SanatLog yazılarına abone olunYazılar RSSSanatLogYorumlar RSS

Leyla Ersen Kişisel Resim Sergisi

13 Aralık 2024 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

Ressam Leyla Ersen’in kişisel resim sergisi 14 Aralık’ta Muaf Beyoğlu’nda açılıyor…

Resim Eğitmeni ve Sanat Tarihi Doktora öğrencisi olan Leyla Ersen; eserlerinde ağırlıklı olarak karışık teknik üzerinden; sistem, bürokrasi ve cinsiyet temaları üzerinde dururken bu kavramlara eleştirel bir tavırla yaklaşıyor.

Eserlerin çoğunda kullanılan renklerden postmodern dokunuşlara kadar bu eleştirel sorgulamaların izlerini görmek mümkün.

Leyla Ersen’in Bürokrasi isimli tablosundan yola çıkarak Esen Kunt’la ortak olarak gerçekleştirdiği, Önder Duman’ın da ses tasarımını gerçekleştirdiği dikkat çekici bir video-art çalışması da sergide görülmesi gereken çalışmalardan biri.

Sanatseverler bu sergiyi 9 Ocak 2024 tarihine kadar görebilir.

Sergi Açılış:

14 Aralık Cuma

Saat: 19.30

Yer: Muaf Beyoğlu 

Ayşe Özen: “Affet Beni Afro@dit Teknoloji”

19 Nisan 2024 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sergiler

Ayşe Özen’in “Affet Beni Afro@dit Teknoloji ” adını verdiği resimlerinde, yeni algılama deneyimlerinin, günümüz görsel kültürünü çevreleyen imaj hegemonyasının, tüketimin ve yozlaşmış klişelerin kimi zaman mizahi, kimi zaman ironik sorgulamalarıyla karşılaşıyoruz.  Özen’in kadınları temel alarak üzerinde yürümeyi tercih ettiği yol aslında kadınlık imgesinin dünden bugüne beğeniyle, beğenilme arzusuyla ya da o arzunun inşa edilmesiyle ilgili. Şehvet, arzu, güzellik ve imaj sarmalıyla çevrelenmiş ve kendiliklerinden teknolojik yeniliklerin yardımıyla uzaklaştırılmış ikonik kadınların bir bakıma parodisini sunuyor sanatçı.

Ayşe Özen’in kadınları karşı koyan, eleştiren, reddeden figürler değil gibi görünse de kadınlık ikonografisinin öğelerini de mizahi bir dille üstlerinde taşıyor. Örneğin, tozluklar, viledalar, danteller, biblolar, nazar boncukları vb.gibi gündelik yaşama dair nesneler bu kadınların gerçekliğinin altını çizerken, facebook, twitter, google  gibi sosyal paylaşım ve iletişim araçlarının amblem ve logolarının bu bedenler üzerinde kullanımı siber gerçekliğin bir tür eleştirisi olarak karşımıza çıkıyor. Özen, resimlerinde kullandığı birbirinden son derece farklı simgelerle, kadının geleneksel toplumsal kodlarını ve teknolojik devrimin onun üzerine yüklediği arzu metaforlarını birlikte ele alıyor.

Ayşe Özen’in resimlerine başlangıç noktası olarak Afrodit’i alması bu bağlamda tesadüf değil. İlk kadın Pandora’dan tanrıça Afrodit’e oradan günümüzün ikon kadınlarına uzanan süreçte kadına yüklenen güzellik kodlarının ve arzu nesnesi olarak mühürlenen bedeninin uğradığı değişim oldukça çarpıcı.

Ayşe Özen Afro@dit kadınlarıyla, günümüz gerçekliğinin ironik ve mizahi bir yorumunu yapıyor. Yok eğer bu bir gerçeklik değil, bir yanılsama ise buradan nasıl çıkabiliriz sorusunu sormamızı sağlıyor.

Özen’in eserleri 03-20 Mayıs 2024 tarihleri arasında Olcay Art’ta görülebilir.

Açılış 3 Mayıs 2024, Perşembe / Saat: 18:00

Adres Cemil Topuzlu Cad. No: 90 / B 34710, Caddebostan, Kadıköy / İstanbul T. / F. +90 216 411 17 13 info@olcayart.com / www.olcayart.com

Füsun Yeremyan Resim Sergisi

19 Nisan 2024 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

Füsun Yeremyan Resim Sergisi 

4 MAYIS 2024 CUMA SAAT 15:00 

Bahçeşehir Koleji Florya.

Adres: Selim Pars Sok. No: 6 Florya / İstanbul 

Web: www.fusunyeremyan.com 

www.fusunyeremyan.deviantart.com

fusun_yeremyan@hotmail.com

Can Göknil’in Yapıtları Viyana’daki Phantasten Museum’da

5 Nisan 2024 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

THE SOCIETY FOR ART OF IMAGINATION AT THE MUSEUM OF FANTASTIC ART, VIENNA
14 to 28 APRIL 2024 -
CAN GÖKNİL

Can Göknil’in Yapıtları Viyana’daki Phantasten Museum’da…

Yirmi iki ülkeden altmış bir sanatçı Viyana’nın tarihi saraylarından biri olan Palffy’de, 2024 yılında açılmış olan ve fantastik eserlerin sergilendiği bir müzede buluşuyor.

14 Nisan’da başlayacak olan etkinlikte ülkemizi ressam Can Göknil temsil ediyor. Muska ve tılsım konulu yapıtlarıyla hayal gücünü vurgulayan bu çok sesli sergiye konuk oluyor.

Amerikalı sanatçı Brigid Marlin’in 1993 de kurmuş olduğu The Society for Art of Imagination adlı organizasyon ile Fantastik Müze’nin kurucusu, yöneticisi ve küratör Gerhard Habarta tarafından gerçekleştirilen bu çok uluslu etkinlik 28 Nisan’a kadar izlenebilir. Tüm yapıtlar ve sergilenen eserleri içeren katalog sergi süresince satışa sunulacak.

Açılış günü olan 14 Nisan’da birinci uluslararası konferansta, konuk sanatçıların katılımıyla yeni etkinlik programının hazırlıklarına başlanacak.

Daha fazla bilgi için:

www.artofimagination.org

www.palais-palffy.at/

Nur Ataibiş - “…Ve Ötesi” Resim Sergisi

21 Mart 2024 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

“…VE ÖTESİ”

İnsan… Geceyi ve gündüzü içinde barındıran… Kendi cennetini de cehennemini de yaratabilen.. Hem sefil hem yüce…. Sonsuz ve sınırsız…

İnsan… Duvarların ötesine geçip kendinin tutsağı olmaktan kurtularak geleceğe nasıl bir dünya bırakmak istediğini düşünebilecek mi?

“…Ve Ötesi” bir kentin henüz keşfedilmemiş bir mekânına ait bir duvardır belki de…

Duyarlı olduğu konulara eserleriyle dikkat çekmeyi başaran ressam Nur Ataibiş’in; dış dünyadaki iktidarın gücü, doğanın yok edilişi, göç, kaos ve şiddet gibi meseleleri içsel yolculuğuyla birleştirerek bilinçaltı katmanlarını ortaya koyduğu çalışmalarına yer verdiği 10. kişisel sergisi “…Ve Ötesi”, 29 Mart – 21 Nisan tarihleri arasında Demart Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor..

Nur Ataibiş; sergide yer alan eserlerinin, batık kentler ile yaşayan kentler arasında, suların altında ve üstünde bir yerlerden, sürreal mekânlardan ve uygar dünya imgelerinin insanda yarattığı çelişki ve korkulardan parçalar yansıttığını belirtiyor. Eserlerinde Zeynep Sayın’ın sözleriyle “kendi tarihini, kendi kayıt altına alınmışlığını apreleyen”, yaşarken çalıştığını ve çalışırken yaşadığını özellikle vurgulayan Nur Ataibiş; “…Ve Ötesi” isimli kişisel sergisinin kabullenme döneminin bir sonucu olduğunun altını çiziyor.

İlk kişisel sergisini 1999 yılında açan, yurt içi ve yurt dışında da pek çok karma sergiye katılan Nur Ataibiş, eserlerinde insana dair çelişkileri ve korkuları yansıtırken insanın ilişki içinde var olmayı öğrenmesi gereğinden yola çıkarak toplumların özledikleri demokrasiye kavuşabilmesi için bireylerin bu süreçten geçmeleri gerektiğine inanıyor.

İşlere derinlik kazandırarak geçmişi, şimdiyi ve geleceği yansıtmasına yardımcı olduğunu düşündüğü malzeme ve dokulara ağırlıklı biçimde yer veren Nur Ataibiş; “…Ve Ötesi” başlıklı sergisindeki eserlerinde muslukçu keteni, kum, zift, tutkal, kağıt, cam tozu, sprey boya, macun ve akrilik boya gibi malzemeler kullandı.

Nur Ataibiş’in “…Ve Ötesi” başlıklı sergisi 29 Mart – 21 Nisan tarihleri arasında Pazar günleri hariç 11:00 – 18:30 saatleri arasında Dem-art Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Dem-art Sanat Galerisi

Adres               : Sahilyolu Engin Apt. No 79/B Arnavutköy İstanbul Turkey

Telefon : (0212) 287 78 67

www.nurataibis.com

Nur Ataibiş Hakkında

Sanata olan tutkusunu fark etmesinin ardından 1991 - 1994 yılları arasında Kasım Koçak atölyesinde temel sanat eğitimi ve çeşitli hocalardan Felsefe ve Sanat Tarihi dersleri alarak sanatı her yönüyle inceleyen Nur Ataibiş, 1994 yılında kurduğu atölyesinde çalışmalarına devam ediyor. İlk kişisel sergisini 1999 yılında açan ve çok sayıda karma sergiye katılan Nur Ataibiş çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

Kişisel Sergiler:

2011   “İsimsiz IV” Kare Sanat Galerisi, İstanbul

2010    “…Vesaire”, Dem-Art Sanat Galerisi, İstanbul

2009    “Zaman Zaman İçinde”, Adaevi Sanat ve Kültür Merkezi, Büyükada, İstanbul

2008    “İsimsiz III”, Kare Sanat Galerisi, İstanbul

2005    “İsimsiz II”, Galeri X, İstanbul

2005    “Defterler”, Cafe Pieta, İstanbul

2002     Nelli Sanat Evi, İstanbul

2002    “İsimsiz I”, Karşı Sanat Çalışmaları, İstanbul

1999    Kare Sanat Galerisi, İstanbul

Karma Sergiler:

2011    Reggio Emilia Sanat Fuarı. İtalya

2011   ARTEXCHANGE Sanat Fuarı  Rovigno Hırvatistan    

2011   ARTEXPO Sanat Fuarı  Arezzo-İtalya

2010    “8.KORE-TÜRKİYE DEĞİŞİM SERGİSİ” İstanbul

2009    “KÜF/MOLD”,Rotterdam, Hollanda

2009   “Yorgunlar” Haz Sergisi, Addresİstanbul

2009   “Dokun Bana” 1555 ARK,  A.R.K. Kültür Cihangir İst.

2007   “Kırın Testileri Sular Birleşsin”, Galeri X İstanbul

2006   “X-TREM-İST 2”, Galeri X, Büyükada, İstanbul

2006   “Ekim Geçidi 5 ”, Galeri X, İstanbul

2005   “Art İstanbul’05 Sanat Fuarı”,   Galeri X, İstanbul

2005   “Nuri İyem yorumları”, Çekirdek Sanat, İstanbul

2005   “Ekim Geçidi 4”, Galeri X, İstanbul

2005   “X-TREM-İST 1”, Galeri X, Büyükada İstanbul

2005   “X-TREM-İST 1”, Galeri X, İstanbul

2004   “Ekim Geçidi 3”, Galeri Dürer, İstanbul

2004   “Ekim Geçidi 3’’, Galeri X, İstanbul

2004   “Sandalyeler”,   Galeri X, İstanbul

2003   “Antalya Sanat Fuarı”,  Antalya

2003   “Art İstanbul’03 Sanat Fuarı”, Nelli Sanat Evi, İstanbul

2001   “En azından önemli” , Nelli Sanat Evi, İstanbul

Sonraki Sayfa »