Erdinç Bakla ‘Birikimler - Çatalhöyük Rüzgarı’ Sergisi - Arte Istanbul Sanat Galerisi’nde

8 Eylül 2024 Yazar: admin  
Kategori: Duyurular, Heykel Sanatı, Sanat, Sanatsal Etkinlikler

Arte İstanbul Galerisi, 6 Ekim – 13 Kasım 2024 tarihleri arasında, ünlü seramik çısı Erdinç Bakla’nın “Birikimler - Çatalhöyük Rüzgarı” adlı Seramik sergisine ev sahipliği yapıyor.

Türk ının dünyada tanınmamasının nedenini, Batı ının taklit edimesinde bulan çı, dünyada ses getirebilecek yeni bir Türk ı akımının ancak, Anadolu uygarlıklarından yararlanılarak ortaya çıkabileceğini söylüyor.

Bundan önceki yıllarda “Hitit Rüzgarı” ve “Troia Rüzgarı” adlı sergileri ile konuya dikkat çekmiş olan Erdinç Bakla, bu çalışmalarının devamı niteliğindeki Seramik sergisini, “Birikimler - Çatalhöyük Rüzgarı” adıyla Arte Istanbul’un Beyoğlu’ndaki Galerisinde sanatseverlere sunuyor.

Orta Anadolu’da bulunan en önemli antik yerleşim yerlerinden biri olan ve , M.Ö. 7000’li tarihlere ait olduğu düşünülen Çatalhöyük’ün, günümüzde yapılan kazılarla, çok daha eski tarihlere ait olduğu ortaya konulmaktadır. Kazıyı yapan James Mellaart, bu yerleşimin o tarihlerde, dünyanın en önemli ilk şehirlerinden olduğunu belirtmekte ve çağın Paris’i olduğunu iddia etmektedir.

çı Erdinç Bakla’nın, Çatalhöyük kazılarında bulunan seramik figürlerden yola çıkarak porselenden yaptığı çağdaş yorumlu eserler ve ‘Kökler’ adlı ayrı bölümde sergilenecek olan çının daha önceki çalışmalarından örnekler, 06 Ekim 2024 tarihinden itibaren Arte Istanbul Galerisinde görülebilir.

Arte Istanbul Merkezi:

Pazartesi-Cumartesi 10:00-18:00 saatleri arasında açıktır.
Kumbaracı Yokuşu, Tercüman Çıkmazı No:16/1 Beyoğlu.
Tel +90 212 292 8045
www.arteistanbul.com

SanatLog Haber

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType