OnQ Band “Overseas” Projesi, 20. Akbank Caz Festivali Kapsamında

Değerli piyanist, kompozitör ve eğitmen Baki Duyarlar’ın liderliğindeki OnQ Band “Overseas” projesi, 20. Akbank Caz Festivali kapsamında, 29 eylül Çarşamba akşamı, saat 20:30′da, İKSV Salon’da gerçekleştireceği konserinde kendisi kendisine dünyaca tanınmış usta caz müzisyenler eşlik ediyor. Ekim ayı içinde albüm olarak yayınlanacak olan bu projenin müzisyenleri: Sean Rickman-davul, Kai Eckhardt-bas, Stanislav Mitroviç-tenos sax, Baki Duyarlar-piyano…

Aynı ekip ile konser haftası albüm olarak kayıt edilecek olan sıradışı proje, Ekim’de marketlerde satışa sunulacak. Tüm besteler ve düzenlemeler Baki Duyarlar’a ait…

(Not: Bülent Ortaçgil’in yeni çıkacak olan senfonik altyapılı yeni albümü de yine Duyarlar’ın düzenlemeleriyle Amsterdam’da kayıt edilerek gerçekleştirildi.)

Biletler İKSV-Salon ve Biletix gişelerinde…

Baki Duyarlar

Nesilden nesle birbirinden öte müzisyen kimliklerine sahip Duyarlar ailesinin bir üyesi olan Baki Duyarlar 1967 yılında İstanbul’da doğmuştur.

çı henüz 11 yaşındayken 1978 yılında Belediye Konservatuvarında profesyonel eğitimine başlar. 9 yıl süren ve başarıyla tamamlanan konservatuvar eğitimi sonrası 1987 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı kompozisyon bölümüne başarılı bir öğrenci olarak kabul edilir.. Burada Adnan Saygun, İlhan Usmanbaş ve Cengiz Tanç gibi önemli isimlerin öğrencisi olur..

Ancak çı radikal bir düşünceyle 1988 yılında eğitimini Hollanda’da sürdürme kararı alır ve Rotterdam Devlet Konservatuvarı caz bölümüne kabul edilerek Hollanda’ya yerleşir. Werner, Monty Alexander, Eddi Gomez, Mike Manieri, Bob Brookmeyer gibi önemli müzisyenlerle çalışır.

Henüz 24 yaşında ”Doçent” unvanı alarak Amsterdam, Rotterdam ve La Hey okullarında öğretim görevlisi olarak ders vermeye başlar.

1993 yılında Tillburg Devlet Konservatuvarı Caz Piyano bölümünden mezun olur.

Ünlü tenor saksafoncu Stanislav Mitrovic ile kurdukları ”OnQ” adli grubu ile bir çok caz festivalinde yerini alır. 1997 yılında İstanbul’a geri dönen çı Türkiye’de de gerçekleşen tüm önemli festivallerde piyanist kimliği ile yerini alır.

1999 yılında alternatif pop müziği adına aranjör olarak çalışmalar gerçekleştirir. Ve bazı projelerinin sahnelerinde de yer alır. Aynı yıllar içerisinde bir çok ülkede uluslararası caz festivalleriyle seyahatler edip kendi müziğini yorumlar. Klasik batı müziği formlarında da besteler yazar.

2000 yılları başlarında Erkan Oğur ve Bülent Ortaçgil ile çalışmalarına başlar. Ortaçgil şarkıları için kompozisyon çalışmaları yaparak, sahnesinde piyanist olarak yer almaya başlar. Erkan Oğur’un katılımıyla üç Hollandalı ve üç Türk’ü bir araya getiren ”İstanbul Connection” adlı albümü yayımlar. Kendi atölyesinde amatör müzisyenlere ve başka sektörlerde çalışan bir çok katılımcıya ”Bilerek Dinlemek” adlı workshoplar verir. Klasik formda yaylı sazlar için besteler yazan çı,dört kadından oluşan İstanbul Yaylı Quartet grubu için süpervizörlük yaparak ve eserlerini çaldırır. Majör firmalar için reklam müzikleri ve jinglelar yazar.

CRR Bing Band orkestrası eşliğinde Grammy’li usta trompetçi Randy Breaker ile İstanbul seyircine farklı projeler sunar. Farklı projelerde yer alma tutkusu ile tiyatrocu dostları tarafından sahnelenen Edip Cansever şiirlerini besteler.

Halen İstanbul’da yaşamına devam eden çı uluslararası caz festivalleri için farklı ülke ve kültürlerde seyahatlerine devam ediyor. Yakın dostları Bülent Ortaçgil ve Erkan Oğur ile yeni müzikler yazıyor, kaydediyor.

Yeni ve alternatif projeler aracılığında besteci ve piyanist kimliği ile üretimlerine ve performanslarına devam ediyor.

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType