Utku Atalay’ın “Yüz”leri

13 Ocak 2024 Yazar: admin  

Kategori: Fotoğraf, Manşet, Sanat, Yüzler & Portreler

Fotoğraflarımın karanlığını, huzursuz havasını sorgulayanlara her zaman şunu söylerim: Ben birçokları gibi hayatın anlamının peşinde değilim. çekerken, içeriğini kimsenin bilmediği, kapalı sistem çalışan beynin karanlık noktalarını aydınlatabilmek için kullanıyorum ışığımı. Fotoğraflarımda mutlak bir son yok; çünkü mutlak doğru denilen bir hayatın varlığına inanmıyorum. Herkes kendi yaşamı doğrultusunda anlam çıkarıyor fotoğraflarımdan; bu da benim hedeflediğim şey zaten.

Fotoğraflarımı inceleyen herkese çok teşekkürler.

Ön not: İmleci fotoğrafların üzerine getirerek künyelerine ulaşabilirsiniz.

İlişkili yazılar

Yorumlar

15 Yorum on "Utku Atalay’ın “Yüz”leri"

 1. Editör (sinefil78) on Sal, 13th Oca 2024 8:32 pm 

  Genç fotoğrafçı dostumuz Utku Atalay’ın çalışmalarını yayımlarken orijinal boyutlarına bütünüyle sadık kaldım. Bir fazlalık oluşturmaması amacıyla fotoğrafların künyelerini ön notta belirttiğim şekilde gerçekleştirdim. İmleci fotoğrafların üzerine getirmeniz yeterli.

  Genç dostumuza çalışmalarında başarılar dilerim.

 2. azaplanca on Sal, 13th Oca 2024 11:45 pm 

  Yüzlerin de bir “bildiri”, bir “söylen” yüklenebileceğinin örneği olmuş bu fotoğraflar.

  Mükemmel ;)

 3. istiridye on Çar, 14th Oca 2024 12:31 pm 

  daha az photoshop kullansan nasıl olurdu acaba? orijinalleri (photoshoplanmamış hali) duruyorsa fotoğrafların, bir ara bakmak isterim. eline sağlık.

 4. UtkuAtalay on Per, 15th Oca 2024 12:55 am 

  Yorumlarınız ve beğenileriniz için çok teşekkür ederim.

  Daha az photoshop kullanmayı düşünmüyorum çünkü bu tarz meselesi. Duygularımı bu şekilde yansıtabiliyorum ve duygularım bu yönde olduğu sürece de çalışmalarım da bu yönde devam edecek gibi görünüyor.

  Birçok defa düşündüm photoshop kullanmamayı ama kullanmamak için mantıklı bir açıklama bulamadım. Olay tamamen görseli iyi kullanmak, kaliteli fotograflarla birleştirebilmek diye düşünüyorum. Açık konuşacak olursak; fotograflarımın ham hallerini kimseye (modelin kendisine dahi) yollamıyorum veya göstermiyorum, çünkü konseptler fotoğrafı destekleyen photoshopla beraber olgunlaşıyor.

  Utku Atalay

 5. istiridye on Per, 15th Oca 2024 3:32 am 

  tarzınıza dil uzatmak ne haddime. ben sadece photoshopla oynamayı bir kadının estetik yaptırmasına benzettiğimi belirtmek isterim. ortaya çıkan ürün belki orijinal halinden daha çok göze hitap ediyor olabilir ancak güzel olan zaten kadın değil miydi? güzellik göze hitap etmekten ibaret değil demek isteğim, tabii ki bunun görsel sanatlar olduğunu akılda tutmak gerekir. gözüme hitap etmeyecek de nereme hitap edecek diye düşünebiliriz ama ne bileyim, bana fotoğrafa haksızlık gibi geliyor. ısrarla photoshopsuz fotoğraflarınızı da görmek üzere tekrar elinize sağlık.

 6. UtkuAtalay on Per, 15th Oca 2024 11:32 am 

  Yo yanlış anlaşılmasın, tarzıma dil uzatıyorsun gibi bir ithamda bulunmak istemedim.

  Kadın veya erkek, bahsi geçen kişi kim olursa olsun, gerçekten seviyorsak, mutlaka davranışlarından, entelektüel duruşundan, konuşmasından veya herhangi başka bir şeyindendir; ama dış görünüşünden değil. Ama senin de dediğin gibi şu an görsel sanatlardan bahsediyoruz. Fotoğrafın karakterini belirleyen ince detaylardır her zaman, yoksa bir fotoğrafı herkes aynı şekilde çekebilir. Detaylarla farklılaşırsın. Bu, insanlardaki kişiliğe denk gelir. Bir de dış güzellik vardır, insanın karakteri ile ne kadar bağdaşmış olursa o kadar çekici gelir. Fotoğrafta da durum böyle. Dış güzellik (arka plan, dokular…) fotoğrafın anlatmak istediğiyle bağlantılıysa güzeldir. Ben düşüncelere kıyafet giydiriyorum, yaptığım başka bir şey değil. Yaptığım düzenlemeleri çekim sırasında gerçekleştirmek imkansız, o halde bu düzenlemeler olmadan neden çekeyim ki.

  Bir çocuğun olduğunu varsay, düşünceleri ve duruşu ile tam istediğin gibi. Onu yetiştirmek için onca zaman harcamışsın ve ona uygun kıyafetler dikmişsin. Şimdiye kadar sokağa hep öyle çıkmış bir insanı bu sefer çıplak çıkarır mısın? Eğer cevabın evetse aynı durumu fotoğraf için bir daha düşün, fotoğrafta iç güzellik, insanlardakinden farklı işleyen bir kavram. Varsın olsun, fotoğraf demeyelim seni rahatsız ediyorsa; beğeniyorsan, anlayabiliyorsan benim için sorun yok.

  Utku Atalay

 7. istiridye on Per, 15th Oca 2024 12:29 pm 

  photoshop kullanmadığın karelerini “çıplak” tabir etmek vicdansızlık olur, sana haksızlık olur. görsel sanatlarda kurgunun her zaman maliyeti oluyor ne yazık ki. makyajı, dekoru pahalıya patlıyor. mesela birçok fotoğrafta arka fondu tamamen fotoshopla yapmışsın değil mi? bu yüzden birçok fotoğrafçı insanı dışarıda, sokakta yakalıyor; ama çıplak olmuyor. uzun lafın kısası ben yakaladığın ifadeleri ve düşüncelerini photoshopsuz ya da belli olmayacak derecede az photoshoplayarak da yakalayabileceğini düşündüğüm için bu kadar ısrar ettim. demek istediğim herşey “innocence” (üstten sayınca 15. fotoğrafta) adlı fotoğrafta görülüyor. fazla ileriye gittiysem özür dilerim.

  not: bu yorum yanlış anlaşılmalara açık cümle yapısı içerdiğinden editlendi.

 8. Orhan IRMAK on Cts, 24th Oca 2024 9:02 pm 

  Muhteşem fotoğraflar Utku kardeşim. Photoshop da bir yetenek işidir ve siz çok yeteneklisiniz.

 9. UtkuAtalay on Pts, 26th Oca 2024 3:28 pm 

  Çok teşekkürler Orhan, beğenmene sevindim

 10. persona on Cum, 13th Şub 2024 4:34 am 

  Gözüne sağlık ;)

 11. melikekaragul on Pts, 16th Şub 2024 11:33 pm 

  Psikolojik analiz gibi… Etkileyici. Sizi ilgiyle takip ediyorum… ;)

 12. Utku Atalay on Sal, 17th Şub 2024 10:14 pm 

  Persona ve Melike;
  çok teşekkür ediyorum ikinize de
  beğenmenize sevindim.
  Utku Atalay

 13. nilüfer on Cum, 21st Ağu 2024 4:04 pm 

  ben beğendim ama sanki tek bir kitleye hitap ediyor.. ben de kendimi o kitlede saydığım zaman gerçekten güzel.. şunun gibi, sanki bir black metal konserindeyim bunlar da albüm kapakları veya korku filmi sevenlerdenim, bunlar da afiş gibi… elinize sağlık…

 14. semih on Cum, 21st Ağu 2024 7:37 pm 

  photoshop tekniği fotoğraftaki doğallığı bozuyor aslında. ama bu çalışmalar o kadar sırıtmıyor.

 15. kusagami on Cum, 21st Ağu 2024 9:52 pm 

  yüzü olmayan kız ile, sırtında üçüncü bir el olan kızın resimlerine ayrıca bayıldığımı belirtmeliyim. oldukça orijinal yapıtlar.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!