“İstanbul Konferansları” Yeni Dönemde Devam Ediyor

21 Ekim 2023 Yazar:  
Kategori: Duyurular, Sanat, Sanatsal Etkinlikler

’nün düzenlediği “” Pera Müzesi’nde yeni dönemde devam ediyor…

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul’a ilişkin , arkeoloji, tarihi topografya, tarihi gibi konularda, alanlarında uzmanlaşmış araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen “İstanbul Konferansları” dizisine yeni dönemde devam ediyor.

Sonbahar 2023 konferanslarının ilki Tel Aviv Üniversitesi Ortadoğu ve Afrika Tarih Bölümü’nden Prof. Amy Singer’ın konulu konferansı ile gerçekleşecek.

Edirne, İstanbul’un fethinden önce en az bir yüzyıl boyunca ’nun payitahtı olmuş, buna rağmen kent tarihçilerinden görece sınırlı bir ilgi görmüştür. Amy Singer konferansında, Osmanlı Edirnesi’ni iki amaç doğrultusunda tartışıyor: Öncelikle, Edirne’nin tarih yazımındaki bu statüsüne ilişkin bazı nedenler sunuyor ve niçin İstanbul’un gölgesinde kaldığını irdeliyor. İkinci olarak da, erken dönem Osmanlı Edirnesi’ni, Tarihsel Coğrafi Enformasyon Sistemleri (HGIS, Historical Geographic Information Systems) yardımıyla inceleyerek, Osmanlı kaynakları ve diğer kaynakların yanı sıra, çağdaş bir data yorumlama sisteminin tarihçilere, nasıl yeni ve verimli yollar sunabileceğini anlatıyor.

26 Ekim Çarşamba, 18:30
Pera Müzesi Oditoryumu

Amy Singer
İstanbul’dan Önce Edirne: Osmanlı İmparatorluğu’nun Payitahtı

Konferans dili İngilizce’dir, simültane çeviri yapılacaktır. 

Etkinlik ücretsizdir.

sanatlog.com

Enter Google AdSense Code Here

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType