Anasayfa / Edebiyat / Dergi & Fanzin / Mavi Yeşil Dergisi: 74. Sayı

Mavi Yeşil Dergisi: 74. Sayı

Mavi Yeşil dergisinin 13. yılında yeni yüzümüzle çıkmıştık karşınıza; yeni yaşımızı kutlarken Oğuz Atay’ın Demiryolu Hikâyecileri adlı öyküsündeki gibi: “Biz buradayız, siz nerdesiniz sevgili okuryazar?” diye sorduk. Sözümüzü haykırdığımız büyük boşluktan sesimizin yankısı değil, okuryazarımızın: “Seninleyiz Mavi Yeşil!” diyen sesi yükseldi. Okuryazarlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Edebiyat dergileriyle ilgilenen uzak yakın dostlar, dergimizin yeni biçimini beğendi; sevindik elbette.

Zengin bir içerikle karşınıza çıktığımız 74. sayımızı yeni bir adla açıyoruz: Nurullah Ulutaş. Dergimize hayli uzak bir coğrafyadan ses veren Nurullah Ulutaş, dünya edebiyatın en büyük sorunsalını, intihar ve sanatçıyı, ele alıyor bu sayıda. İntihar ve ikilisini somutlar nitelikteki yazısıyla Hasan Öztürk, Yazıya Adanan Bir Ömür’ü, Virginia Woolf’u, yirmi altı defterlik günlüklerinin yardımıyla tanıtmaya çalışıyor. Hakan Bilge, okurlarını çok sevindirecek türden bir yazıyla çıkıyor karşınıza; sinema ekseninde günümüz izleyicilerini ve edebiyatı bilmeye davet eden bir yazı. Yazılarını merakla bekliyoruz. Maksut Yiğitbaş bu sayımızda, Uzamında Bir Hiciv Şairi adlı yazısıyla Arif Nihat Asya’nın şiirlerine eğiliyor. Gülnihal Keleş, iki yazarın öykülerinde tasavvufun derinliklerine dair ortak bir izlek arayışında. Esra Polat, Doğu ve Batı arasına sıkışmış bir zihnin başarılı bir çözümlemesini yapıyor. Bu ikililik her ne kadar trajik görünse de hiçbir medeniyet yok ki bizim gibi karşıtını kendinde barındırsın; belki farkına varır eleştirel bir bakış takınırız, ne dersiniz? Asuman Türüt, tam da sözünü ettiğimiz konuyla ilgili bir çalışma yapıyor bu sayıda: Tanzimat’la gelişen eleştirel oluşum ve uzamı. İrfan Polat ve İlker Aslan birer öyküsünü sunuyor beğeninize. Bu sayının şiirlerini; Sezgin Taş, Yiğit Tornacı, A. Uğur Olgar, Hızır İrfan Önder, Tan Doğan, Ömer Eski yazdılar.

 

74. sayının içindekiler:

Nurullah Ulutaş /Romanda Sanata Dönüşen Olgu: İntihar 
Sezgin Taş / Çöl Şarkısı
Yiğit Tornacı/’nde Konuşulmayanlar
Hasan Öztürk/Yazıya Adanan Bir Ömür ve Suya Atılan Bir Beden: Virginia Woolf
Tan Doğan/Mâi ve Mâyi
Hakan Bilge/Nietzsche & Sinema
A.Uğur Olgar /Bir Bakmışız
Maksut Yiğitbaş/Eleştiri Uzamında Bir Hiciv Şairi: Arif Nihat Asya
Hızır İrfan Önder/Şiirler de Ölür
Gülnihal Keleş/Sır’lı Bir Yürüyüşün Uzandığı Acı Deniz
Esra Polat/Doğu ve Batı Arasında Sıkışmış Dünyalar
Asuman Türüt/Arayışlar Dönemi’nin İlk Yıllarına Genel Bakış
İrfan Polat/Şilbalba
İlker Aslan/Acaba Nasıl?
Ömer Eski/Bozuk Gözleri Dünya’nın

Sezgin Taş

bilgi@maviyesildergisi.com
www.maviyesildergisi.com

Mavi Yeşil Dergisi: 74. Sayı Sezgin Taş

Hakkında Editör

Bu yazıya da bakabilirsiniz.

sanatlog-edebiyat

Çıplaklığın Çevirisi, Dillerin Dilsizliği

“Hiçbir gerçek sanat yapıtı, anlamı ile güzelliğini çırılçıplak ortaya sermez.” Akşit Göktürk’ün “Çeviri: Dillerin Dili” ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir