Gençler Sokakta “Deneme” Okudu! (Sokakta Şenlik 3 Festivali - Yaşayan Antoloji Etkinliği)

16 Ağustos 2024 Yazar: admin  
Kategori: Deneme, Edebiyat, Etkinlik, Kitaplar, Sanat

“Yaşayan Antoloji” etkinliği gençleri sokakta buluşturdu!

“Sokakta Şenlik 3” Festivali kapsamında 15 Ağustos 2024 Cumartesi günü saat 16.00’dan itibaren Beyoğlu-Tünel, Tramvay Sokak’ta gerçekleştirilen, “Yaşayan Antoloji = Gençler Deneme Okuyor” adlı , okurlarını, gençleri sokakta buluşturdu.

Gençlere türünü sevdirmek ve bu konuda farkındalık yaratmanın amaçlandığı etkinlikte; katılımcılar, etkinliğe ayrılan sokakta oluşturulan özel alanda, ’un hazırladığı, Kelime Yayınları tarafından yayınlanan “Düşünceler Sözleşince : Gençler İçin Günümüz Türk Yazarlarından Antolojisi” adlı kitaptan kendi seçtikleri denemeleri okudular, okudukları denemeler hakkında paylaşımlarda bulundular.

Gençler Deneme Okuyor

Bir sokak okuması eylemi niteliğindeki buluşma, “ okunmuyor” yargısına verilen anlamlı bir cevap niteliği taşıyordu. Gençlerin yanısıra çeşitli yaş gruplarından katılımcıların da gösterdiği yoğun ilgi umut vericiydi.

Öte yandan, olarak yayınlanmış bir antolojisinin raflardan öteye geçerek, yaşamın içinde, her yerde, ama en çok da sokakta gençlerle, okurlarıyla buluşması açısından da anlamlı bulunan sokakta okuma etkinliğinde, kimi katılımcıların antolojinin tamamını okudukları gözlendi.

alanında, okurların antoloji editörü ve proje ekibiyle tanışıp, görüş alışverişinde bulunduğu buluşmada dikkat çeken bir diğer alt aktivite ise, üzerinde “Gençler Neden Okumalı?” sorusunun bulunduğu panoya, kendi görüşlerini yazarak konuyla ilgili farkındalığın artmasına katkı sağlamaları oldu.

Gençler Deneme Okuyor

Şenlikteki gönüllü gençlerin etkin desteği ile planlandığı biçimde gerçekleştirilen , ımızın zenginliğinin keşfedilmesi açısından bir fırsat niteliği taşıyordu.

İletişim ve Bilgi için:

Kelime Yayınları
Zincirlidere Cad. Kılıç Apt. No: 4/2 Esentepe-Şişli 34394 İstanbul
Tel: (0212) 217 13 31 Faks: (0212) 217 13 32
www.kelimeyayinlari.com e-posta: kelime@kelimeyayinlari.com

SanatLog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

5 Yorum on "Gençler Sokakta “Deneme” Okudu! (Sokakta Şenlik 3 Festivali - Yaşayan Antoloji Etkinliği)"

 1. Zafer on Pts, 17th Ağu 2024 1:22 pm 

  sokak eylemleri de artık cemaat kültürünün bir parçası. iş yaşamının karmaşıklığı içinde kimse dönüp kitap okumuyor. otobüslerde önümüzde gazate okuyan yaşlı amcalara sünüp bakmamız bundan. yani ben bu konuda hiç iyimser değilim. çünkü bir insan kitap okumak istiyorsa, kitap okumayı seviyorsa mutlaka kendine zaman yaratıyor ve bir şekilde kitap okuyor. gerisi hikaye. bu etkinliğe de gerçekten kitap okuyanlar katılmış mıdır onu da merak ediyorum :D

 2. Osman Torun on Pts, 17th Ağu 2024 5:57 pm 

  Merhabalar;

  İlgi ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Düşünceleriniz önemli bizler için.

  İletinizdeki kaygılarınızı tamamen anlıyorum, aslında bu etkinlik iletinizdeki popüler kültür karşısında okuma alışkanlığını vurgulayan bir tür eylem niteliği de taşıyordu bana göre.

  Etkinlik organizasyonunu yürüten biri olarak gözlemlerimi paylaşmak isterim. Katılımcılar gerçekten gelip antolojiden denemeler okuyan, bilinçli okurlardı. Hatta bir kısmı neredeyse antolojinin tamamını okudu diyebilirim. Kimi okurlar etkinliğin bitiş saati olan saat 20.00 ye kadar katılımlarını sürdürdüler. Son katılımcı grubumuza elveda dediğimizde neredeyse hava kararmak üzereydi. Sokakta bizi misafir eden esnaftan bile katılanlar oldu.

  Kısaca şunu söyleyebilirim ki, sokakla bütünleşen, sokağın kucaklayıcılığını da yansıtan bir etkinlikti. Okurlarımız hem birbirleriyle hem de proje ekibi olarak bizlerle görüş alışverişinde bulundular. Etkinliği bütünleyen “Gençler Neden Deneme Okumalı?” sorusunun bulunduğu panoda paylaşılan düşünceler de çok anlamlıydı.

  Sevgi ve saygılarımla

  Osman Torun

 3. seda toraman on Sal, 18th Ağu 2024 12:16 pm 

  Zaten böyle bir sokak buluşması için gerçekten okuyan, araştıran insanların katılması önemliydi bence. Belki pek kitap okumayan ya da buna zaman ayıramayan kişiler katılamamıştır, belkide sayıları daha azdır ama sonuçta dikkat çekici bir organizasyon. Devamı gelecek mi ya da sırada benzer düzeyde bir etkinlik var mı?

  Saygılar

 4. Arda Yapıcı on Sal, 18th Ağu 2024 12:59 pm 

  Türkiye’de en az okunan, neredeyse hiç itibar gösterilmeyen edebiyat dalı şiirdir. Maalesef böyle. Kitap satışları ortada, rakamlar ortada bildiğiniz gibi. Deneme kitapları gene biraz daha iyi sayılır şiire göre. Gençler deneme okumuyor olabilir ama şiir de okumuyorlar.

 5. wherearethevelvets on Çar, 19th Ağu 2024 10:48 am 

  Peki “Gençler neden deneme okumalıdır?” sorusuna, deneme okumayan gençler bir cevap bulabildi mi? Yoksa etkinlik zaten deneme okuyan gençlere mi ulaşabildi?

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!