş oluşturmuş ve hayatlarını onlara adamış ve de hiç çılgın olmayan bir ebeveynin öyküsü.

 

Oğullarının kötü anlarını hissedebilen çok dindar ve Zac’in noel gecesi dünyaya geldiği ve de saçının arkasında bir tutam beyaz saçı olduğu için seçilmiş olduğuna inanan sevgi dolu bir annenin öyküsü. Sert ama oğullarına asla şiddet uygulamamış, beş oğul sahibi olmanın haklı gururunu süren bir babanın öyküsü.
Her ne kadar hiç anlaşamasalar ve neredeyse birbirlerinden nefret etseler de “et tırnaktan ayrılmaz”ın örneği olarak gösterilebilecek Raymond ve Zac’in öyküsü.

Yıllarca kendi kimliğini bulmak için savaşmış ve aslında “homo” olurum endişesiyle babasına duyduğu derin hayranlık yüzünden sürekli kendi kimliğinden kaçmış ya da belki sürekli bu düşünceden dolayı homoluğu kimliği saymaya yakın hissetmiş, annesi tarafından seçilmiş olduğu düşünülen, bu uğurda Quebec’ten Kudüs’e kadar bir içsel yolculuk yapan (Filmde homoseksüel gösterilse de bence biseksüel) Zac’in öyküsü. Sıradan bir ailenin sıradışı yaşamlarıyla mutluluğu aramalarının öyküsü. Bir baba ve oğulun aşk öyküsü.

 

1960–1980 arası yaşanan tüm farklılıklar serilmiş seyircinin gözüne: giyimden, müziğe ve saç modasına değin.

 

Değişmeyen tek şey, Zac’in Noel Gecesi’ne rastlayan doğum günleri için bütün ailenin bir arada olma geleneği. Pink Floyd’dan Rolling Stones’a Patsy Cline’dan Jefferson Airplane’e, David Bowie’den Charles Aznavour’a, Elvis Presley’den Roy Buchanan’a kadar unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşıyoruz.

 

Filmde Zac DJ rolünde ve yönetmen de film için çok doğru parçaları seçmiş ve özellikle filmdeki motosiklet kazası sahnesini muhteşem çekmiş. Filmde tecrübeli oyuncu Michel Côté’nin oyunculuğu tartışılmaz ancak bu kadar genç yaşına rağmen en iyi erkek oyuncu dalında bir sürü ödül toplayan Marc-André Grondin’e hayran olmamak elde değil.

Aynı zamanda filmde erkek kardeş Raymond rolünü üstlenen Pierre-Luc Brillant ve anne Danielle Proulx göz dolduruyorlar.

 

Filmi sıkılmadan izlerken bizim toplumumuzla ters düşen birçok yanı olmasına rağmen bazı anlarda “bizdeki gibi” diye düşünmeden edemiyorsunuz.

 

Gençlerin filmden sonra “shotgun” yapmaya çalışmayacaklarını ümit ediyorum.

……….

İstanbul Film Festivali’nde gösterilen ‘C.R.A.Z.Y’, Kanada’nın en önemli ulusal ödülleri olan Jutra Ödülleri’ne damgasını vuran; en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu (hem baba hem de Raymond rolünü oynayan iki oyuncusu birden), en iyi yardımcı kadın oyuncu dâhil 14 ödülün sahibi olmuştu.

Kanada’nın Oscarları sayılan Genie ödüllerinde “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Orijinal Senaryo”, “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu”, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ve “En İyi Kostüm” ödülleri de dâhil olmak üzere 10 ayrı dalda ödüle layık görülen “C.R.A.Z.Y.”, aynı zamanda senenin en çok seyirci toplayan Kanada filmine verilen Golden Reel Ödülü’nü ve 2005’te AFI Los Angeles Film Festivali Seyirci Ödülü’nü kazandı. Vancouver Film Eleştimenleri en iyi film, en iyi aktör, en iyi yardımcı kadın ve en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerine sahip oldu.

Yazan: reyan yüksel
Not: Aşağıda, filmdeki parçaların isim ve söyleyen listesiyle, Patsy Kline’ın söylediği Crazy parçasının orjinalini bulabilirsiniz.

………..
BACK IN BABY’S ARMS Patsy Cline

 

I FALL TO PIECES Patsy Cline

 

CRAZY Patsy Cline

 

EMMENEZ-MOI Charles Aznavour

 

HIER ENCORE Charles Aznavour

 

BROTHER LOUIE The Stories

 

MAMBO JAMBO Perez Prez Prado – King of Mambo

 

SHINE ON YOU CRAZY DIAMOND Pink Floyd

 

GREAT GIG IN THE SKY Pink Floyd

 

SPACE ODDITY David Bowie

 

SYMPATHY FOR THE DEVIL The Rolling Stones

 

THE MESSIAH WILL COME AGAIN Roy Buchanan

 

WHITE RABBIT Jefferson Airplane

 

WHY CAN’T WE LIVE TOGETHER Thimmy Thomas

 

TOUT ECARTILLÉ Robert Charlebois

 

SANTA CLAUS IS BACK IN TOWN Elvis Presley

 

MINUIT CHRÉTIEN Petits Chanteurs du Mont-Royal

 

CAROL OF THE BELLS Petits Chanteurs du Mont-Royal

 

DEL ELISIR MIRABILE / ELISIR D’AMORE Petits Chanteurs du Mont-Royal

 

NINE SILI NEBESNIYE / ANCIENT ECHOES Chorovaya Akademia / Alexander Sedov

 

CRAZY (Patsy Cline)

 

Written by Willie Nelson
Crazy… I’m crazy for feelin’ so lonely
I’m crazy… crazy for feelin’ so blue
I knew you’d love me as long as you wanted,
And then someday, you’d leave me for somebody new
Worry… why do I let myself worry?
Wonderin’ … what in the world did I do?
Oh, crazy… for thinkin’ that my love could hold you
I’m crazy for tryin’, and crazy for cryin’
And I’m crazy for lovin’ you
Crazy… for thinkin’ that my love could hold you
I’m crazy for tryin’, and crazy for cryin’
And I’m crazy for lovin’ you

Hakkında Editör

Hakan Bilge - The Godfather Mitosu (Şule Yayınları, 2015) ve Aşktan da Üstün: Hitchcock Sinemasında Kişisel Bir Gezinti (Doruk Yayınları, 2016) adlı sinema kitaplarının yazarıdır.

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

Otopsi: Hitchcock’un Psycho’sunun Sahne Sahne İncelemesi (Görsel Materyallerle Birlikte)

  1960 yılında Paramount Pictures şirketinin gözetiminde, Universal’in stüdyolarında çekilen ve Alfred Hitchcock’un son siyah ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir