Nail Payza’dan Baskı ve Yağlıboya Resim Sergisi

10 Mayıs 2023 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

Nail Payza’nın (1920-1996) ölümünün 15. yılında düzenlenen Baskı ve Yağlıboya Resim Sergisi 25 Mayıs – 19 Haziran 2023 tarihleri arasında ’de gezilebilir…

Nail Payza, temel bilgilerini Abidin Elderoğlu ve Arif Kaptan atölyelerinde aldı. Yağlıboya resmin yanında, özellikle 1980’li yılların sonuna doğru, özgünbaskı resme yöneldi. İlk kişisel sergisini 1953’te açtı. Daha sonra yerleştiği ABD ve Kanada’da yaptı. 1974’te Türkiye’ye döndü. Asıl mesleği olan biyokimya profesörlüğünden emekli olduktan sonar 1985 itibariyle özgünbaskı tekniğine yönelik çalışmalarını yoğunlaştırdı. 1988’de Kurumu (Özgünbaskı ) ödülünü kazandı.

Yurtdışında açtığı sergilerden seçmeler;

1958 Saskatoon Sanat Galerisi – Saskatchewan, Kanada

1959 Regina Halk Kütüphanesi Galerisi Kanada

1963 Encores Galerisi-Buffalo, NY

1965 Lynn Kottler Galerisi, NY

1967 Guild Tiyatrosu-New York City- NY

1968 Gloria Luria Galeri – Miami, FL

1968 Avanti Galeri – New York City, NY

1968 St. Clement’s Kilisesi – New York City, NY

1983 Aston Üniversitesi Galerisi – Birmingham, UK

1984 Birmingham Üniversitesi Galerisi, UK

1985 Bloomsbury Galeri – Londra, UK

1986 Totteridge Kütüphanesi Galerisi – Londra, UK

1989 Rivardale Art Galery- NY

1993 National Association of Advancement of Science Galerisi – Washington DC

Boya resimlerinde, geometrik yoruma uyarlanmış, daha çok da soyut biçim anlayışına göre oluşturulmuş büyük renk parçaları yer alır. Buna karşılık ağaç baskı resimlerinde, Doğu efsanelerini ve Anadolu mitolojisini simgesel anlatımlar halinde yorumlama çabası ağır basar. Birbirini değişik açılardan, değişik doğrultularda kesen, ya da bir formun oluşumuna olanak veren çizgi ritmiyle, boyanın salt pentür değerini dışa vurmayı amaçlayan renksel bölmelerin mesajını, ortak bir payda altında toplayabilen bu resimler, bizim çağdaş sanatımızda 1950’li yıllarda etkinlik aşamasına varmış olan soyutçu biçim anlayışını, yeniden canlandırma girişimi olarak da tanımlanabilir.

Nail Payza’nın uzun sayılabilecek bir aradan sonra ölümünün 15. yılında yağlıboya ve baskı kompozisyonlarının yer aldığı eserleri 25 Mayıs – 19 Haziran tarihleri arasında Galeri Selvin’de sergileniyor.

Galeri Selvin - Arnavutköy Dere Sok. No:3 Arnavutköy, Beşiktaş / İstanbul - Tel: 212.263 74 81 - selvincg@gmail.com - www.galeriselvin.com

Galerimiz Pazar ve Pazartesi günleri hariç 11:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır.

sanatlog.com

Ali Balkan: “Masallar Şehri İstanbul” Resim Sergisi

9 Mayıs 2023 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Sanat, Sanatsal Etkinlikler

’ın “Masallar Şehri İstanbul” Resim Sergisi, 17 Mayıs 2023 tarihinde /Taksim Cumhuriyet Galerisi’nde açılacak…

Ali Balkan’ın 3. Kişisel Sergisi “Masallar Şehri İstanbul” Maksem olarak da anılan ’nde 17—31 Mayıs 2023 tarihleri arasında sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Serginin açılış kokteyli 17 Mayıs Salı günü saat 18.00 de verilecektir.

Sergide yer alan yaklaşık 200 resim, Masallar Şehri İstanbul—Şehrin Haleti Ruhiyesi—3010 ve Şehirden Önce, üst başlıkları ile 4 seri ve 10 alt seri halinde sergilenecektir.

Serginin temasını, İstanbullular ve hatları vapurları arasındaki büyük sevgi oluşturur. Bu resimler İstanbul’un, kişisel tecrübenin biraz da iterasyon ile ulaştığı noktadır. Diğer ifade ile “Masallar Şehri İstanbul”, bizi götürebileceği İstanbul’lardan bir tanesidir.

Sanat eleştirmeni Ümit Gezgin’in Ali Balkan’ın sanatına dair kaleme aldıkları;

“Ali Balkan genç kuşak ressamları içinde iddialı ve özgün bir sanatçı olduğunu bu resimleriyle kanıtlamaktadır. Kente yönelik ilgisi ve onu çok yönlü bir estetik tasarıma, üslup bütünlüğü içinde götüren çabası; hem sanatseverlerde hem de sanat camiasında hakettiği yeri alacak gibi görünüyor. Bu resimler Türk çağdaş resmi için de önemli soluk alma noktası olarak görülmeli. Yaşadığı kenti algılayıp, dönüştüren; mekân, zaman ve gelecek olgularını, hem kavramsal ve hem de estetik boyutta görüp, çözümleyen Ali Balkan, iddasını ve çok yönlü özgünlüğünü kanıtlayacak bir büyük sergiyle ortaya çıkıyor. Ali Balkan’ı çağdaş Türk resmi adına selamlarken, buna herkesin ilgi göstermesi gerektiğini düşünüyorum…

Farklı bir disiplin ve formasyon eğitimi almış olsa bile Ali Balkan resmin dilini biliyor. Bu dil yıllar yılı sürdüregeldiği bilincin, sevginin ve pratiğin yansıması olarak karşımıza çıkarken, genç kuşağa mensup bir sanatçı olarak olgun bir resim diline sahip olduğunun da tüm göstergelerini ortaya koyuyor. Bakın bütün resimler tek tek incelendiğinde birçok döneme, ara döneme ve estetik bakış açısına sahip olduğu görülecektir sanatçının. Farklı renk-biçim değerleri, algılama nosyonunun zenginliği içinde, fikrin ve kentin gerçekliğini geçmiş, şimdi ve gelecek tasarımı boyutunda nasıl estetik bir sahiciliğe ve en önemlisi görsel etkileyiciliğe taşıdığı algılanacaktır.

Genç kuşak içinde de, İstanbul’u gerçekliği, gelecek tasarımı ve kaotik yönü ve özelliğiyle tanımlayan, yorumlayan; kâh soyuta, kâh fantastik algılara taşıyan pek sanatçı yoktur. İşte Ali Balkan’ın İstanbul yorumları bu yönüyle daha bir önem kazanmaktadır. O İstanbul’u bütün yönleriyle görmek istemektedir. Onun için İstanbul tarihsel bir imgenin zengin çağrışımıyla olduğu kadar, fantastik algının ve sürreal çağrışımın boyutlarıyla da vardır. Aynı zamanda kaotik gerçekliğin ve felaketin içinde de gezinir . Gelecek üç binlerin içinde ve ötesinde, şimdi hayal dahi edilemeyecek forma, yaşama ve olgulara sahip olarak da, genç kuşak ressamının muhayyelinde canlanır. Hem şiirseldir İstanbul onun bir seri resimlerinde, hem de yalnızlığın, umutsuzluğun ve acının içinde devinir. Kısacası çok yönlü bir algı boyutunda çok yönlü bir İstanbul ortaya çıkar…”

MAKSEM

TAKSİM CUMHURİYET SANAT GALERİSİ

Taksim Meydanı-İstanbul - GSM: 0535 285 0 185

sanatlog.com

Azerbaycanlı Ressamlar Sergisi

6 Mayıs 2023 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

Azerbaycanlı Ressamlar Sergisi 6-25 Mayıs 2023 tarihleri arasında IC Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor…

İbrahim Çeçen Vakfı tarafından sanatı ve sanatçıyı desteklemek amacıyla kurulan ; Mayıs ayında Azerbaycanlı sanatçıları ağırlayacak. Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçiliği işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan sergide 33 sanatçının eserleri yer alyor.

Açılış: 6 Mayıs 2023 Cuma Saat: 19.00

Sergi IC Sanat Galerisi’nde 6-25 Mart tarihlerinde 10-00 – 18.00 saatleri arasında, pazar günleri hariç gezilebilir.

Dr. Meral Dinçer İbrahim Çeçen Vakfı Müdürü IC Sanat Galerisi Yöneticisi Kızılırmak Sok. No: 31 Kızılay-Ankara Tel: 417 82 64, 418 79 23 Fax: 417 82 96 e-mail: meral.dincer@icvakfi.org.tr

sanatlog.com