Meksika Devrimi Üzerine Filmler

Gelman Koleksiyonu’ndan Frida Kahlo ve Diego Rivera sergisine paralel, 14 – 30 Ocak 2024 tarihleri arasında Meksika Büyükelçiliği ve İstanbul Cervantes Enstitüsü işbirliğiyle “: Meksika Devrimi Üzerine ” adlı programı düzenliyor. Meksika Devrim tarihinin farklı hikayelerle aktarıldığı film programında 1930’lar ve 40’lar arasında çekilen 4 kurmaca film ve Zapatistalar ile ilgili çekilen güncel bir belgesel yer alıyor.

Film Bilgileri:

Son Zapatistalar, Unutulmuş Kahramanlar

Yönetmenler: Sarah Perrig
Meksika, 70′
İspanyolca, Türkçe altyazılı

Son Zapatistalar, Unutulmuş Kahramanlar 1910 Meksika Devrimi’nde generalleri Emiliano Zapata’nın yanında savaşmış askerlerin ürpertici tanıklığıdır. Neredeyse yüz yıl sonra Güney’in efsanevi Özgürlük Ordusu’ndan sağ kalan bu insanlar hiçbir kitapta bulunmayacak bir gerçeği ortaya çıkarıyorlar. Devrim’in ve bugünün neoliberal hükümetlerinin başarısızlığından, ülkelerini tehdit eden tarımsal ve ekolojik felaketten ve temsil ettikleri Zapatista idealleri göz ardı edildikçe gerçekleşmesi an meselesi olan iç savaştan bahsediyorlar. Bu erkekler ve kadınlar haksız bir tarihin bölümleri, terk edilmiş bir bilgelik, Meksika’nın ayrıcalık sahibi olmayanlarının sembolleri vs.’dir. Onlar Unutulmuş Kahramanlardır. (Bu belgesel Zapatista Ulusal Özgürlük Ordusu üyeleriyle Zapatista’nın eski askerlerinin tarihsel karşılaşmasını da içermektedir.)

Dostum Mendoza

Yönetmen: , in collaboration with
Oyuncular: Alfredo del Diestro, Carmen Guerrero, Antonio R. Frausto, Luis G. Barreiro
Meksika, 1934, 85′; siyah-beyaz
İspanyolca, Türkçe altyazılı

Rosalio Mendoza (Del Diestro) Meksika Devrimi sırasında her iki fraksiyona (hükümet güçleri ve Zapata’nın ordusu) kıyak yaparak ve onlardan kıyak görerek hayatta kalmaktadır. Malikânesi herkese açıktır ve Mendoza konuklarının iyi bir dostu olarak kabul edilmektedir. Sonunda bu durum sürdürülemez hale gelir ve bir taraf seçmek zorunda kalır. İhanet ve aldatma galip gelir ve Mendoza’nın karanlık tarafı ortaya çıkar.

Haydi Pancho Villa ile Gidelim

Yönetmen:
Oyuncular: Domingo Soler, Antonio R. Frausto, Ramón Vallarino, Manuel Tamés, Carlos López Chaflan
Meksika, 1936, 92,’ siyah-beyaz
İspanyolca, Türkçe altyazılı

Meksika Devrimi sürerken, “Los Leones de San Pablo” olarak bilinen altı cesur çiftçi, Pancho Villa’nın ordusuna katılmaya ve mücadeleye destek vererek kendi topluluklarındaki acıların sona erdirilmesine yardım etmeye karar verir. En baştaki grup birçok çatışma ve kahramanlıklardan sonra, sadece lider Tiburcio Maya (Frausto) ve genç Becerrillo’dan (Vallarino) kalır. Becerillo çiçek hastalılığına yakalanınca Villa, onu öldürmesini ve cesedi yakmasını Tiburcio’ya emreder. Tiburcio görevini gönülsüzce yerine getirdikten sonra, ona orduyu terk etmesi emri verilir ve eve döner. Bu film gelmiş geçmiş en iyi 100 Meksika filmi arasında bir numaraya yerleştirilmiştir.

Enamorada

Yönetmen: Emilio Fernández
Oyuncular: María Félix, Pedro Armendáriz, Fernando Fernández, José Morcillo
Meksika, 1946, 93′ siyah-beyaz
İspanyolca, Türkçe altyazılı

Hikaye Meksika Devrimi sırasında geçer. General José Juan Reyes’in (Pedro Armendáriz) birlikleri orduyu desteklemek için zenginlerden yardım alır. General, Cholula kasabasında topraklara ve mallara el koyarken, kasabanın en zengin adamının kızı olan Beatriz Peñafiel’le (María Felix) tanışır. Beatriz’in küçümseyişi ve ilgisizliği General’de merak ve en nihayetinde derin ve gerçek bir aşk uyandırır.

Mahkûm 13

Yönetmen:
Oyuncular: Alfredo del Diestro, Luis G. Barreiro, Adela Sequeyro
Meksika, 1933, 76,’ siyah-beyaz
İspanyolca, Türkçe altyazılı

Mahkum13, Fernando Fuentes’in Meksika Devrimi ile ilgili yaptığı üçlemenin bir parçasıdır. Film, karısı Marta’nın genç oğullarını da alarak kendisini terk ettiği ayyaş Albay Carrasco üzerine odaklanır. Juan büyüyünce hayranlık uyandıran, terbiyeli bir genç adam olur. Meksika Devrimi sırasında terfi eden düşkün ve yozlaşmış Albay, hapishanesinden bir devrimciyi, Felipe Martinez’i bırakması için rüşvet alır. Martinez bir idam mangası tarafından vurularak idam edilmeye mahkûm edilmiştir. Carrasco herhangi birisinin, devrimcinin yerini almasını talep eder. Kaderin bir cilvesi olarak bu herhangi birisinin, uzun süredir kayıp olan öz oğlu Juan olduğu ortaya çıkar.

Gösterim Programı;

14 – 30 Ocak
14 Cuma
19:00 Dostum Mendoza

15 Cumartesi
15:00 Mahkum 13

16 Pazar
15:00 Haydi Pancho Villa ile Gidelim

21 Cuma
19:00 Enamorada

23 Pazar
15:00 Son Zapatistalar, Unutulmuş Kahramanlar

26 Çarşamba
19:00 Mahkum 13

28 Cuma
19:00 Haydi Pancho Villa ile Gidelim

29 Cumartesi
15:00 Dostum Mendoza
18:00 Son Zapatistalar, Unutulmuş Kahramanlar

30 Pazar
15:00 Enamorada

www.peramuzesi.org.tr
Pera Müzesi Oditoryumu
Meşrutiyet Cad. No: 65, Tepebaşı
Tel: (212) 334 99 00
Gösterim ücreti: 5 TL
Türkçe altyazılıdır.

SanatLog Haber

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

2 Yorum on "Meksika Devrimi Üzerine Filmler"

  1. Metin on Çar, 12th Oca 2024 8:03 pm 

    İyi ki e-mail abonesi olmuşum. Harika haberler. Çok çok teşekkürler.

  2. M & S on Per, 13th Oca 2024 5:01 am 

    Gerçekten harika haber. Bu filmleri bulmak zor olacak ama araştırmaya değer.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType