Süheyla Sabır “Benim İstanbul’um KIRMIZI” Resim Sergisi

30 Mart 2024 Yazar: admin  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

SÜHEYLA SABIR, “Benim İstanbul’um KIRMIZI” sergisi ile 22 Mart -5 Nisan 2024 tarihleri arasında, Taksim Sanat Galerisi’nde…

Süheyla Sabır, kendi KIRMIZI İstanbul’u ile öteki İstanbul’u bir arada gösteriyor.

Süheyla Sabır, İstanbul’u kendi yaşadığı gibi KIRMIZI yönleri ile anlatıyor. Canlı, enerjik, dinamik, gelişmeye açık, kararlı. Sanatçıya göre İstanbul, yaşamdan alınan zevk, aşk, yeni başlangıçların şehri. Güçlü, hırslı, hâkim bir renk kırmızı ve sanatçı kırmızının pozitif taraflarının bu kente hâkim olduğuna inanıyor. Hemen fark edilen, dikkat çekici olan bu kent, heyecanı ve hareketi sevenler için. Hırçınlıkları da var bazen, kavgacı ve tahrik edici olabilir, zorlar…

Sanatçının sergideki çalışmaları kırmızı yoğun renklerle yapılmış ve çoğunlukla aşkla bağlandığı ve hiç ayrılamadığı bu Şehr-i İstanbul’un soyut alandaki izdüşümleri. Eski yeni semtleriyle, tarihi mimarisi ve sokakları ile doğu batı köprüsü, yaşadığımız, hayran olduğumuz, bazen de şikâyet ettiğimiz şehir.

Tarihi mekânları ve semtlerini sadece mimari özellikleriyle değil geçmiş yaşanmışlıkların bıraktığı izleri ve kendine ait hatıraların tortularını birbirinin üzerine geçmiş, karışmış gibi tualine aktaran sanatçı İstanbul ile ilgili yeni soyut bir algı yaratıyor. Kendi KIRMIZI İstanbul’u ile öteki İstanbul’u bir arada gösterir. Geçmiş ve şimdi, sanatçının duygularıyla birbirine bağlanır.

Süheyla Sabır, çalışmalarında, farklı zamanların anılarını birleştirerek oluşturduğu yeni soyut biçimler ile daha uzun ve derin bir hikâyeyi fısıldar.

22 Mart Pazartesi günü saat 18:00’de açılışı yapılacak olan Süheyla Sabır’ın “Benim İstanbul’um KIRMIZI” sergisi, Taksim Sanat Galerisi’nde, 5 Nisan akşamına kadar Pazar günleri hariç saat 10:00-19:00 arasında izlenebilir.

Süheyla Sabır “Benim İstanbul’um KIRMIZI” Resim Sergisi, 22 Mart – 5 Nisan 2024

Taksim Sanat Galerisi, Cumhuriyet Cad. No:26, Taksim/İstanbul, 0212 245 20 68

Açılış Kokteyli: 22 Mart 2024 Pazartesi günü 18:00 - 19:00 saatleri arasında

İzleme Saatleri: Pazar hariç 10:00 - 19:00

SanatLog Haber

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

1 Tweet

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType