İstanbul Kitap Fuarı 30 Yaşında!

31 Ekim 2011 Yazar:  
Kategori: Duyurular, Edebiyat, Etkinlik, Sanat, Sanatsal Etkinlikler

İlki 1982 yılında 28 yayınevinin katılımıyla düzenlenen , bu yıl kapılarını yaklaşık 600 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla 12 Kasım’da açacak…

tarafından işbirliğiyle düzenlenen 30. Uluslararası İstanbul Fuarı, 20 Kasım’a kadar Büyükçekmece’deki Fuar ve Kongre Merkezi’nde gezilebilecek.

Onur yazarının olduğu ve ana temanın “Umut: Düş mü, Gerçek mi?” olarak belirlendiği kitap fuarı, 30. yılında 20 konuk yazarı ağırlayacak.

Yaklaşık 600 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı, 197 etkinlik ve yüzlerce imza gününün düzenleneceği fuarın konuk ülkesi ise “Mısır” olacak.

Mısır’dan yaklaşık 25 yayınevinin katılımıyla düzenlenecek konuk ülke etkinlikleri kapsamında Mısır’ın sinemadan edebiyata kültür tarihine uzanan etkinlikler gerçekleştirilecek. Necip Mahfuz’un 100. doğum yılı paneli ve konuk yazarların katılacağı söyleşiler ve imza günleri fuarın ilk 4 günü açık kalacak.

“Uluslararası Salon” kapsamında yapılacak

Türkçe’de özellikle “Yakupyan Apartmanı” adlı kitapla çok sayıda okura ulaşan Ala Al Asvani, Necib Mahfuz’un manevi oğlu olarak nitelendirdiği Gamal Gitani, İbrahim Aslan, Mısır Yazarlar Birliği Başkanı Mohamed Salmawy ve Youssef Ziedan fuarın konukları arasında yer alacak. Yazarlar, Mısır edebiyatı üzerine söyleşilere katılıp, kitaplarını imzalayacak.

Mısır etkinlikleri arasında fuar süresince Mısır edebiyatından sinemaya uyarlanan film gösterimleri de yapılacak. Ücretsiz gösterilecek filmler arasında “Arazi (1969)”, Necib Mahfuz’un kaleminden sinemaya uyarlanan “Bir Başlangıç ve Bir Bitiş (1960)”, “Bana Bir Hikaye Anlat (2009)”, “Al Kitkat (1991)” ve Ala Al Asvani’nin romanından uyarlanan “Yakupyan Apartmanı (2006)” da bulunuyor.

Mısırlı yayıncılar, 14 Kasım’da Türkiye’den yayıncılarla bir araya gelerek, işbirliği ve çeviri olanakları üzerine bir buluşma gerçekleştirilecek.

Fuar kapılarını bir saat erken açacak

Kitap fuarıyla ilgili en güncel haberler, konuk yazarlar, katılımcı yayınevleri, imza günleri ve etkinlik programı gibi her türlü güncel haber “www.facebook.com/istanbulkitapfuari” ve “www.twitter.com/kitapfuari” üzerinden takip edebilecek.

, hafta içi günlerde öğrenci ve okulların fuarı daha rahat ziyaret edebilmeleri için kapılarını bir saat erken açacak.

Kitap fuarı, hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 11.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek.

İstanbul Kitap Fuarı, kapanış günü olan 20 Kasım 2011 pazar akşamı ise 19.00′da sona erecek.

Fuar bünyesinde 12-15 Kasım tarihleri arasında açık olacak “Uluslararası Salon”, 30′un üzerinde ülkeden yayınevi, telif ajansı ve ulusal katılıma ev sahipliği yapacak. 4 gün süresince “Uluslararası Salon” kapsamında sektörel ve profesyonel 35 etkinlik gerçekleştirilecek.

30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 21. İstanbul Fuarı-ARTİST 2011 ile eş zamanlı düzenlenecek.  

sanatlog.com

Enter Google AdSense Code Here

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType