Sanayi Destek Verdi, İstanbul Brüksel’e Taşındı

‘My Istanbul’ sergisi, SKF Türkiye’nin desteğiyle Avrupa Komisyonu Genişleme Bölümü Direktörü Michael Leigh’in katılımı ile Brüksel AB Komisyonu Berlaymont Binası’nda açıldı. Büyük ilgi gören açılışta, yazar Vivet Kanetti kendi İstanbul’unu anlatan etkili konuşmasını Türk ve yabancı basının yanı sıra, AB ülkeleri büyükelçileri, Türkiye Brüksel Büyükelçisi Murat Ersavcı ve AB Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Kuneralp ile diğer diplomatlardan oluşan 150 kişilik bir gruba yaptı. Sergi, 4-21 Mayıs tarihleri arasında gezilebilecek.

Amatör sanatçılarının kendi İstanbul’unu karelediği ‘My Istanbul’ sergisi, 2024 Avrupa Kültür Başkenti tanıtım etkinlikleri kapsamında TR PLUS Centre for Turkey in Europe’un girişimi ve SKF Türkiye ile Avrupa Birliği Komisyonu’nun destekleri ile Brüksel’de açıldı. Sanayi ve sivil toplum işbirliğinde düzenlenen sergide yer alan fotoğraflar, SKF Türkiye’nin gerçekleştirdiği ‘Benim İstanbul’um’ ulusal yarışmasına katılan fotoğraflar arasından seçildi ve önsözünü yazar Vivet Kanetti’nin hazırladığı katalog katılımcılara dağıtıldı. Etkileyici İstanbul resimlerinin yer aldığı sergi AB yetkililerinden büyük övgü aldı. Vivet Kanetti, İstanbullu bir yazar olarak açılışta yaptığı konuşmada Türkiye’nin biraz daha fazla demokrasiye, AB’nin de daha fazla çokkültürlülüğe ihtiyacı olduğunu söyledi,

Açılış töreninde konuşan Avrupa Komisyonu Genişleme Direktörü Michael Leigh, İstanbul’un 2024 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmasının AB ve Türkiye arasında kültürel ilişkileri güçlendiren bir köprü görevi üstlendiğini söyleyerek, İstanbul’u kareleyen ‘MY ISTANBUL’ sergisi fotoğraflarının da bu rolü tamamladığının altını çizdi. Brüksel Büyükelçisi Murat Ersavcı, sergide yer alan pek çok resmin, kendisine çocukluğunu anımsattığını belirterek, resimlerde nostalji ve modernin birarada bulunmasının önemi üzerinde durdu. AB Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Kuneralp ise MY ISTANBUL sergisinin Istanbul’u Avrupa’da tanıtmak için önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Sergi açılışına katılan Belarus, Azerbaycan, İsrail, Hırvatistan ve Çek Cumhuriyeti büyükelçileri, bir marka haline gelen ve Türk insanının enerjisini tüm renkleriyle yansıtan İstanbul’un resimlerini inceleme fırsatını yakaladılar.

TR PLUS – Centre for Turkey in Europe Başkanı ve İstanbul 2024 Kültür Elçisi Zeynep Göğüş’ün evsahipliğinde düzenlenen açılış töreninde konuşma yapan yazar Vivet Kanetti, her daim renkli bir şehir olan İstanbul’da karşılaşmayacağı tek şeyin ‘sıkıntı’’ olacağını söyledi ve sonsuz şantiyeye benzettiği İstanbul’da sıkılmanın kolay olmadığının altını çizdi. Vivet Kanetti’ye göre İstanbul, insanlara her saat farklı bir Boğaz, eski ile yeni mimari ve bir nehir gibi akan, ülkenin her köşesinden gelen genç nüfusu görme imkanı sunuyor. TR PLUS – Centre For Turkey in Europe Başkanı ve İstanbul 2024 Kültür Elçisi Zeynep Göğüş, MY ISTANBUL sergisi ile farklı kimliklere sahip olan insanları biraraya getirme çabasında olduklarını belirtti.

Sergiye büyük katkısı olan SKF Türk Genel Müdürü Mahmut Işıkara ise, Türkiye’de sürdürülebilir bir proje olarak başlayan yarışmasının, 9’uncu yılında AB platformuna taşınmış olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Soldan sağa: TÜSİAD Uluslararası Temsilcisi Bahadır Kaleağası, AB nezdindeki Büyükelçimiz Selim Kuneralp, TRPLUS Başkanı Zeynep Göğüş, Yazar Vivet Kanetti, TC Belçika Büyükelçisi Murat Ersavcı, Brüksel Türk İşadamları Derneği Başkanı Vakur Dağdeviren, SKF Türkiye Genel Müdürü Mahmut Işıkara

TR PLUS Centre for Turkey in Europe

2006 yılında kurulan TR PLUS - Centre for Turkey, Brüksel’de faaliyet gösteren ve Türkiye’nin Avrupa entegrasyonuna katkıda bulunmayı amaçlayan, kar amacı gütmeyen bağımsız bir örgüttür. Amacımız, kültür-sanat insanlarının, siyaset ve iş dünyasının, akademik çevrelerin ve medyanın katılımı ile Türkiye’nin gelecekte Avrupa’da oynayacağı önemli rolün yapıcı yönde tartışıldığı bir platform oluşturmaktır. TR PLUS bunu yaparken, AB’ye üyelik müzakerelerinde tartışılan konulara karşı çözümsel bakış açısını entelektüel ve estetik zenginlikleri sergileyen yaklaşımıyla birleştirmekte, bu özellikleriyle Brüksel’de ilgi çekmektedir. TR PLUS, AB ve Türkiye arasındaki sivil diyalogu arttırma hedefiyle, Temmuz 2024’dan itibaren Türkiye’deki temsilciliğini de faaliyete geçirmiştir.

SKF Türkiye

İsveç’in önde gelen rulman şirketi olan SKF, 19 ülkedeki 100 civarındaki fabrikası, 130 ülkeye yayılmış 10.000’in üzerindeki Distribütör ve 200’ün üzerindeki satış şirketi ile Dünya rulman lideridir. SKF’nin Türkiye temsilciliği, kültürel ve sosyal etkinlikler de yürütmektedir ve amaçlarından biri Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine destek olmaktır.

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

1 Tweet

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType