İstanbul Modern, 18 Mayıs’ta Ücretsiz!

Müzeler Haftası’nda çeşitli etkinliklerle gezme fırsatı…

İstanbul Modern, 18 Mayıs’ta Ücretsiz!

İstanbul Modern Müzesi, Müzeler Haftası kapsamında, ziyaretçilerine 18 Mayıs Çarşamba günü gece saat 22.00’ye dek ücretsiz olarak müzeyi ziyaret etme olanağı sunuyor. Ziyaretçiler 18 Mayıs Çarşamba günü ülkemizin modern ve çağdaş ının gelişimini yansıtan “Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar” ve doğa ile teknoloji ilişkisini ele alan dijital medya ve videolardan oluşan “Kayıp Cennet” sergilerinin yanı sıra geleneksel Çin resmi estetiğini yeniden yaratarak, çağdaş Çin’in değişimini yansıtan çalışmaların yer aldığı “Yao Lu’nun Yeni Manzaraları” başlıklı sergisini görebilecek. Çocuklar ve gençler, Genç İstanbul Modern’in “ Sirki” başlıklı etkinliğine katılabilecek.

İstanbul Modern’in Süreli Salonu’ndaki “Kayıp Cennet” sergisinde doğayla ilgili konular üzerinde duran, endüstrinin ve teknolojinin çevreye olan etkilerini inceleyen farklı kuşak ve coğrafyalardan 21 çı ve bir ortak proje yer alıyor. Küratörlüğünü Paolo Colombo ve Levent Çalıkoğlu’nun sergi çağdaş çıların teknolojiyi kullanma biçimlerini ve doğaya, hayvanlar dünyasına ve son yıllarda dünyayı etkileyen önemli ekolojik değişimlere dair bir dizi güncel konuya yaklaşımlarını yansıtıyor.

Müzenin üst katındaki Sürekli Salonu’nda, resimden heykele, enstalasyondan videoya uzanan çeşitlilik içinde çağdaş bir kimliğe bürünen İstanbul Modern Koleksiyonu’ndan oluşan Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar” sergisi, Türkiye’de üretilen modern ve çağdaş ın başlangıç evresinden bugüne geçirdiği süreci aktarıyor.

İstanbul Modern Galerisi’ndeki “Yao Lu’nun Yeni Manzaraları” başlıklı sergide, çağdaş Çin ının dünyaya tanıtılmasında en etkili isimlerinden biri olan, 2024 BMW- Paris Photo Çağdaş Ödülü sahibi Yao Lu’nun Çin’in inşaat alanlarında koruyucu yeşil örtülerle kaplanmış çöp ve moloz yığınlarını, Song Hanedanı’nın yeşil dağ ve su resimleriyle ilişkilendirdiği bir dizi çalışması sergileniyor. çı, geleneksel resim formunu yansıtan kompozisyonlar ve düzenlemeler yaratarak, çağdaş Çin’in modernleşme ve dönüşüm sürecini aktarıyor.

6- 16 yaş arası çocuk ve gençler, Paris’teki Centre Georges Pompidou’nun işbirliği ve Eğitim Sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla gerçekleşen Genç İstanbul Modern kapsamında, Alexander Calder’in sirkleri anımsatan eserlerinden esinlenerek tasarlanan “ Sirki”ne katılabilirler. Atölye, ıyla renkli ve eğlenceli bir dünya yaratmış olan büyük usta Alexander Calder’in yaratım sürecini keşfetme ve heykellerinde kullandığı benzer malzemeleri kullanarak eğlenceli oyunları oynama fırsatı sunuyor.

www.istanbulmodern.org – 0212.334 73 00

SanatLog Haber

sanatlog.com