İtalyan Sanatçı Giovanni Ozzola Proje 4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nde

Kuran İkili Sergide ve de Yer Alıyor…

, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti kimliğine İtalyan-Türk Kültürel diyalogu ile katkıda bulunmak üzere 16 Eylül-16 Ekim 2010 tarihleri arasında Elena Forin’in küratörlüğünde Giovanni Ozzola’nın “On the Edge” (Kenarda) adlı sergisini düzenliyor.

İtalya’nın uluslararası alanda yükselen çılarından olan Giovanni Ozzola (Floransa, 1982) mekan ve sergi için özel olarak hazırladığı fotoğraf ve video eserlerini sergileyecek. Ozzola ile karşılıklı yapılacak diğer bir sergide ise genç Türk çıları (1983, Ankara) ve (1981, İstanbul) mekanın kültürel diyalog çerçevesinde kullanımı amacıyla kendi fotoğraf ve video çalışmalarını sunacaklar. Tüm çıların ortak yanı görselliğin, eserinin, insan vücudunun, kültürlerin sınırlarını zorlayarak yeni arayışlar içinde olmaları.

Giovanni Ozzola, İstanbul’da çekip Roma’da prodüksiyonunu yaptığı fotoğraf çalışmalarının yanı sıra Türkiye’de çıkarılmış bir taş yüzey üzerine projeksiyonla yansıtacağı bir video çalışmasını da içeren yerleştirmeler yapacak. Müzenin girişinde yer alacak dev boyutlu triptik fotoğraf çalışması çının Yerebatan Sarnıcı’nda loş ışıkta çektiği görüntüleri içeriyor.

Kendi kuşağının en dikkat çeken çılarından biri olarak kabul edilen Giovanni Ozzola yaşamını ve çalışmalarını Prato ve Paris arasında sürdürüyor. Fotoğraf, video ve yerleştirmelerle ışık ve görselliğin uçlarındaki imajlarla deneyler yapan çı İtalya’nın dışında ABD, Fransa, Avusturya, Hollanda ve Japonya’da da sergilere katıldı. Özellikle David Elliot ve Pier Luigi Tazzi küratörlüğünde 2001 yılında Tokyo Müzesi’nde yapılan “Mutluluk. ve Yaşam İçin Hayatta Kalma Kılavuzu” adlı sergiden sonra çı görselliğin en gerekli parçası ışık üzerine arayışlara girdi. Küratör Elena Forin (Bassano del Grappa, 1979) ise, Roma’da yaşıyor ve Museo d’Arte Contemporanea di Roma (MACRO) müzesinde küratör olarak çalışıyor.

Elena Forin tarafından Açık Arşiv Odası’ndan seçilen genç Türk çılarından ve , Ozzola ile eş zamanlı ikinci bir sergide mekanın kullanımını beraber yönetiyorlar. Bu diyalogda her iki sergi de birbirine ve kendi kitlelerine açılacak.

Global koleksiyonu ve uluslararası ilişkileri sebebiyle çağdaş sanatta adeta bir kültür elçiliği haline gelen bu sergi ile Türk çılarla uluslararası küratörleri buluşturma misyonunu da sürdürüyor. 2011 yılında 10. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan , Elgiz koleksiyonunu sergilemenin yanısıra Türk Çağdaş ının dünya ile buluşmasına ortam hazırlamayı çok boyutlu olarak sürdürüyor.

sanatlog.com