Masallar Diyarından Bir Aşk Öyküsü

13 Kasım 2024 Yazar: admin  
Kategori: Edebiyat, Eleştiri, Kitabiyat, Kitaplar, Roman, Romanlar, Sanat

Bir Kadın Masal İsterİmkansızın kapısının aralandığını düşünün. Tüm o sonu mutlulukla biten masal diyarlarından kopup gelen kahramanların gerçek dünyada bir karşılıklarının olduğu, ın tanımının sonsuzluğuna yakışır şekilde anlatıldığı, kuralların olmadığı ve her istediğinizi yapma cesaretinizin olduğu bir dünyayı. Bunu yaşanmış bir öyküden yola çıkaran oluşturan bir yazar, Cem Şancı.

Bir Masal İster adlı son ıyla okuyucularla buluşan Cem Şancı, ezberler dünyasında dudaklarından küfür eksik olmadan isyankar tavrını sürdürmüş, hepimizin kurallar ve kodlarla yaşamaya çalıştığımız evrene “siktir”i çekebilmiştir.

, gerçek bir hikayesinin kurgusu olarak karşımıza çıkıyor. Cem Şancı’nın sürükleyici üslubuyla ve mizahi yaklaşımıyla kurgulanıp günümüz aşklarına bir gönderme yapıyor ve toplumsal sorunları da belirtmekten geri durmuyor. Kuralları ve insanların ona yapmasını söylediği tüm düsturları yıkan, asi, küfürbaz ve kuralsızlığını aşkla birleştiren başkarakter Baran ve onun bir kadında bulmak istediği her şeyin sahibi olan Dilek arasında geçen bir ı anlatıyor. Günümüz aşklarının sayı yapmalı, yapmacık, bedensel tandanslı kurallarına da lanetler okuyan ve ın sonsuzluğunu sonlu bir bedene atfetmeyen gerçek tanımını yaparken bir yandan da bütün kuralların anlamsızlığına ve her insanın kendi kuralı olduğu -şu an için- ütopik olan dünyaya bir özlemin satırlarına da tanık oluyoruz. Ayrıca Cem Şancı bu kuralsızlığı bir de imkansızlığın olmadığı bir evrene de götürmüş ki bunu da kurgudaki masal karakterlerinin gerçek dünyadaki izdüşümlerinde görebiliyoruz. Toplum eleştirisini yaparken kuralların kısıtlayıcı yanlarının mutlak mutluluğa engel olduğunu ve herkesin kendi kurallarıyla yaşamasının mutluluğu yakalamanın gerek şartı olduğunu bizlere fısıldıyor Cem Şancı. da daha önceki kitaplarındaki gibi küçük yan hikayelerle bazı sıra dışı karakterlere de yer veriyor ve onların ağzından yapıyor bu toplumsal eleştirileri. Yan karakterleri kullanımı ayrıca ana kurguya da yansıyor ve bu yan karakterlerin ana kurguda kilit noktaları çözüme kavuşturan anahtar rol oynaması da Cem Şancı’nın kurgu yaratmadaki başarısını bizlere gösteriyor. Türk ı’nda cinsellik ve argo kullanarak gerçek hayatta da kuralsızlığını bizlere gösteren Şancı bize günlük hayatı anlatırken günlük hayatın diliyle yaklaşarak aslında gerçekçiliğine de gerçekçilik katıyor.

ayrıca Türk ı’nda bir ilke de imza attı diyebiliriz. Bir romandan çok bir Çokluortam Eseri oluşturmuş Şancı. ının satır aralarında bizlere internet bağlantı adresleri (linkler) vererek bizi romandaki şarkılara yönlendirmiş ve o atmosfere bizleri sokmayı başarmıştır. ı okurken hissettiğimiz o “ı seyretmek” hadisesini şimdi müzik destekli, web bağlantılı ve yakında çekilecek bir sinema filmli yeni bir “ı yaşamak” olayına çevirmiştir. Yeni bir edebi tür olan bu eserin bir web adresi var: www.birkadinmasalister.com. için ’nin bestelediği ve söylediği “Yağmur Yağmur” şarkısını da bu web adresinden dinleyebiliyorsunuz. ın öyküsünü ise ünlü yönetmen aktarmış Cem Şancı’ya.

Yazarın bir de sürprizi var okuyucularına. İnternet dünyasında ünlü sözlük yazarı Author da öyküde kendisine bir yer bulmuş ve Author yine o asi, küfürbaz, umursamaz, alaycı ve serseri tavrıyla bizlere bir şeyler anlatmaya devam ediyor. Cem Şancı ünlü alaycı üslubunu da bütün boyunca koruyor. Ortaya keyifle okunan ve takdir edilesi bir çıkıyor: Bir Masal İster.

Yazan:

colakserhat@hotmail.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

4 Tweets

5 Yorum on "Masallar Diyarından Bir Aşk Öyküsü"

 1. Editör (sinefil78) on Cum, 13th Kas 2024 6:21 pm 

  An itibariyle aramıza yeni bir isim katıldı: Serhat…

  Kendisine hoş geldin diyorum :)

 2. cemsanci on Cts, 14th Kas 2024 7:40 pm 

  “Bir Kadın Masal İster” için ilk eleştiri internetten geldi: http://bit.ly/40LyxM

  This comment was originally posted on Twitter

 3. serhatcolak on Pts, 16th Kas 2024 4:52 pm 

  http://bit.ly/40LyxM

  This comment was originally posted on Twitter

 4. serhatcolak on Pts, 16th Kas 2024 4:53 pm 

  Bir Kadın Masal İster eleştirisi: http://bit.ly/40LyxM

  This comment was originally posted on Twitter

 5. GamzE on Cum, 4th Ara 2024 7:33 pm 

  Twitter’dan yazılan mesajları okuyamıyorum, belki aynı şeyler söylenmiştir. Cem Şancı ile yapılan söyleşi iyi ki gerçekleşmiş. Burada kitap iyi tanıtılamamış. Söyleşiyi okuduğumda kitabı alma isteği uyandırdı ama bu tanıtımı okuyunca çok sıradan geldi, üzerinde biraz daha çalışılmalı. Serhat hocam, SanatLog ailesine hoşgeldiniz.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType