Michel Comte’nin Unutulmaz Eserleri, Elipsis Gallery’de Sergilenecek

Elipsis Gallery, Yeni Sezonu Ünlü Moda çısı Michel Comte’nin Eserleriyle Açıyor…

Türkiye’nin ilk ve tek özel galerisi Elipsis Gallery, Tophane Art Walk’un vazgeçilmez parçası olarak yeni yerinde, Michel Comte’nin dünyaca ünlü fotoğraflarıyla sezonu açıyor. Moda çılığının en ünlü isimlerinden Michel Comte’un unutulmaz kadın portre fotoğraflarından oluşan ‘Women’ serisinden oluşan sergi, 21 Eylül – 17 Kasım 2024 tarihleri arasında Elipsis Gallery’de gezilebilecek.

Uluslararası çıları Türkiye’de temsil ederken, genç Türk çılarını da yurt dışında oluşturduğu platform ile başarıyla temsil eden Elipsis Gallery, Boğazkesen Caddesi’ne taşınarak severlere daha da yaklaştı. Açılışını, fotoğrafları Türkiye’de ilk kez sergilenecek olan Michel Comte’nin ‘Women’ serisi ile yapacak olan Elipsis Gallery, sergide çının 35 yıldır ını çektiği moda ve nın en özel insanlarının ikonik karelerine yer verecek.

Sharon Stone; foto: Michael Comte

Michel Comte

1974 yılında Karl Lagerfeld - Chloe markası için gerçekleştirdiği çekimleriyle moda çılığına adım atan Michel Comte, Vogue ve Vanity Fair gibi dergilerin efsanevi moda çekimlerine imza atmış, ve film dünyasının, sporcuların, farklı disiplinlerdeki ünlülerin meşhur portre karelerini yakalamıştır.

Michel Comte’un objektifinde kadınlar, günümüz medya çağında birer tanrıçaya dönüşürken, aynı zamanda çağdaş yorumuyla onları zamansız kılıyor. Kadınları bir objeye dönüştürmeden çekiciliklerini ve güçlerini ortaya koymayı başaran Comte, bu kişilerin değişkenliklerinin yanı sıra bireyselliklerini de portrelerinde dışa vuruyor. Kadınları hem cazibeli, sıcak kanlı ve samimi, hem de cesur, güçlü ve kontrollü yönleriyle gösteriyor.

Comte’un fotoğrafları Venedik Penny Guggenheim Müzesi, Verona Centro Internazionale di Fotografia’da, Munih Pinakothek der Moderne’de, Dusseldorf NRW-Forum’da, Zürih Museum für Gstaltung gibi birçok müzede sergilenerek koleksiyonlarına dahil edildi.

1954 Zürih doğumlu olan Michel Comte, resim restorasyonu üzerine eğitim almasına rağmen kariyerine çekerek başladı. Comte, kısa sürede Amerikan, İtalyan ve Alman Vogue’un paylaşılamayan ismi olurken aynı zamanda, Vanity Fair, GQ, Interview gibi birçok derginin efsane çekimlerini yaptı. Dünyada hızla yükselen yoksulluk ve açlık gibi toplumsal konulara dikkat çekmek için Uluslararası Kızıl Haç için Bosna Hersek, Irak, Sudan ve Afganistan’da foto röportajlar yaptı, 3’üncü dünya ülkelerinde temiz su kaynağı yaratabilmek adına 2024 yılında “Water Foundation” vakfını kurdu.

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType