Ferhan Taylan Erder’den “Gelenek/Bellek” Seramik Sergisi

16 Nisan 2024 Yazar: admin  
Kategori: Duyurular, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Seramik Sanatı

1968 Roma Siyasal Bilgiler Fakültesi, İletişim Bilim ve Teknikleri Bölümünü bitiren sanatçımız, 1959 yılında kurulan Taylan Seramik Fabrikasında seramik kilini görsel tasarım ve sanat malzemesi olarak benimsemiştir.

1985 yılı İtalya Gualdo Tadino Uluslararası Büyük ödülünün sahibidir. Faenza Uluslararası Sanat Seramiği sergisine katılmıştır.

Sanatçı neden seramik yaptığını şu cümlelerle anlatıyor;

Seramik kili ile çalışmak zihni tümüyle çalıştıran bir deneyim: görme, dokunma, ses alma duyusu yanı sıra orantı, ölçü ile birikimler dışa vuruluyor. Doğal çevrenin enerjisi biçimlerde harekete dönüşüyor, seramik kilinden rüzgar gülleri biçim alıyor, ilk yazının Anadolu’da pişmiş toprak ile belgelenmesine gönderme olarak yazı ile günce yerleşiyor kil üzerine. Seramik kilinin biçim alma, renklenme, ateşlenme süreçleri, her sefer yeni bir deneyim ve gelişme macerası olarak yaşanıyor.

Gelenk/Bellek sergisiyle ilgili ise şu cümleleri söylüyor;

Hıdrellez, Anadolu kültüründe umuda, aydınlığa açılan baharı karşılama şenliği. Yeşil ve Güneş bahar simgesi olarak öyküde Hızır ve İlyas kardeşlerin buluşması ile örtüşüyor ve geleneksel şenlik ve kutlama günü olarak yerleşiyor. Uçurtmaların rüzgarda salındığı, dileklerin, çakıl taşları üzerine yazılıp gül ağacı altına bırakıldığı, doğum/yaşam simgesi renkli yumurtaların yeşillik arasına saklandığı, doğanın toprakla yeniden canlanma enerjisinin paylaşıldığı şarkılı, oyunlu şenlikler…Bu toplumsal geleneğe seramik kili ile tasarlanmış nesnelerden oluşan bu mekanda birlikte yaşama geçirmek dileğiyle.

Ferhan Taylna Erder’in Hıdrellez için hazırladığı “Gelenek/ Bellek” isimli seramik sergisi 27 Nisan – 20 Mayıs 2024 tarihleri arasında Galeri Selvin’de sanatseverlerle buluşacaktır.

Galeri Selvin - Arnavutköy Dere Sok. No:3 Arnavutköy,Beşiktaş/İstanbul - Tel: 212.263 74 81 - selvincg@gmail.com - www.galeriselvin.com

Galerimiz Pazar ve Pazartesi günleri hariç 11:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır.

SanatLog Haber

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType