Akira Kurosawa’nın Kagemusha & Ran Filmleri Üzerine

28 Şubat 2024 Yazar: admin  
Kategori: Manşet, Modern Klasikler, Sanat, Sinema

“İstediklerimize eriştiğimizde gönül rahatlığıyla bir sevinç duyamıyorsak hiçbir şey kazanılmamış, her şey yitirilmiş demektir. Yıkıp yok ederek yaşamaya çalışmaktansa, yok ettiğimiz şey olmak daha rahat olurdu.” Lady Macbeth (Macbeth, William Shakespeare)

Japonya’nın soylu imparatoru ’nın (1980, Gölge / Dublör) ve (1985, Kaos) filmleri koşut olarak okunması mümkün olan iki başyapıt. Her iki başyapıt da, evrensel bir tema olan iktidar hırsını kalkış noktası alarak yozlaşmayı, sonu gelmez tutkuları ve bunun sonucunda baş gösteren tükenişi konu edinen en olgun yapıtlardan. Birbirlerini tamamlayan bir öze sahip olduklarını söyleyebiliriz; bu nedenle ayrı ayrı okuma yapmaya gerek duymuyorum.

’da, yönetici vasfına, kültürüne muktedir olmayan sıradan birinin bile iktidara geldiğinde, iktidarın gerekliliklerini öğrenip yönetselliğin işlevselliğini sağlayabileceğini ironik tonda tasvir eden ; ’da ise iktidarı elinde bulunduranların/iktidarı ele geçirmek isteyenlerin güç ve egemenlik larını yine ironik bir biçemle anlatıyor. ve , iktidarın, kimlerin, hangi güç odaklarının elinde olursa olsun yozlaştırıcı, “baştan çıkarıcı” bir niteliğe haiz olduğunu belgeleyen iki büyük klasik.

Kagemusha

Kagemusha 2

’da da, ’da da başrolün aynı aktör () tarafından canlandırılması da bu yüzden olsa gerek. ’da taklit kabiliyeti sayesinde iktidar sahibinin dublörü olan, onun gibi giyinip, onun gibi konuşan başfigür (Shingen Takeda/); ’da, topraklarını üç oğlu arasında paylaştı, oğullarının kanlı egemenlik larının ortasında kalan birine (Lord Hidetora) dönüşüyor. ’da, bir müddet sonra dublörlüğüne son verilip itilip kakılan, “dışarıda” bırakılan başfigür; ’da bu kez oğulları tarafından “iktidarın uzağında” tutulan, “dıştalanan” bir figüre evriliyor. ’da, yapay da olsa, aslında olan bitenin “görgü tanığı”, iktidarın “suç ortağı” konumunda olan gölge-yönetici; ’da, iktidarının, gözlerinin önünde yıkılıp gidişine şahit olur.

İroniyi oluşturan, her iki yapıt için sağlam bir ortak nokta ise şu: ’nın gölge-yöneticisi, sahte de olsa, iktidarının alaşağı edildiğini görünce kendisi de “yıkılır” ve yaşaması, varlığını idame ettirmesi için bir neden kalmaz. ’da, bizzat oğulları tarafından iktidardan uzağa fırlatılan kişi, tüm maddi ve manevi gücünü, varlığını, yaşamın anlamını yitirir. Her iki yapıtta da Kurosawa, bireyin, iktidar ile varolabildiğini, bireyi, iktidarı oluşturan ve fakat iktidarın şekillendirdiği birer ontolojik figür olarak gözlemlediğini apaçık beyan eder: = iktidar = -iktidar.

Ran Ran 2

“İktidar her yerdedir.” Michel Foucault

İktidarın araçsal değil de, amaç olarak, hem bireyin mevcut düzenini, gücünü sürdürdüğü bir “sistem” olarak; hem de varlığı salt ona bağlı, varlığı salt onunla açıklanabilen bir “üstün-mevkii” olarak görünür kılar Kurosawa. Tüm bu vizyon, felsefi ve sosyolojik saptamalar içerir. Hülasa iktidar mekanizmasını hep bir mesafeli konum takınarak ironi yollu sorunsallaştır Kurosawa.

Aidiyetini, yaşamsallığını iktidarın hızına koşumlayan ; iktidarı ele geçirdiğinde yine aidiyetini, yaşamsallığını korumak veya güçlendirmek için iktidarın terkisine biner. İktidar, gücün tamamlayıcısı değil, düpedüz varlık sebebi, sürdürücüsüdür. ’da kişi, iktidar ve onun nesnesi “güç” olmadan bir hiçtir. ’da iktidarın dışına itilen kişi, yaşama hevesini, yaşama olan bağlılığını yitirir.

“…devlet; herkesin kendini yitirdiği yer, iyilerin ve kötülerin: devlet, herkesin ağır ağır kendi canına kıymasına ‘hayat’ denen yer.” Friedrich (Böyle Buyurdu Zerdüşt)

Ran 3

Her iki örnekte de iktidar, gerçekten sahip olunduğunda, gücün de somutlaştığı bir mekanizmadır. Fakat Kurosawa’nın ironik vizyonu burada bir kez daha devreye girer, girmelidir. Şöyle özetlenebilir bu da:

İktidara sahip olmak kadar, iktidardan uzaklaştırılmak da olasıdır.

İktidarı elinde bulunduranlar, sanıldığının aksine çok da yetkin, donanımlı kişiler değillerdir.

Herkesin doğasında yönetici olma tutkusu vardır.

Sonunda iktidara değil, iktidar bireye sahip olur.

İktidar sahibi, gün gelip de devran döndüğünde, “yok ettiği şey”e dönüşür.

Halkın gözünde “iktidar” değil, “iktidar miti” vardır. Bu mit bizzat iktidardaki bireylerce yaratılır.

ların çoğu, halkın “doğrudan” taraf olmadığı, iktidardakilerin bireyselliklerinin ürünü olan bir sonuçtur.

……….

Bu elbette daha da çoğullaştırılabilir; yine de bu kadarı bile günümüz gerçekliğine ışık tutabilecek ölçüde güçlü evrensel ipuçları barındırıyor.

……….

Yazan: sinefil78 (Hakan Bilge)

hakan@sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

7 Yorum on "Akira Kurosawa’nın Kagemusha & Ran Filmleri Üzerine"

 1. kusagami on Cts, 28th Şub 2024 2:59 pm 

  İmparatorun diğer dönemlerine nazaran ekonomik açıdan kısır bir dönemde çekilmesine rağmen, ne büyük işler başarabileceğini gösteren başyapıtlardır ikisi de. Shakespeare uyarlaması filmlerin en güzidesidir Ran gözümde.

  Güzel bir yazı olmuş hocam. Eline sağlık.

 2. bülent on Paz, 1st Mar 2024 1:35 am 

  Filmleri izlemedim; ama çıplak bir anlatımla da iktidar sahiplerine güzel bir gönderme… Teşekkürler..

 3. operadaki sessizlik on Paz, 1st Mar 2024 2:10 am 

  akira kurosawa’nın beş yıl arayla çektiği iki yüksek kalibre film. her detayı oya gibi işlenerek özenle yaratılmış…

  iktidar kavramı da iki filmin adeta temelini oluşturuyor. birbirlerini dengelediklerini söyleyebilirim. eline sağlık.

 4. Editör (sinefil78) on Paz, 1st Mar 2024 4:53 pm 

  Sağolun dostlarım…

 5. melikekaragul on Paz, 1st Mar 2024 8:36 pm 

  Gerçekten de iki realist örnek… Amaca giden her yolun mübah olduğu yani Makyavelist düşüncenin hakim olduğu günümüz siyasi konjonktürüne hitap eden ve ileriki süreçte de edecek olan iki önemli başyapıt…

  Kalemine sağlık Sinefil78… ;)

 6. azaplanca on Cum, 20th Mar 2024 3:50 pm 

  Eline sağlık sinefil.

 7. Nilüfer on Çar, 11th May 2024 3:00 pm 

  Bu filmi her izlediğimde farklı kareleri yakalıyorum, karakterler bu kadar mı iyi seçilir. Akira Kurosawa’nın diğer yapıtları gibi bu da muhteşem..

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType