Cervantes Enstitüsü Yeni Yılı İki Konser ile Kutluyor

Altın Çağ’dan çok sesli İspanyol müziği

’nün yıl sonu konseri olarak düzenlediği ilk etkinlik Commentor Vocis grubunun vereceği Rönesans müziğinin en önemli müzisyeni Tomás Luis de Victoria’yı anıyor. Ücretsiz olan 11 Aralık Pazar günü saat 20.00’de Beyoğlu’nda ’nde gerçekleşecek.

Commentor Vocis Grubu 2023 senesinde Basilea’da kuruldu ve İspanyol forum panaromasında önemli bir yankı uyandırdı. İsminin de işaret ettiği gibi, grup, sesler hakkında çalışma yaparak, yorumlanabilecek her perdeyi inceliyor. Repertuarları eski koro müziği ve modern arasında bir seçki şeklinde hayat buluyor. İspanya Ulusal Radyosu için farklı kayıtlar gerçekleştiren grup, bu günlerde bir İspanyol Rönesans müziği CD’si kayıt ediyor.

Grubun üyeleri, soprano María Jesús Prieto Menchero, contralto Helia Martínez Ortiz, tenor Miguel Bernal, bas ve şef Héctor Guerrero’dan oluşuyor.

Tomas Luis de Victoria  (Ávila 1548-Madrid 1611) İspanyol Rönesansı’nın ve dönem Avrupası’nın en önemli polifonist ismidir. Avila’da doğmuş, Roma’da, İtalyan Giovanni Pierluigi da Palestrina ile birlikte eğitim görmüştür. 1571 senesinde Collegium Romanum’un müzikal direktörlüğünü yapmıştır. 1578-1585 seneleri arasında İtalyan rahip Felipe Neri ile birlikte dini müzik yazımına katılmış, güzel konuşma sanatıyla da eserler yazsa da, bu tipteki eserleri günümüze ulaşmamıştır. Müzikal bağlamda, 20 ayin ve 44 müziksiz çok sesli ilahiye imza atmıştır. Victoria’nın müziği, ayin müzikleri başta olmak üzere, yaşadığı süre zarfında çok popülerdir. 1611 senesinde Madrid’de yaşama gözlerini yummuştur.

Kanaryalar’dan Çağdaş Müzik

Cervantes Enstitüsü’nün yeni yılı karşılamak için düzenleği ikinci konser ‘Denizin Örtüsünde’ 5 Ocak saat 20.00’de yine Beyoğlu’nda Santa Maria Draperis Kilisesi’nde ücretsiz olarak gerçekleşecek.

‘Denizin Örtüsünde’ Kanarya Adaları Hükümeti tarafından, Septenio Programı kapsamında finanse edilen, disiplinler arası bir projeye ait bir konser. Bu kültür projesi, Kanarya Adalarını, kültür ve yaratıcılığını kullanarak, adaları ve denizlerini, yeni bir bakış açısından tanıtmayı ve Kanaryalar’dan çıkan çağdaş müzik yaratımını desteklemeyi amaçlıyor.

Kanaryalar’dan çıkmış dünyaca ünlü yazarlardan ve 27 Kuşağından olan şair ve yazar Pedro García Cabrera’nın kendine ilham aldığı denizi ve Cabrera’nın şiir ve eserlerini kendine çıkış noktası olarak alan konser, Kanaryalı Gustavo Trujillo, Laura Vega, Dori Díaz ve Milena Perisic gibi kompozitörlerin eserlerinden hazırlanmış bir seçkiye de yer veriyor. Aynı zamanda, Kanaryalar’ın umut vaadeden gençleri arasında düzenlenmiş kompozisyon yarışmasını kazanan eser de bu konserde yer alıyor. Konserdeki müzisyenler: klarnette Juan Félix Álvarez, perküsyonda Javier Rodríguez ve piyanoda Esther Ropón’dan oluşuyor.

sanatlog.com