SanatLog yazılarına abone olunYazılar RSSSanatLogYorumlar RSS

Ayşe Özen: “Affet Beni Afro@dit Teknoloji”

19 Nisan 2024 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sergiler

Ayşe Özen’in “Affet Beni Afro@dit Teknoloji ” adını verdiği resimlerinde, yeni algılama deneyimlerinin, günümüz görsel kültürünü çevreleyen imaj hegemonyasının, tüketimin ve yozlaşmış klişelerin kimi zaman mizahi, kimi zaman ironik sorgulamalarıyla karşılaşıyoruz.  Özen’in kadınları temel alarak üzerinde yürümeyi tercih ettiği yol aslında kadınlık imgesinin dünden bugüne beğeniyle, beğenilme arzusuyla ya da o arzunun inşa edilmesiyle ilgili. Şehvet, arzu, güzellik ve imaj sarmalıyla çevrelenmiş ve kendiliklerinden teknolojik yeniliklerin yardımıyla uzaklaştırılmış ikonik kadınların bir bakıma parodisini sunuyor sanatçı.

Ayşe Özen’in kadınları karşı koyan, eleştiren, reddeden figürler değil gibi görünse de kadınlık ikonografisinin öğelerini de mizahi bir dille üstlerinde taşıyor. Örneğin, tozluklar, viledalar, danteller, biblolar, nazar boncukları vb.gibi gündelik yaşama dair nesneler bu kadınların gerçekliğinin altını çizerken, facebook, twitter, google  gibi sosyal paylaşım ve iletişim araçlarının amblem ve logolarının bu bedenler üzerinde kullanımı siber gerçekliğin bir tür eleştirisi olarak karşımıza çıkıyor. Özen, resimlerinde kullandığı birbirinden son derece farklı simgelerle, kadının geleneksel toplumsal kodlarını ve teknolojik devrimin onun üzerine yüklediği arzu metaforlarını birlikte ele alıyor.

Ayşe Özen’in resimlerine başlangıç noktası olarak Afrodit’i alması bu bağlamda tesadüf değil. İlk kadın Pandora’dan tanrıça Afrodit’e oradan günümüzün ikon kadınlarına uzanan süreçte kadına yüklenen güzellik kodlarının ve arzu nesnesi olarak mühürlenen bedeninin uğradığı değişim oldukça çarpıcı.

Ayşe Özen Afro@dit kadınlarıyla, günümüz gerçekliğinin ironik ve mizahi bir yorumunu yapıyor. Yok eğer bu bir gerçeklik değil, bir yanılsama ise buradan nasıl çıkabiliriz sorusunu sormamızı sağlıyor.

Özen’in eserleri 03-20 Mayıs 2024 tarihleri arasında Olcay Art’ta görülebilir.

Açılış 3 Mayıs 2024, Perşembe / Saat: 18:00

Adres Cemil Topuzlu Cad. No: 90 / B 34710, Caddebostan, Kadıköy / İstanbul T. / F. +90 216 411 17 13 info@olcayart.com / www.olcayart.com

Sessiz Kadınlar Korosu

26 Ocak 2024 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sergiler

şubat ayında sizleri özgün stilleri olan başarılı genç sanatçılarla tanıştırmaya devam ediyor…

Yaşamını Milona’da sürdüren genç sanatçı Turan Toprak Kara‘nın az ile çok şeyi anlatan ve içinde pek çok hikâyeler barındıran kadın figürleri 4–29 Şubat tarihleri arasında Apeiron Artplus galeri’deki  ‘’‘’ sergisi ile türk sanatseverlerle buluşuyor.

‘’Hani bazı kadınlar vardır, sessiz ve sakindirler. Onların neşeleri de, seksapelleri de oyuncu masumiyetleri de hep bu sessiz kimliğin altında gizlenmişlerdir. İnsanların çılgın kalabalıklar içinde yaldızlı görüntüleri ile fark edilmek için adeta savaş verdiği, özel hayatın her detayının sınırsızca ortaya saçıldığı, gizem diye bir şeyin kalmadığı bir dönemde ’nın kadınları, tüm bu tantanadan uzak kendi saf dünyalarında dikkat çekmeden mutlu olmayı becerebilmiş nadir kadınlardır. Onlar ancak kendilerini keşfetmek için çaba gösteren kişilere açarlar yüreklerindeki gizemi. Yağmurdan sonra gelen taze toprak kokusu gibi içinizi ferahlatırlar. Modiglianin kadınları kadar zarif ve gizemli olmanın yanı sıra, duru görüntüleri ile de insana adeta huzur verirler.

 

Kabuklarını kaldırdığınızda ise müthiş sürprizlerle karşılaşırsınız. Görünenin ötesinde çıplaklığı masumiyetle birleştirebilmiş, içlerindeki çocuksu neşeyi kaybetmemiş bu kadınlar başınızı ummadığınız ölçüde döndürebilirler.

Toprak Turan Kara, resimlerinde yukarıda uzun uzun yazdığımız tüm bu ifadeleri son derece yalın çizgilerle kısa ve öz olarak anlatabilme başarısını gösterebilen bir sanatçıdır. Bu da onu özgün ve özel yapmaktadır.

Bugüne kadar sanatın merkezi İtalya’da açmış olduğu iki kişisel sergisindeki çalışmaları ile İtalyan basınının ilgi odağı olan ve eserleri şimdiden önemli koleksiyonlarda yer alan sanatçı Turan Toprak Kara Apeiron Artplus Galeri’deki bu üçüncü kişisel sergisi ile sizleri, denizkızları gibi kendi içten şarkılarını söylerek evreni güzelleştiren ‘’Sessiz Kadınlar Korosu’’ ile tanıştırıyor.  Gelin onları hep beraber izleyelim.

4–29 Şubat 2024

Sergi Pazar ve Pazartesi günleri hariç hergün 12.00–18.30 saatleri arasında gezilebilir.

Apeiron Artplus Galeri - Ahmet Fetgari sok. No 64 kat1 Güneş apt.Nişantaşı/İstanbul - 212 2341058 – 544 6401936

Çizgilerin Ötesinde II

18 Ocak 2024 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sergiler

’in “Çizgilerin Ötesinde II” isimli sergisi NİŞ Galeri’de 7 Şubat – 21 Şubat tarihleri arasında izlenebilir…

Konstrüktif tarzı ile dikkat çeken Semra Taşdemir, içinde bulunduğumuz zaman dilimindeki karmaşık yaşamı sadeleştirmeye, yavaşlatmaya çalışırken, içsel dünyamızın yaşamımızı kurguladığı esasından yola çıkar. Mekanın ve zamanın sınırlarını zorlar, sonsuzluğa ve sınırsızlığa özlemi ifade eder. Sade-geometrik biçimlerle boşluğu algılatırken farklı boyutlar arayışından asla vazgeçmez.

Eserlerinde kullandığı geometrik unsurlar izleyiciye güçlü bir denge algılatır.

Kurguladığı kompozisyonlarda kullandığı düz biçimleri ve renkleri, hassas tonlamalarla yumuşatır. Sanatçı yaşanılan an’ın ötesini algılatır.

Sanatçı eserleri ile izleyicilerde farklı düşünceler uyandırır. İzleyicinin eser ile arasında ruhsal bir bağ kurmasına, hayal gücünü ön plana çıkarmasına aracılık eder. İzleyiciyi resmin içine çeker. Böylece bir eseri sadece bir eser olmanın ötesine taşır.

2008 yılında Kültür Üniversitesi’nde açılmış olan serginin devamı niteliğinde olan bu sergi ile, sanatçı “Çizgilerin Ötesinde II” resim sergisi 07 Şubat / 21 Şubat 2024 tarihlerinde ART GALLERY NİŞ’de izlenebilecek.

ART GALLERY NİŞ İSTANBUL
07 Şubat – 21 Şubat 2024
Ahmet Fetgari Sk. No: 22, Teşvikiye – İstanbul
0212 232 88 48 – 0212 232 89 22
AÇILIŞ, 7 ŞUBAT SALI
Pazar Günleri hariç; 10.00 ile 19.00 saatleri arasında sergi izlenebilir.

Serdar Şencan Resim Sergisi

15 Ocak 2024 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sergiler

Düş Yolcusu Durağı, Serdar Şencan Sergisi

20 Ocak 2024 - 2 Şubat 2024
Kokteyl 20 Ocak 2024 Cuma, Saat 17:00 - 21:00 arası

Bağdat Cad. Plaj Yolu. Haldun Taner Sok. No:16/B Caddebostan 0216 386 99 03

Kara mizahı resimle bu kadar iyi buluşturan olmazdı herhalde. Kendi çocuklarının kanlarıyla, canlarıyla beslenen, kendi yaşama kültürünü bir şişe ‘cola’ya değiştiriveren bir toplumun çocuğu olmak zor olsa gerek. Görüp de görmemezlikten geldiğimiz, duyup da duymamazlıktan geldiğimiz büyün olayları kara mizahla önümüze koyuyor Serdar Şencan.

 

Düş Yolcusu Sanat Durağında sergiye çıkan resimleri 20 Ocak- 2 Şubat 2012 tarihleri arasında izleyebilirsiniz.

Sonsuz Sezgi ve Arada Durumlar

8 Ocak 2024 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

 “Sonsuz Sezgi ve Arada Durumlar” sergisi ile 12 Ocak- 4 Şubat 2024 tarihleri arasında Art Gallery Niş İstanbul’da… 

Sınıra gelmek, çizgiyi aşıp aşmama kararsızlığı… O noktaya gelene kadar akılla ilerlemek. Sonra iş sezgiye kaldığında kibirli akıldan yardım isteme çaresizliği… Akıl, matematiğe sığmayan,  sonuçlarını kestiremediği hiçbir eyleme izin vermiyor. Elindeki verilerle analiz yapıp karar veriyor ve herkesin buna itaat etmesini istiyor. Sezgi ise sonsuz olasılıklar sunar ancak akıl engel olmaya çalışır çünkü sezginin olasılıklarında kestirilemez riskler vardır, sezgi bilir ama akıl göremez. Bu rekabet yaşamdır. Öylesine durağan bir hayat sunuyor ki,  hep aklın kazandığı yaşamlarda renkler belirsizleşiyor, durağan, duyguların yorulduğu, anlamını yitirdiği, varlığı yadsıyan… Realitenin sunduğu, gözün algıladığı, aklın değerlendirdiği düz, mantıklı ve sıkıcı zamanlar, sınırda bekleme, hangi tarafta yer alacağını sorgulama anları, kararsızlık bekleyişleri “arada durumlar” yaşatıyor.  

Süheyla Sabır  “Sonsuz sezgi ve arada durumlar” sergisinde gri ve mavi hâkimdir, arada durumlarda derin düşünceler sarar insanı, düşündükçe daha da belirsizleşir her şey. Kırmızı, sezginin coşkusunu, sunduğu heyecanlı olasılıkları anlatır. Ve sınırlar vardır akılla sezginin arasında. Hep gölgelemek, utandırmak ister akıl sezgiyi, sezgi ise farklı renk ve çizgilerle karıştırır aklı. O anlarda ikisi de arada durumdadır.

Akılla sezginin rekabetini resimleyen Süheyla Sabır “Sonsuz sezgi ve arada durumlar” adını verdiği sergi, 12 Ocak Perşembe günü saat 18.00’de gerçekleştirilecek davet ile başlayacak. Sergi Art Gallery Niş İstanbul’da,  Pazar hariç diğer günlerde 10.00–19.00 saatleri arasında izlenebilir. Sergi,  4 Şubat Cumartesi akşamına kadar devam edecek.

ART GALLERY NİŞ İSTANBUL

Ahmet Fetgari Sokak No:22, Teşvikiye İstanbul

0212 232 88 48

0212 232 89 22

Sonraki Sayfa »