Ali Balkan: “Masallar Şehri İstanbul” Resim Sergisi

9 Mayıs 2024 Yazar: admin  
Kategori: Duyurular, Sanat, Sanatsal Etkinlikler

’ın “Masallar Şehri İstanbul” Resim Sergisi, 17 Mayıs 2024 tarihinde /Taksim Cumhuriyet Galerisi’nde açılacak…

’ın 3. Kişisel Resim Sergisi “Masallar Şehri İstanbul” olarak da anılan Taksim Cumhuriyet Galerisi’nde 17—31 Mayıs 2024 tarihleri arasında severlerin beğenisine sunulacak.

Serginin açılış kokteyli 17 Mayıs Salı günü saat 18.00 de verilecektir.

Sergide yer alan yaklaşık 200 resim, Masallar Şehri İstanbul—Şehrin Haleti Ruhiyesi—3010 ve Şehirden Önce, üst başlıkları ile 4 seri ve 10 alt seri halinde sergilenecektir.

Serginin temasını, İstanbullular ve şehir hatları vapurları arasındaki büyük sevgi oluşturur. Bu resimler İstanbul’un, kişisel tecrübenin biraz da iterasyon ile ulaştığı noktadır. Diğer ifade ile “Masallar Şehri İstanbul”, bizi götürebileceği İstanbul’lardan bir tanesidir.

eleştirmeni Ümit Gezgin’in ’ın ına dair kaleme aldıkları;

genç kuşak ressamları içinde iddialı ve özgün bir çı olduğunu bu resimleriyle kanıtlamaktadır. Kente yönelik ilgisi ve onu çok yönlü bir estetik tasarıma, üslup bütünlüğü içinde götüren çabası; hem sanatseverlerde hem de camiasında hakettiği yeri alacak gibi görünüyor. Bu resimler Türk çağdaş resmi için de önemli soluk alma noktası olarak görülmeli. Yaşadığı kenti algılayıp, dönüştüren; mekân, zaman ve gelecek olgularını, hem kavramsal ve hem de estetik boyutta görüp, çözümleyen , iddasını ve çok yönlü özgünlüğünü kanıtlayacak bir büyük sergiyle ortaya çıkıyor. ’ı çağdaş Türk resmi adına selamlarken, buna herkesin ilgi göstermesi gerektiğini düşünüyorum…

Farklı bir disiplin ve formasyon eğitimi almış olsa bile resmin dilini biliyor. Bu dil yıllar yılı sürdüregeldiği bilincin, sevginin ve pratiğin yansıması olarak karşımıza çıkarken, genç kuşağa mensup bir çı olarak olgun bir resim diline sahip olduğunun da tüm göstergelerini ortaya koyuyor. Bakın bütün resimler tek tek incelendiğinde birçok döneme, ara döneme ve estetik bakış açısına sahip olduğu görülecektir çının. Farklı renk-biçim değerleri, algılama nosyonunun zenginliği içinde, fikrin ve kentin gerçekliğini geçmiş, şimdi ve gelecek tasarımı boyutunda nasıl estetik bir sahiciliğe ve en önemlisi görsel etkileyiciliğe taşıdığı algılanacaktır.

Genç kuşak içinde de, İstanbul’u kent gerçekliği, gelecek tasarımı ve kaotik yönü ve özelliğiyle tanımlayan, yorumlayan; kâh soyuta, kâh fantastik algılara taşıyan pek çı yoktur. İşte ’ın İstanbul yorumları bu yönüyle daha bir önem kazanmaktadır. O İstanbul’u bütün yönleriyle görmek istemektedir. Onun için İstanbul tarihsel bir imgenin zengin çağrışımıyla olduğu kadar, fantastik algının ve sürreal çağrışımın boyutlarıyla da vardır. Aynı zamanda kaotik gerçekliğin ve felaketin içinde de gezinir kent. Gelecek üç binlerin içinde ve ötesinde, şimdi hayal dahi edilemeyecek forma, yaşama ve olgulara sahip olarak da, genç kuşak ının muhayyelinde canlanır. Hem şiirseldir İstanbul onun bir seri resimlerinde, hem de yalnızlığın, umutsuzluğun ve acının içinde devinir. Kısacası çok yönlü bir algı boyutunda çok yönlü bir İstanbul ortaya çıkar…”

TAKSİM CUMHURİYET GALERİSİ

Taksim Meydanı-İstanbul - GSM: 0535 285 0 185

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Tek Yorum on "Ali Balkan: “Masallar Şehri İstanbul” Resim Sergisi"

  1. Istanbul Resim - ISTANBUL GUIDE-ISTANBUL CITY GUIDE-ISTANBUL TRAVEL GIDE – ISTANBUL GUIDE-ISTANBUL CITY GUIDE-ISTANBUL TRAVEL GIDE on Cts, 21st May 2024 4:00 pm 

    [...] Ali Balkan: “Masallar Şehri İstanbul Resim Sergisi | SanatLog Description : Ali Balkan’ın “Masallar Şehri İstanbul Resim Sergisi, 17 Mayıs 2024 tarihinde MAKSEM/Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde açılacak. http://sanatlog.com/sanat/ .. [...]

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType