İtalyan Sanatçı Giovanni Ozzola Proje 4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nde

Kuran İkili Sergide ve Deniz Üster de Yer Alıyor…

, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti kimliğine İtalyan-Türk Kültürel diyalogu ile katkıda bulunmak üzere 16 Eylül-16 Ekim 2010 tarihleri arasında Elena Forin’in küratörlüğünde ’nın “” (Kenarda) adlı sergisini düzenliyor.

İtalya’nın uluslararası alanda yükselen sanatçılarından olan (Floransa, 1982) mekan ve sergi için özel olarak hazırladığı ve video eserlerini sergileyecek. Ozzola ile karşılıklı yapılacak diğer bir sergide ise genç Türk sanatçıları (1983, Ankara) ve Deniz Üster (1981, İstanbul) mekanın kültürel diyalog çerçevesinde kullanımı amacıyla kendi ve video çalışmalarını sunacaklar. Tüm sanatçıların ortak yanı görselliğin, sanat eserinin, insan vücudunun, kültürlerin sınırlarını zorlayarak yeni arayışlar içinde olmaları.

, İstanbul’da çekip Roma’da prodüksiyonunu yaptığı çalışmalarının yanı sıra Türkiye’de çıkarılmış bir taş yüzey üzerine projeksiyonla yansıtacağı bir video çalışmasını da içeren yerleştirmeler yapacak. Müzenin girişinde yer alacak dev boyutlu triptik çalışması sanatçının Yerebatan Sarnıcı’nda loş ışıkta çektiği görüntüleri içeriyor.

Kendi kuşağının en dikkat çeken sanatçılarından biri olarak kabul edilen yaşamını ve çalışmalarını Prato ve Paris arasında sürdürüyor. , video ve yerleştirmelerle ışık ve görselliğin uçlarındaki imajlarla deneyler yapan sanatçı İtalya’nın dışında ABD, Fransa, Avusturya, Hollanda ve Japonya’da da sergilere katıldı. Özellikle David Elliot ve Pier Luigi Tazzi küratörlüğünde 2001 yılında Tokyo sanat Müzesi’nde yapılan “Mutluluk. Sanat ve Yaşam İçin Hayatta Kalma Kılavuzu” adlı sergiden sonra sanatçı görselliğin en gerekli parçası ışık üzerine arayışlara girdi. Küratör Elena Forin (Bassano del Grappa, 1979) ise, Roma’da yaşıyor ve Museo d’Arte Contemporanea di Roma (MACRO) müzesinde küratör olarak çalışıyor.

Elena Forin tarafından Açık Arşiv Odası’ndan seçilen genç Türk sanatçılarından ve Deniz Üster, Ozzola ile eş zamanlı ikinci bir sergide mekanın kullanımını beraber yönetiyorlar. Bu diyalogda her iki sergi de birbirine ve kendi kitlelerine açılacak.

Global koleksiyonu ve uluslararası ilişkileri sebebiyle çağdaş sanatta adeta bir kültür elçiliği haline gelen bu sergi ile Türk sanatçılarla uluslararası küratörleri buluşturma misyonunu da sürdürüyor. 2011 yılında 10. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan , Elgiz koleksiyonunu sergilemenin yanısıra Türk Çağdaş Sanatının dünya ile buluşmasına ortam hazırlamayı çok boyutlu olarak sürdürüyor.

SanatLog Haber

sanatlog.com