Anasayfa / Edebiyat / Dergi & Fanzin / Kaos GL: 130. Sayı

Kaos GL: 130. Sayı

Kaos GL #130

Mayıs-Haziran, 2024

Her şeye rağmen yerine, herkes için

8 Mart ekseninde, Türkiye’nin doğusundan batısına uzanan feminist örgütlenme deneyimlerini Ankara’da buluşturduk. Van da buradaydı, Batman, Adana, İzmir, Malatya, Eskişehir de… Sırbistan, Arnavutluk, Tunus, Cezayir, Lübnan, Mısır, Ermenistan, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Gürcistan, Yunanistan, Kosova, Makedonya ve Filistin’den feministler de Ankara’daydı, nerede olursak olalım ortak bir noktada buluşturulduğumuzdan yola çıkarak. Feminizmin kendisinin marjinalleşmesine karşı, birbirimizin varlığını birbirimiz için ilan etmeye geldi kadınlar. İşte bu bir araya geliş, bir dergiye büründü ve sizlerin konuğu artık. Bu sayının dosya konusunu aylar öncesinden “Feminizm ve Queer Yoldaşlığı” olarak belirlemiştik.

Gündemin “Feminizmin öznesi kimdir?” sorusuyla çalkalandığı şu günlerde, dosyada yer alan söyleşiler ve yazıların oldukça iyi ve gerekli bir tartışmanın önünü açtığını düşünüyoruz.

kaosgl-dergisi-130.sayi

Dosyamız, AÜ Kadın Çalışmaları’ndan Alev Özkazanç, Duke Üniversitesi’nden Ara Wilson, Harward Üniversitesi’nden , Stony Brook Üniversitesi’nden Michael Kimmel, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden Jack Halberstam, Balkanlar’daki Siyah Giyen Kadınlar’dan , , , Begüm ve Gülkan, Yıldız Tar, Sema Semih, Hilal Demir, Evun Okumuş, Sema Semih, Zeynep Özdal ve Pelin’e kapısını açıyor. Dergimizin UMUM sayfasını ve kapağını, dosya konumuzu en iyi anlayan ve anlatan şekliyle Gözde İlkin taçlandırıyor.

131. dergimizin dosya konusu “Barış”. Herkesin şöyle ya da böyle mesaj kaygısına sığdırdığı barış dileğini, bizler de diliyoruz ancak içini kendi hayatlarımızla dolduruyoruz. Yazılarınızı, 7 Haziran’a kadar editor@kaosgl.org adresine bekliyoruz. Elbette, dergiye anlam veren yazılarınızdan, kaosgl.org haber sitesinde de olsun diliyoruz. Bunun için adresimiz de web@ kaosgl.org!

Barış dosya konusunda buluşmadan önce, sizlerle Ankara sokaklarında buluşmak istiyoruz. 8. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma, “Barış” temasıyla 1-17 Mayıs arasında Ankara’yı sarıyor.

Savaş ortamında gelişen milliyetçi dalganın nefretle harmanlanıp tüm toplumu ablukaya almasına karşı her zaman barışı savunagelen Kaos GL, Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın ilk gününde “barış süreci”ni ele alıyor. LGBT toplumunu barış sürecine dâhil olmak için Buluşma’ya çağıran Kaos GL, Kürtler “Kürt” olmak bakımından özgür ve eşit hissetmedikçe, hiç kimsenin gerçekten özgür olamayacağını savunuyor.

Homofobi ve Transfobi meselesi ile seksizm, milliyetçilik, ırkçılık, militarizm arasındaki ilişkilere dikkat çeken Kaos GL, farklı ayrımcılıklar arasında bağlantılar kurmaya çalışıyor. Söz konusu ayrımcılıklara karşı mücadele pratikleri ve özgürlük mücadeleleri arasında yatay ağlar örmeyi hedefliyor.

“Homofobi ve Transfobiye Karşı Yürüyüş” bu yıl 19 Mayıs Pazar günü yapılıyor. Hepinizi saat 14:00’da Kıbrıs Caddesi Kavşağı’nda görmek; şarkılarda, sloganlarda ve danslarda buluşmak dileğiyle…

İçindekiler

Kaos GL’den

SÖYLEŞİ – Mısır’da “Kız Başına” Devrim Yapmak

SÖYLEŞİ – Van’da Bir Dernek, Deprem ve Barış Özlemi

KÜTÜPHANE – “Anahtarı Karanlıkta Arayabilmek”

SÖYLEŞİ – Küçücük Kabin’e Kocaman Duygular

SÖYLEŞİ – “Sorunlarla Başa Çıkabilmeyi Marjan’dan Öğrendim Ama O Yok Artık!”

HAPİSHANE – Hapishane Yönetimleri LGBT Mahpuslardan da Sorumludur!

SİNEMA – ATAERKİNİN MASKESİNİ İNDİRMEK –

Homofobi Karşıtı Buluşma’da “Barış” Konuşulacak

Feminizm Artık “Herkes” Adına Söz Almalı

Feminizmde Özcülük Tartışması ve Queer

SÖYLEŞİ – LGBT ile Feministler Müşterek Güçlerini Muhafazakârlığa Karşı Sergilemeli

SÖYLEŞİ – Kendini Sev, Ayrıcalıklarının Sorumluluğunu Taşı!

GÜNDEM

Sakallı Bir Kadının Tragedyası

Feminizm ve Queer’e dair gullümlü bir muhabbet

Queer ile Feminizm Hattında İnterseks’in “İ”si Ne Yöne Düşer!

Queer Toplumsal Cinsiyet Sorunları Kaçınılmaz Olarak Heteroseksüel Toplumsal Cinsiyet Sorunlarından Farklılık Gösterir!

Feminist siyasetin öznesi kim?

FUTBOL – Tiki Taka, Oyun Yıkma ve Barcelona

SÖYLEŞİ – Özgürlüğün Kapıları Birbirine Açılıyor

TUNUS DEVRİMİ – Devrimden bir dilim de kadınlara, lütfen…

Hakkında Editör

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

kayip-nisanli-film-2004

Savaşın Çığlıkları

Uzaklardan gelen inleme seslerini duyuyor musunuz? Savaşın çığlıklarını duyabilenler zaten duyuyor. Kulakları sağır olurcasına, yürekleri ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir