13 Kasım Senfoni Orkestrası Konseri

3 Kasım 2024 Yazan: admin  
Kategori: Etkinlik Cetveli, Konser, Müzik

“DİYABETLE DAHA GÜZEL BİR YAŞAM İÇİN”

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI SENFONİ ORKESTRASI İ

14 Kasım Dünya Diyabet Günü için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Türkiye Diyabet Vakfı işbirliği ile “Diyabetle Daha Güzel Bir Yaşam İçin” sloganıyla bir düzenlenecek. 13 Kasım Cuma akşamı Cemal Reşit Rey Salonu’nda gerçekleştirilecek konserin Şefliğini Devlet çısı Gürer Aykal ve Erdem Çöloğlu yapacaklar. Konserde, şef Gürer Aykal’ın, bariton Mesut İktu için özel olarak düzenlediği Köroğlu eseri de ilk kez seslendirilecek. Türkiye Diyabet Vakfı’nın diyabet hastalığı bilinirliliğini artırmak ve hastalığa dikkat çekmek için düzenlediği konserin bütün geliri diyabet hastaları yararına vakfa bağışlanacak.

Devlet çısı Prof. Gürer Aykal’ın şef olarak katılacağı Mimar Sinan Üniversitesi Senfoni Orkestrası konserini ajanda notunuza ekleyiniz…

Program: Chaminade Flüt ve Orkestra İçin Konçertino Op.107

Şef: Erdem Çöloğlu
Solist: Nil Koroğlu

Rahmaninov - Aleko Aryası, Aleko Operası
A. Adnan Saygun - Bozlak
Gürer Aykal - Köroğlu
Şef: Prof. Gürer Aykal
Solist: Prof. Mesut İktu, Bariton

ARA

A. Dvorak - Dokuzuncu Senfoni. Op.95 Mi Minör
Adagio Alegro Molto
Largo
Molto Vivace
Allegro con Fuoco

PROGRAM:

Tarih : 13 Kasım 2024 Cuma
Yer : Cemal Reşit Rey Salonu
Saat : 20.00

SanatLog.com

İstanbul 2024′a Proje: Arpist Şirin Pancaroğlu’ndan “İstanbul ve Arp”

Şirin Pancaroğlu, Dünya literatürüne “İstanbul” temalı yeni eserler kazandıracak…

İstanbul 2024 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın destekleriyle, uluslararası arpist ve eğitmen Şirin Pancaroğlu’nun ı Derneği bünyesinde gerçekleştireceği “İstanbul ve ” projesi, dünya literatürüne Türk kültüründen yeni eserler kazandırılmasını amaçlıyor. ı Derneği Başkanı Pancaroğlu ve İstanbul 2024 AKB Ajansı adına Genel Sekreter Yılmaz Kurt arasında 23 Ekim 2024 tarihinde imzalanan protokolle startı verilen proje, altı bestecinin “İstanbul” temalı eserler üretmelerini, bu eserlerin albüm kaydı yapılmasını ve ayrıca programını kapsıyor.

Dünya literatürüne Türkiye kültüründen yeni eserler kazandırılmasını amaçlayan “İstanbul ve ” adlı projede; “İstanbul” ana teması çerçevesinde veya Osmanlı ı “çeng” için besteler yapmak üzere, Özkan Manav, Hasan Uçarsu, Turgay Erdener, Mahir Çetiz, Barış Perker ve Arda Agoşyan yer aldılar. Bu çıların bestelerini tamamlama süreci, Mart 2024’da sonuçlanacak. Ardından bu eserlerden bir albüm kaydı yapılacak ve 2024 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’da projenin dünya prömiyeri, 2024 sonbaharında gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin en tanınmış çısı Şirin Pancaroğlu’nun, başkanı olduğu ı Derneği bünyesinde geliştirdiği bir beste--albüm kayıt projesi olan “İstanbul ve ”; İstanbul’daki anıtları, karakteristik ve tarihi açık ve kapalı mekânları, kentle özdeşleşen figürleri, dokuları ve kişilikleri kapsayan bir “İstanbul” ana teması çerçevesinde ve/veya Osmanlı ı “çeng” için bestelenen yeni eserlerden oluşmakta.

Şirin - Çeng ile

Bestelerde işlenen “İstanbul” teması ile Batı kültürüne ait olarak bilinen ı bir araya getirerek, kültürlerarası diyalogun yoluyla geliştirilmesi ve ayrıca İstanbul’un çok kültürlü yapısının bu eserler aracılığı ile vurgulanması temel alınıyor. Proje ile, “İstanbul” teması üzerine Türkiye’nin seçkin bestecileri “İstanbul” ile ilgili olarak seçtikleri tarihi, mimari, sanatsal herhangi bir yapı veya şehre ait herhangi bir doku, figür ve kişilik üzerine eserlerini yapılandırabilecekler. Bu sayede İstanbul’un kültürel, tarihi, turistik yapısı yolu ile ifade bulacak; ve çeng aracılığı ile kültürlerarası dolaşıma girecek. Osmanlı müziğinde önemli yer teşkil eden “çeng”in kültürel ve tarihsel değeri vurgulanarak, Türkiye adına kültürel ve sanatsal kazanım sağlanacak.

çısı Pancaroğlu’nun, 2024 sonrası dönemde de yurt içi ve dışında vereceği konserlerle süreklilik kazanacak olan proje; Türkiyeli çağdaş bestecilerin yapıtlarının daha çok seslendirilmesi, yorumcu-besteci diyalogunun geliştirilmesi, Türkiye’nin çağdaş alanındaki üretiminin artırılması, dünya literatüründe Türkiye kültüründen örneklerin sayılarının artırılması gibi hedefleri içeren bir model proje olma özelliğini taşıyor.


SanatLog.com

Petek İrdam İmza Günü

22 Ekim 2024 Yazan: admin  
Kategori: Edebiyat, Etkinlik, Sanat, Siir

Bu Cumartesi (24 Ekim 2024) saat 18:30′da, Koridor Kültür ve Evi’nde (Mithatpaşa Cad. 36/1 Kızılay) şair Petek İrdam’ın “Ruhların Karanlık Gecesinde” adlı şiir kitabı için imza günü düzenleniyor…

Herkesin birbirinden gizli intihal yaptığı, topu topu yüz sözcükle şiir yazılan bir şiir ortamında değişik bir şairle karşı karşıyayız. Tarih ve bugün, mitoloji ve gerçek ancak binlerce sözcükle bu denli rahat bir araya gelebilirdi. Zengin, gürül gürül, takıntısı olmayan, önü açık, rahat bir şiirle karşı karşıyayız.

Kitabı okurken ruhlarımızın derinliğinin tarihten oluştuğunu anlıyoruz. Gerçek denen şey tarihsel bir uzamın parçası ancak. İşte tam bu kesişme noktasında ayaklarımızı suya çırpıyoruz; hareket edip gürültü çıkarıyoruz. Mutlaka okunması gereken bir şair Petek İrdam.

Ahmet Yıldız, ve Eleştiri Dergisi

Ruhların Karanlık Gecesinde

“Çekirge ve bal yiyerek büyüdüm
Aşkın kozalaklarını nefretin
Çam ağacına adını ben verdim
Sütünü içtim zamansız köklerinin
Her şey akıyordu içine ve dışına
İkiziydim benzersizliğin
Kendine içkin dışsal bir evren
Kutsal ağacı birleşmenin
Gerçek bendim hüküm ben
Ölü tanrılar düş çemberleri
Yazıcısıydım yine de
Kalem bendim
El ben”

“Yazıyoruz ama neyle?
Her yerde oluk gibi akıyor kan!
Kör olaydım, mürekkep bu mu?
Sevişmez olaydın Dünya Anne,
doğurmaz olaydın!”

Ruhların Karanlık Gecesinde
Petek İrdam

80 sayfa
ve Eleştiri Kitaplığı, Ankara, 2024
ISBN 978-605-89624-1-5
Edinmek için: Ankara, DOST - İMGE Kitabevi. İstanbul, Pandora Kitabevi
İsteme adresi: elestirikitapligi@gmail.com Meşrutiyet Cad. Hatay Sokağı 5/3 Kızılay/Ankara 0312 418 33 20 Belgegeç: 0312 425 26 68

SanatLog.com

Arpist Şirin Pancaroğlu’ndan Konser, Süreyya Operası’nda 19 Ekim’de

ŞİRİN PANCAROĞLU İLE ODA MÜZİĞİ

Şirin Pancaroğlu (), Elif Yurdakul (flüt) ve Evrim Baştaş (viyola) aynı sahnede….

Arpist Şirin Pancaroğlu, farklı bir repertuvar ile, 19 Ekim Pazartesi, saat 20:00’de, Süreyya Operası’nda, İstanbullu müzikseverleri buluşturuyor.

Türkiye’nin en tanınmış uluslararası çısı olan Şirin Pancaroğlu, ın alışılageldik romantizminin ötesinde her türlü müzikal düşünceyi ifade edebilecek güçlü bir çalgı olduğunu göstererek, yorum yeteneği ve çok yönlü müzisyen kişiliği ile dünya sahnelerinde kendine has ayrı bir yer edinmiştir.

Şirin - Portre

Pancaroğlu, bugüne kadar konserlerinde günümüz müziğinin yeni açılımlarına ve farklı coğrafyaların geleneksel müziklerine düzenli olarak yer vermektedir. Bu bağlamda, Şirin Pancaroğlu, günümüz bestecilerinin kendisi için yazdığı yapıtları repertuvarına kazandırdığı gibi, arpla daha önce denenmemiş değişik buluşmalara da kapı açmıştır. The Washington Post’un 1993’te Fransız müziğine yer verdiği bir solo resitalin sonrasında “uluslararası kalibrede büyük bir yetenek” olarak övdüğü Pancaroğlu, seçkin mekanlarında dünyaca ünlü birçok değerli müzisyen ile beraber solist olarak çaldı. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok festivale katılan çı, kariyerinin yanısıra eğitmenliğe de önem vererek çalgısını ülkemizde yaygınlaştırmak amacıyla 2024 yılında küçük mandallı arpların Türkiye’de ilk kez kullanıldığı bir ilköğretim programını hayata geçirdi. Küçük arpların Türkiye’ye getirilmesinde öncü bir rol oynayan Pancaroğlu, bu çalgıyı çok sayıda evin ve hayatın içine sokarak ı görünür kıldı. 2024 yılında eğitimini daha da genişletmek ve geliştirmek amacıyla ı Derneğini kuran Pancaroğlu’nun “Hasret Bağı”, “Kuyruklu Yıldız Altında” , “Barokarp” ve “Telveten’’ başlıklı dört albümü bulunmaktadır.

Bugünlerde 30. yılını kutlamaya hazırlanan Şirin Pancaroğlu, aralarında A.B.D.’de Kennedy Center ve Wolf Trap, Japonya’da Takemitsu Memorial Hall, İsveç’te Konserthuset, Kore’de Sejong Cultural Arts Center’ın da bulunduğu seçkin salonlarda ve Tokyo Senfoni Orkestrası, Avrupa Birliği Oda Orkestrası, Memphis Senfoni Orkestrası, Washington Chamber Symphony gibi orkestralar eşliğinde konserler verdi. çı, Fransa’da Berlioz, Trièves ve Chirens Festivalleri ile Villeveyrac Haftalarında; ABD’de Millenium Stage, Imagine New Music Festival, Ebb and Flow Arts Festivallerinde; Festival del Centro Historico de la Cuidad de Mexico, Uluslararası Belgrad Festivali ve Kuzey Kıbrıs Bellapais Uluslararası Festivali ve Festival de Printemps des Arts’ta yer aldı.

Konserde Şirin Pancaroğlu ile birlikte yer alacak müzisyenler Elif Yurdakul ve Evrim Baştaş.

Şirin & Arp

Biletler Süreyya Operası gişesinden ve internetten temin edilebilir.
(gişe tel: 0216 346 15 31 / 120-121)
www.sureyyaoperasi.org

PROGRAM

Dört Egzotik Parça Colin Brumby
(d. 1933)

Con moto / Yürük
A piacere ma espressivo / Serbest ama duygulu
Cadenza-Alla danza / Kadans-Dans
Giocoso / Oyunsu

Apres un rêve / Düşten sonra Gabriel Fauré
(1845-1924)

Arabesque no.1 Claude Debussy
(1862-1918)

Sonat Claude Debussy

Pastorale
Tempo di minuetto
Allegro moderato ma risoluto

ARA

And then I knew ‘twas Wind / ve o anda onun Rüzgar olduğunu anladım Toru Takemitsu
Türkiye’de ilk seslendirilişi (1930-1996)

Sicilienne Gabriel Fauré

Tiger chasing the Wind / Rüzgarı kovalayan kaplan Jacqueline Jeeyoung Kim
Isang Yun’un anısına bestelenmiştir (d.1968)

Saint-Louis-en-l’île Astor Piazzolla
(1921-1992)
Alfonsina y el Mar Ariel Ramirez
(d.1921)
Dernier Lamento / Son hüzün Astor Piazzolla

Psikoz Astor Piazzolla

SanatLog.com

Alba Amoruso ve Massimo Franchi Resim Sergisi

13 Ekim 2024 Yazan: admin  
Kategori: Resim, Sanat, Sergiler

Galeri Selvin, sezonun ikinci sergisini 22 Ekim – 10 Kasım tarihleri arasında İtalyan çılar Alba Amoruso ve Massimo Franchi ile açıyor.

Daha önce Türkiye’de karma sergilere katılan çılar, 22 Ekim – 10 Kasım 2024 tarihleri arasında Galeri Selvin’de izleyicileriyle buluşuyor…

Galeri Selvin

Arnavutköy Dere Sok.
No:3
Arnavutköy
Beşiktaş/İstanbul
Tel: 212.263 74 81
selvincg@gmail.com
www.galeriselvin.com

ALBA AMORUSO - LANDSCAPE

Massimo Franchi 1

Massimo Franchi 2

ALBA AMORUSO - PARTENZA

SanatLog.com

Sonraki Sayfa »