Gitaristler Buluşması & Erkan Oğur “Anatolian” & Okay Temiz “Oriental Wind” Indigo Sahnesinde…

Indigo: Tomtom Mahallesi İstiklal Caddesi Akarsu Sokak No:1-2-3-4-5 Beyoğlu Istanbul

Telefon: 0212 244 85 67- 68
www.livingindigo.com

Indigo, müzikseverlere Bülent Ortaçgil ile başlayan birbirinden farklı deneyimler yaşatmaya “Gitaristlerin Buluşması” & Erkan Oğur “” ve ” projeleri ile devam ediyor.

4 Kasım
Kapı açılış: 21:00
Konser saati: 22:00

“Gitaristler Buluşması”

Akın Eldes, Bilal Karaman, Sarp Maden
Davulda Volkan Öktem, Basta Eylem Pelit

Türkiye’nin kendi tarzlarında virtiöz olan üç önemli gitarcısını 4 Kasım gecesi İndigo’da aynı sahnede buluşturan bu projeye Davulda Volkan Öktem ve Basta Eylem Pelit’de eşlik ediyor.

Giriş ücreti: 20TL. Öğrenci giriş ücreti: 15TL

8 Kasım
Kapı açılış: 21:00
Konser saati: 22:00

/ ”

Önder Focan (Gitar), Yahya Dai (Saksofon), Ahmet Özden (Zurna), Ahmet Türkmenoğlu (Bas), Mahmut Yiğittürk (Kanun)

’in İsveç’te kurduğu efsanevi caz grubu İstanbul’u ziyaret ediyor. 1977 yılında piyasaya sürülen ve kayıtları Stockholm’de alınan eski albümünden adını alan farklı bir proje. ‘Usta perküsyonist ve ritim ustası ’in önderliğindeki projede şu ana kadar birçok farklı çı çalıştı. Ahmet Özden, Yahya Dai, Önder Focan, Ahmet Türkmenoğlu ve Mahmut Yiğittürk gibi usta isimler 8 Kasım Pazartesi gecesi Indigo sahnesinde ’e eşlik edecekler.

Giriş ücreti: 20TL. Öğrenci giriş ücreti: 15TL

9 Kasım
Kapı açılış: 21:00
Konser saati: 22:00

Erkan Oğur / “

Türkiye’nin önemli davulcularından Turgut Alp Bekoğlu ve Volkan Öktem, aynı sahnede buluşuyor.

Piyanoda Genco Arı, Saksofonda Engin Recepoğulları, Basta Ozan Musluoğlu ve Volkan Çanakkaleli önderliğinde ritm grubu(çeşitli perküsyonlar)

ve

TELVİN

Gitar Erkan Oğur
Davul Turgut Alp Bekoğlu
Bas Ozan Musluoğlu

Erkan Oğur 1995 yılında İlkin Deniz ve Turgut Alp Bekoğlu ile biraraya gelip TELVİN’i kurdular ve müzikle ilgili arayışlarını birlikte sürdürmeye başladılar. Bu arayış “telvin” kavramının müzikteki ifadesi idi. 10 yıl boyunca aralıklarla, gerek ulusal ve uluslararası festivallerde,gerekse performans mekanlarında müziklerini icra ettiler. 2006 yılında ilk albümlerini yayınladılar. Telvin renkler anlamına geliyor. Tasavvuf erbabı, haldenhale geçmeye, karar haline doğru yürüyüşe telvin diyor.

Yunus Emre’nin telvini anlattığı şiirindeki gibi ;

“Hak bir gönül virdi bana ha dimeden hayrân olur
Bir dem gelür şâdi olur bir dem gelür giryân olur”

(İnsan ruhunun kendi içinde, kutuplar arasında çalkanışı tasvir edilmiştir. Mısra başındaki “bir dem” kelimesi, ruhun durmadan değiştiğini anlatır.)Tutku, korku, aşk, hırs, nefs gibi insani zaaflardan, egolardan arındığınız noktada hâlâ varsa, bu saf müziktir . Temalar, kainattaki enerjisinin Anadolu’ya hediye edilen kısmına dayalı olarak biçimlenip, geniş doğaçlamalariçeren kendine özgü tavrıyla halden hale geçmeyi ifade etmiş, yaşamımızdaki hallerinin de bir ifadesi olmuştur. Telvin hem iddaasız hem de sınırsızdır. Telvin bir mekan ise biz kapısını dışardan çaldık. Şans eseri kapı açıldı. İçeri girdik ve kapı üzerimize kapandı. .. içeride kaybolduk. Dışarıya açılan kapıyı arıyoruz. geçmişe ait bir olgudur… gelecekte tabiki olacaktır ama gelecekteki müziğin varlığı geçmişine bağımlıdır.

http://www.telvin.com.tr/

Tam: 30TL Öğrenci: 22TL

SanatLog Haber

sanatlog.com

Okay Temiz’den “Ritmin Günü” Konseri - 5 Şubat’ta Cemal Reşit Rey’de

, dünyaca tanınan büyük ritim ustalarını, 5 Şubat Cuma, saat 20:00’de, Cemal Reşit Rey Konser Salonunda, İstanbullu müzikseverlerle buluşturuyor.

OKAY TEMİZ’DEN 8. “RİTMİN GÜNÜ” KONSERİ

Grubu featuring Ramamani (vokal), (Piyano), Yamar Thiam (Talking Drum), Ahmet Özden (zurna), Burcu Karadağ (Ney) Çağdaş Oruç ( Sax ) Rüstem Çembeli (asma davul), Ebru Ayarcı (Djembe), Tom Camidge (Djembe), ALGO-RİTMO Perküsyon Grubu, 80 kişilik “ Ritim Atölyesi” ve birçok usta müzisyen aynı sahnede…

2002 yılından itibaren her yıl usta müzisyen ’in doğum gününde gerçekleşen “Ritmin Günü” konseri, bu yıl sekizinci yılını dünyaca tanınmış ritim ustalarıyla kutluyor. 5 Şubat Cuma, saat 20:00’de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla, Dap Yapı’nın sponsorluğunda, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak konserin biletleri Biletix’den satılmakta.

Her yıl geleneksel olarak yapılan “Ritmin Günü” konseri, dünyanın usta ritimcilerini ve farklı çevrelerini biraraya getirerek dünya ritimlerinin buluştuğu coşkulu bir şöleni ve ritim festivaline dönüştürmekte.

Yurtdışında uzun yıllar yaşayarak sayısız konser ve albüme imza atan ve ardından 1998’de Türkiye’ye dönen uluslararası yıldızlarımızın başında gelen vurmalı çalgılar ustası ; Hindistan’dan Senegal’e, İngiltere’den Küba’ya ve de Türkiye’ye dünyaca ünlü virtüöz çıların katılımıyla dünya ritimlerini İstanbul’da buluşturmaya devam ediyor. Farklı kültürlerin ve ritimlerin buluştuğu bu etkinlik ve workshoplar ile ın evrensel değerlerini müziğin birleştirici gücüyle buluşturarak bugüne kadar dünya çapında birçok önemli yıldızı ülkemizde konuk eden konserler çok renkli görüntülere ve performanslara sahne olmakta.

Bugüne kadar dünyaca ünlü birçok değerli müzisyen ve grubu, ritme meraklı müzikseverleri buluşturan etkinlik, dünyada ritmin babaları olarak nitelendirilen çok değerli usta müzisyenleri İstanbullu müzikseverler ile buluşturdu.

Okay Temiz

8. “Ritmin Günü” konserinde (Percussion), Hindistan’ın en önemli Perküsyon Grubu olan ve benzersiz doğaçlama kadın vokal tekniğine sahip lideri, en önemli eğitmeni ve parlak bestecisi Ramamani yer alıyor. Özellikle doğaçlama türünde, son derece karışık bir teknik sunuma sahip vokaliyle, geleneksel Konnakol adı verilen perküsyon vokal dilinde harikalar yaratan Ramamani, aynı zamanda iki farklı şekilde, çok ender rastlanan bir üslup ile bestelerinde ritmik dönüşleri başarıyla gerçekleştiriyor. Ramamani, dünyada hem yerel hem de uluslararası jazz gruplarıyla performanslar gerçekleştiren ilk Karnatik vokalistlerden olmasıyla dikkati çekmekte. Senegal’den Konuşan Davul ustası Yamar Thiam, İsveç’ten (Piano), ayrıca Ahmet Özden (Zurna), Rüstem Çembeli (Asma Davul), Ebru Ayarcı (Djembe), Tom Camidge (Djembe), Algo-Ritmo Perküsyon Grubu ve 80 kişilik Ritim Atölyesi öğrencisi sahne alacaklar.

Gecenin ilk bölümünde ayrıca konuk olarak Ebru Ayarcı liderliğindeki ALGO-RİTMO perküsyon grubu Afrika ritimleriyle izleyenleri coşturmak için sahne alıyor…

Farklı kültürler, farklı yaşamlar ortak bir dilde, ortak bir şölende, RİTİM’de buluşacak. Dünyanın her yerinden gelen müziğin ritimleri ile jazz tınılarının buluşması, ustaların ilginç sahne şovlarıyla seyircilere unutulmaz anlar yaşatacak.

Dünyada ilk kez ’in önderliğinde İstanbul’da aynı sahnede yer alacak ritim üstadlarını izlemek ve kış mevsiminin getirdiği rehaveti atıp enerji toplamak isteyen İstanbul’ular için kaçırılmaz bir etkinlik fırsatı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla ve Dap Yapı’nın sponsorluğuyla 5 Şubat Cuma, saat 20.00’de CRR’de, ’in liderliğinde ritim şöleninde görüşmek üzere…..

Biletler Biletix’ten ve CRR’den temin edinilebilir. Biletix: 0216 - 556 9800

Konser Mekanı: Cemal Reşit Rey Konser Salonu: 0212- 232 9830

Şule Uslutekin, SU +PR

0532-506 0193, 0212-240 2079

[email protected]

Ritim Atölyesi

www.okaytemiz.com,

www.ritimatolyesi.com

SanatLog Haber

SanatLog.com