Bir Şirin Pancaroğlu Projesi: ‘İstanbul’un Ses Telleri’

Yenilikçi çalışmalar ve Türk bestecilerle önemli işbirliklerine imza atmayı sürdüren arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu bu kez özel bir projeyle sahnede. Arp Sanatı Derneğinin, 2024 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti ajansının desteğiyle hayata geçirdiği İstanbul ve Arp projesi dahilinde “İstanbul’un Ses Telleri” adlı tematik bir albümle Pancaroğlu, dinleyicileriyle tekrar buluşuyor.

19 Aralık 2024, 20.00’de, Cemal Reşit Rey Salonu’nda gerçekleştirilecek dünya prömiyerinde albümün tanıtımı ve özel fotograflardan oluşan bir dia gösterisi yer alacak. Altı Türk bestecisine sipariş edilen eserlerin galasında Kalan etiketiyle yayınlanacak olan albüm müzikseverlerin beğenisine sunulacak.

Yaklaşık bir buçuk yıldır hazırlıkları süren çalışmada, Pancaroğlu ve , arpı İstanbul teması ile , Özkan Manav, Turgay Erdener, Mahir Çetiz, Barış Perker ve ’ın hayal güçlerine teslim edip ülkemizin çağdaş üretimine de arşiv değerinde bir çalışma ile katkıda bulunuyorlar. Projenin konser performansında kullanılacak İstanbul fotoğrafları dosyası ise resim sanatçısı Utku Dervent tarafından derleniyor.

İki kuşaktan bestecilerin gönül penceresinden bakarak semtleri, dokusu, simgeleşmiş mekanları, tarihe malolmuş motifleri ve gerek habitat gerekse metropol kimliği ile İstanbul’a ait farklı sesleri arpın 47 telinden yeniden duyacağız.

Kimi coğrafyanın düşünsel dinginliği ile kiminin dinamizmini buluşturan İstanbul’u anlatan eserlerde arp ve çeng’e ses veren Şirin Pancaroğlu’na Yurdal Tokcan (ud), Tahir Aydoğdu (kanun), Derya Türkan (kemençe), Halit Turgay (flüt), (kontrbas) ve Evrim Baştaş (viyola) eşlik ediyorlar.

Program:

“Yerebatan” (kemençe, kontrbas ve arp için)
“Sabah Sabah” (flüt, viyola ve arp için) Mahir Çetiz
“Yedi Resimle İstanbul” (solo arp için) Barış Perker
“İstanbul’un Ağaçları” (arp-çeng, kemençe, ud ve kanun için) Turgay Erdener
“Güvercinler” (solo arp için) Özkan Manav
“Issız Çocuklar” (flüt ve arp için)

www.arpsanatidernegi.com

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType