Şiirin Gizli Gerillası

20 Kasım 2024 Yazar: admin  
Kategori: Deneme, Edebiyat, Sanat, Siir

İzmit’te, şiir yıllıklarına girebilen şairler olarak, Ruşen Hakkı, Ayşe Nalân, İhsan Topçu ve bendeniz Şiir Haini ile birlikte, kendini şair zanneden amatör küme şiir oyuncularını toplasak, bir tane Mahir İrfan Benli kadar nitelikli şair etmeyiz. Mahir İrfan Benli ki gizli gerillasıdır şiirin ve erk odaklarının iktidarını beslememek adına, dergilerine şiir falan yollamaz, ama bugün dergilerde yayımlanan şiirlerin çoğunu, iki kere cebinden çıkartır, İrfan’ın şiirleri.

O, bu notu hiç okumayacak ki okusa kızardı bana, “Serkan, neden hakkımda böyle iri kıyım sözler ettin” diyerek. Bütün güzel ve büyük insanlar gibi ar eylerdi böyle aleni övülmekten. Hani, Nazım Hikmet’in, Bakü’de katıldığı etkinlikte, kendisini uzun süre ayakta alkışlayan coşkulu kalabalığın karşısına geçtiğinde, “Beni çok mahcup ettiniz. Adam eğer eşek değilse, bu kadar övgüden ötürü mahcup olur” mealinde sözler ettiği gibi.

İrfan’ın birkaç şiirini bu nota ekleyeyim dedim, ama sonra vazgeçtim. Çünkü O, kendini bulup keşfetmek isteyenler için şiir yazan biri. “Balık bilmezse Hâlik bilir”diyerek, bir potkal gibi şiirlerini, hayatın deryasına salan biri, sessizce çıkartıp elden dağıttığı şiir kitaplarıyla.

İyi şiir okurları olarak sizlerin, Mahir İrfan Benli şiirlerini arayıp bulup okumanızı dilerim, İrfan’ın fazlasıyla hak ettiği gibi.

NOT: Biliyorum ki bu yazıyı okuyanlar arasında, “kendini şair zanneden amatör küme şiir oyuncuları” olarak tanımladığım kişileri, insan olarak sevenler de var. Bu sözüm üzerine, arkadaşlarınızı korumak adına kırılıp incinebilirsiniz belki, ama n’eylersin ki “şiirli köyün delisi” benim. Doğru bildiğimi söylemekten hiç çekinmem, hele ki şiir üzre, Şiir’e, şiire verdiğim emeğe ve her zaman doğru bildiğini söylemekten çekinmeyen kendi kişiliğime, saygımdan ötürü.

Yazan: Serkan Engin

KASIM 2024

sekoengo@gmail.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

4 Yorum on "Şiirin Gizli Gerillası"

 1. Fatoş on Cts, 20th Kas 2024 5:14 am 

  facebook anasayfada rastladım yazıya, şiirlere dayanam…
  güzel bir yol gösterici olmuş yeni şiirler için, şairler için. bilgilendirmenize sağlık ama NOT işi başka yere çekiyor.
  şiirli köyün delisiyim diye diye çomak saklatıyorsunuz karşınızdaki delilere.
  daha önceki yazınıza yaptığım yorumdan dolayı üstüme alındığım için söyledim :)
  anlaşıldı, köy sizin, şiir sizin, çomak sizin.
  bu da başka bir ayrımcılık olsa gerek…

 2. anladimki on Cts, 20th Kas 2024 11:14 am 

  Bence herhangi bir ayrımcılık yok. Okuyanı da yazanı da ortadadır şiirin. Ben şu şair iyi derim kötü derim, iyi şiir böyle olur, kötüsü böyle… diye söyleyebilirim ve bu kimseyi bağlamaz. Bakarsınız iyiyse iyi kötü ise kötüdür.

  Ben kendi adıma en azından ismini daha önce hiç duymadığım kişilerden haberdar olduğum için seviniyorum. Köy de delisi de kişinin hoşuna gitmiyorsa bir daha o köye uğramaz olur biter. Deli, delidir ama kimseyi de zorla köye sokmuyor ya :)
  İyilikler…

 3. Fatoş on Cts, 20th Kas 2024 4:38 pm 

  “anlaşıldı, köy sizin, şiir sizin, çomak sizin” diyerek zaten uğramayacağımı anlatmıştım. çünkü, eleştiren birinin eleştiriye açık olmaması ürkütücü geldi.
  şu mütevazi şairlere bakıyorum da, yazdığınız şeyi tam olarak kavrayabiliyorum…
  herşeyi tam olmak lazım şiir yazmak için bir insanın…

 4. Serkan Engin on Paz, 21st Kas 2024 4:57 pm 

  Fatoş Hanım, bu yazının yazarı olarak benim için hiçbir mahsuru yok eleştirinizin, hatta böyle zarif bir yorum başım gözüm üstünedir…

  Saygılarımla…

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType