Duduk Profesörü Gevorg Dabaghyan 27 Ekim’de CRR’de!

Türkiye’nin “mey”i

Azerbaycan’ın “balaban”ı

Kafkasların hüzünlü sesi “duduk”

Günümüzün en iyi çağdaş dudukçularından Gevorg Dabaghyan, 27 Ekim’de, Cemal Reşit Rey (CRR) Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak. İnsan sesine benzeyen çok güzel ve duygulu tınısı olan geleneksel Ermeni enstrümanı dudukun en özel ezgilerinin seslendirileceği konserde Dabaghyan’a, Ermenistan etnik sazlarının üstatlarından oluşan bir grup eşlik edecek. 

1965 yılında Ermenistan’ın Erivan şehrinde dünyaya geldi. 1990’da “Doğunun En İyi Enstrümanları” yarışmasının Duşanbe ayağını kazanan Dabaghyan, 1992 yılında Erivan Devlet Konservatuarı’nda yüksek lisansını tamamladı. 1992’de Erivan’da Sayat-Nova ödülü aldı. 1995’de Celestial Harmonies’den çıkan albümü uluslararası “INDI” ödülüne layık görüldü. Gevorg Dabaghyan’ın repertuarı geleneksel halk şarkılarının, Ermeni ozanlarının bestelerinin, dini şarkıların ve çağdaş bestecilerin şarkılarının derlemesinden oluşuyor.

Yo-Yo Ma ile İpek Yolu Yolcusu

Dabaghyan, Yuri Bashmet, Yo-Yo Ma, saksafon üstadı J. Garbarek, kemancı Gidon Kremer, Atlas Ensemble, Xenia Ensemble gibi günümüzün büyük sanatçılarının projelerinde duduk çaldı. Ermenistan, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, Gürcistan, Belçika, Hollanda, Almanya, Finlandiya, Rusya, Macaristan, Ukrayna, Özbekistan, İran, Lübnan, Norveç, Fransa, İsviçre, Polonya, Kanada, Birleşik Arap Emirllikleri ve Litvanya’da konserler veren Gevorg Dabaghyan, 2024 yılından beri Yo-Yo Ma’nın “The Silk Road” projesinde duduk çalmaya devam ediyor. Birçok film müziği albümünde yer alan Dabaghyan, Atom Egoyan’ın “Ararat” ve Paolo e Vittorio Taviani’nin “La Masseria Delle Allodole” filmlerinde de müzikleriyle yer aldı. Gevorg Dabaghyan 2024’den bu yana Erivan Devlet Konservatuarı’nda duduk profesörü olarak genç dudukçuları eğitmeye devam etmektedir. Gevorg Dabaghyan’ın direktörlüğündeki “Dabaghyan Ensemble”ın repertuarı Ermeni halk ezgilerinden, aşık şarkılarından ve Ermenistan’ın önemli bestecilerinin eserlerinden oluşmaktadır.

30.00 - 25.00 - 20.00 - 15.00 TL olan konser biletleri CRR Konser Salonu Gişesi ve Biletix’te!

sanatlog.com

Enter Google AdSense Code Here

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType