İstanbul Konferansları Pera Müzesi’nde

25 Ekim 2024 Yazar: admin  
Kategori: Duyurular, Sanat, Sanatsal Etkinlikler

İSTANBUL KONFERANSLARI

2010 Güz Programı

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul’a ilişkin tarih, arkeoloji, tarihi topografya, gibi konularda, alanlarında uzmanlaşmış araştırmacılar tarafından sunulacak bir dizi hazırladı.

İstanbul Konferansları adını taşıyan bu dizinin 2024 Güz programında iki yer alıyor. İlki 26 Ekim Salı günü, Ankara Başkent Üniversitesi öğretim üyesi, Osmanlı dönemi mimarisi ve çini sanatına ilişkin özgün çalışmalara imza atmış tarafından veriliyor ve “Topkapı Sarayı’nın Gizli Çini Hazinesi” başlığını taşıyor.

İkincisi ise, Akdeniz liman kentlerinin geç dönem mimarisi üzerine çalışmalarıyla tanınan Selanik Volos Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Vasilis Colonas’ın “Tanzimat Sonrası İstanbul’da Rum Mimarlar” konulu ı.

26 Ekim 2024 Salı, 18:30
/ Başkent Üniversitesi, Ankara

Topkapı Sarayı’nın Gizli Çini Hazinesi

Başkent Üniversitesi öğretim üyesi başkanlığında 2024 yılından beri yürütülen “Topkapı Sarayı Çinileri Dijital Veri Tabanı Projesi” kapsamında, sarayın depolarında yüzyıllardır saklanan duvar çinileri ilk kez inceleniyor ve dijital ortama aktarılıyor. Dizinin ilk konuğu Filiz Yenişehirlioğlu “Topkapı Sarayı’nın Gizli Çini Hazinesi” konulu ında, sarayın mimari tarihine ve sosyal yaşamına dair yeni ipuçları sağlayan araştırmanın güncel sonuçlarını paylaşacak, koleksiyondaki Osmanlı ve Avrupa çinilerini tanıtacak.

*****

24 Kasım 2024 Çarşamba, 18:30
Prof. Dr. Vasilis COLONAS / Volos Üniversitesi, Yunanistan

Greek Architects in after the Tanzimat
(Tanzimat’tan Sonra İstanbul’da Rum Mimarlar)

dili İngilizce’dir, simültane çeviri yapılacaktır.

SanatLog Haber

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType