Kütüphaneler Haftası 48. Kez “Kütüphaneler Sizi Değiştirir” Teması ile Kutlanıyor

19 Mart 2012 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Edebiyat, Etkinlik, Sanat, Sanatsal Etkinlikler

Yorum yapın

26 Mart - 1 Nisan 2012 tarihleri arasında kutlanacak Haftası’nın bu yılki teması “Kütüphaneler ‘Sizi’ Değiştirir” olarak belirlendi. Hafta boyunca tüm İstanbul’a yayılan etkinlikler İstanbullular’ı bekliyor.

de haftaya 26 Mart günü düzenlediği “21. Yüzyıl, Kütüphanelerden Ağlara: Değişen Toplumda Kütüphaneleri Yeniden Yaratmak” başlıklı konferansla katılıyor.

Yakın Dönem Filmleriyle Latin Amerika’ya Bir Bakış

Akbank ve Cervantes Enstitüsü işbirliği ile Yakın Dönem Filmleriyle Latin Amerika…

, ve işbirliği ile Ocak ayı boyunca her cumartesi “” başlığı ile sinemaseverleri ağırlıyor.

Program, 7 Ocak 2012, Cumartesi günü José Campanella’nın yönettiği “Gözlerindeki Sır” (El Secreto de sus ojos) filmi ile başlayacak. Ardından 14 Ocak 2012, Cumartesi günü Alvaro Brechner’in yönettiği “Balığa Çıkmak İçin Kötü Bir Gün” (Mal dia para pescar); 21 Ocak 2012, Cumartesi günü Josué Méndez’in yönettiği “Santiago’nun Günleri” (Dias de Santiago) ve son olarak  28 Ocak 2012, Cumartesi günü Fernando Trubea & Javier Mariscal’in yönettiği Chico & Rita () ücretsiz olarak Akbank Sanat’ta izleyici ile buluşacak. 

ETKİNLİK: Film Gösterimi - Akbank Sanat Kuşağı

Yer: Akbank Sanat

Saat: 17.00

Program:

07 Ocak 2012, Cumartesi

Gözlerindeki Sır (El Secreto de sus ojos)

14 Ocak 2012, Cumartesi

Balığa Çıkmak İçin Kötü Bir Gün (Mal dia para pescar)

21 Ocak 2012, Cumartesi

Santiago’nun  Günleri (Dias de Santiago)

28 Ocak 2012, Cumartesi

Chico & Rita (animasyon)

ücretsizdir.

AKBANK SANAT SİNEMA KUŞAĞI

“YAKIN DÖNEM FİLMLERİYLE LATİN AMERİKA’YA BİR BAKIŞ”

GÖZLERİNDEKİ SIR (El Secreto de sus ojos)

Yönetmen: Juan José Campanella

Oyuncular: Ricardo Darin, Soledad Villamil, Pablo Rago

Arjantin, 2009 yapımı, 127’

İspanyolca orjinal, Türkçe altyazılı

Tarih: 07 Ocak 2012, Cumartesi

Saat: 17.00

Yer: Akbank Sanat

Görevinden yeni emekli olan sorgu müfettişi Benjamin (Ricardo Darin), bir türlü peşini bırakmayan ve mazisi 25 yıl önceye dayanan bir cinayet vakasının romanını yazmaya karar verir. Kısa bir süre sonra cinayetin acı dolu hatırası üzerine düşünmek, Esposito’nun güncel yaşamının detaylarını aydınlatmaya başlar ve onu, duygularına ayna tutarak saplantılı bir aşkın ördüğü ağ ile yüzleşmeye zorlar. Korkunç suçun gizemi kendini yavaş yavaş ele verirken, Benjamin adalet ve kendini arayış ekseninde ciddi bir sınavdan geçecektir. Film, 2010 yılında “En İyi Yabancı Film” Oscar’ını kazanmıştır.

BALIĞA ÇIKMAK İÇİN KÖTÜ BİR GÜN (Mal dia para pescar)

Yönetmen: Alvaro Brechner

Oyuncular: Gary Piquer, Jouko Ahola, Antonella Costa

Uruguay, 2009 yapımı, 110’

İspanyolca orjinal, Türkçe altyazılı

Tarih: 14 Ocak 2012, Cumartesi

Saat: 17.00

Yer: Akbank Sanat

Uruguaylı yazar Juan Carlos Onetti‘nin kısa hikâyesinden uyarlanan film, eski güreş Dünya şampiyonu Jacop van Oppen ile kökleri Bizans’a dayanan ailenin üyelerinden menajeri Prens Orsini’nin, rakibinin şampiyona üç dakika dayanması karşılığında 1.000 USD koyarak yaptıkları Güney Amerika turnesini anlatır. Prensin, iki üç yeşil banknot arasına bir tomar kaba kağıt koyarak ürettiği göstermelik 1.000 USD, uğradıkları son kasabada, zekâsı durgun kasları gelişkin sevgilisiyle evlenmek için paraya ihtiyacı olan genç kadının iştahını kabartır. Orsini, yerel gazeteyi de işin içine soktuğu dâhice halkla ilişkiler ve küçük ayak oyunlarıyla son dakikaya kadar güreşi ya da rakibi iptal etmeye çalışırsa da, Jacop güreşmekten başka bir şey bilmez, vazgeçmez.

SANTIAGO’NUN GÜNLERİ (Dias de Santiago)

Yönetmen: Josué Méndez

Oyuncular: Pietro Sibille, Milagros Vidal, Marisela Puicon

Peru, 2004 yapımı, 83’

İspanyolca orjinal, Türkçe altyazılı

Tarih: 21 Ocak 2012, Cumartesi

Saat: 17.00

Yer: Akbank Sanat

Perulu yönetmen Josué Méndez’in şaşırtıcı derecede yoğun bu ilk filmi, genç bir savaş gazisinin sivil topluma alışmakta çektiği trajik zorluğu anlatıyor. Mekânı Lima’nın aşağı bölgesi olsa da, hikâye farklı yerlerde ve zamanlarda eski askerlerin başlarından geçenlerle ilgili evrensel bir gerçeği içeriyor. Sadece savaşmak için eğitim almış, 23 yaşında gergin bir adam olan Santiago, paralı askerlik görevinden sonra kendini normal hayatın içinde bulur. Karısı onu terketmek üzeredir, ailesi onu kendilerinden uzakta tutmaktadır. Kafası iyice karışıktır. Sırtında taşıdığı büyük sorunların ötesinde, eğitimine devam etmek istemektedir. Ancak banka hırsızlığı hayalleri kuran eski asker arkadaşlarına katılması için baskı görmektedir. Karısı tarafından terk edilince yeni bir ilişkiye yönelir ancak şiddet eğilimli ağabeyinin sevgilisi baştan çıkarıcı davranışlarda bulunup ağabeyini öldürmesini isteyince olaylar hızla kontrolden çıkar. Tüm iyi niyetlerine rağmen, şiddetin kısır döngüsünden kaçması imkansız gibi gözükmektedir.

CHICO & RITA (Animasyon)

Yönetmen: Fernando Trubea & Javier Mariscal

İspanya, 2010 yapımı, 94’

İspanyolca orjinal, Türkçe altyazılı

Tarih: 28 Ocak 2012, Cumartesi

Saat: 17.00

Yer: Akbank Sanat

Rita egzotik danslar yapan güzel bir şarkıcı, Chico da yetenekli ve kıskanç bir piyanisttir. Chico ile Rita’nın 1948’de Havana’da tanışmalarından günümüz New York’una sıçrayan film, arada Las Vegas ve Paris’e de uğrayan bir aşk hikâyesini anlatıyor. Üstelik “caz hakkında çekilmiş en iyi kurmaca filmlerden biri” olarak John Coltrane, Nat King Cole, Tito Puente ve piyano ilahı Bebo Valdes gibi Amerikalı ve Kübalı efsanelerden parçalar içeren film müzikleri muhteşem. Küba müziklerinin ve sokakları, barları, kulüpleri ve arabalarıyla Havana’nın keyfine varmak için eşsiz bir fırsat.

Cervantes Enstitüsü’nde Çocuklar İçin Etkinlik: ‘Hayalimdeki Ülke’

6 Aralık 2011 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Sanat

Yorum yapın

10 Aralık Cumartesi Günü anadili İspanyolca olan ya da orta seviyede İspanyolca bilen 7 ile 11 yaş arasındaki çocuklar için ‘Hayalimdeki Ülke’ adlı bir atölye düzenliyor. Saat 14.30 da başlayıp iki saat sürecek olan atölye çocukların yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini harekete geçirmeyi hedefliyor. Etkinliğe katılım ücretsiz.

Bir gün ya da bir yüzyıl süresince kendi ülkemizi yaratabilme fırsatımız olsaydı, ülkemizin adını ne koyardık? Kaç tane nehri olurdu? Hangi şehirleri olurdu? Geleneksel bayramları ve en baskın diyalekti hangisi olurdu? Diğer ülkelerle hangi anlaşmaları imzalar, nasıl kanunlar belirlerdi? Gibi sorulara odaklanarak ilerleyecek olan atölyede çocuklar ülkeler yaratarak, doğacak farklılıkları tespit edip, birbirlerini anlamaya çalışacaklar.

Atölyeyi, oyuncu, ilustratör, yazar ve tasarımcı olan Alexos (Alexis Forero) yönetiyor.

Tarih: 10 Aralık Cumartesi

Saat: 14.30-16.30

Yer:  İstanbul Cervantes Enstitüsü

sanatlog.com 

İstanbul Modern Sinema’da Carlos Saura Filmleri

“Her imgede İspanya’nın acıları saklı”

İstanbul Modern , işbirliğiyle İspanyol sinemasının önemli ustası Carlos Saura’nın 1965-1979 yılları arasında yaptığı filmlerden bir seçki sunuyor.

6-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek programda ünlü yönetmenin Av, Nane Likörü, Kuzen Angelica, Besle Kargayı, Elisa, Hayatım ve Annemiz Yüz Yaşında adlı altı filmi gösterilecek. Saura, İspanyol kültürünün siyasi ve tarihsel sınırlamalarına özgün bir cevap niteliğindeki sinema tarzına ait en güçlü filmleri 1965-1979 yılları arasında üretmiştir. Yönetmenin son derece kişisel sinemasının izlerini sürebileceğiniz bu , Franco’nun gölgesindeki İspanyol kimliğini sorgularken, gerçekdışı öğeler kullanarak gerçekliğin ancak öznel olarak resmedildiği dünyaları yansıtıyor.

Carlos Saura, İspanyol Sineması’nın Franco’ya çok şey borçlu olduğunu vurguluyor:  “O dönemde film yaparken en büyük sorunumuz sansürdü. Bir film, senaryo aşamasından montajına kadar her adımda takip ediliyor ve tekrar tekrar sansüre tabi tutuluyordu. Bu durumdan sıyrılmak için metaforik anlatımlar geliştirme zorunluluğumuz doğdu. Artık perdede gördüğünüz hiçbir şey, orada üst anlamıyla bulunmuyordu, her imgenin altında İspanya’nın acıları saklıydı. Bir keresinde senaryomun sansür denetlemesi sırasında bir yerin makaslanmasına itiraz ettiğim için karşımdaki görevlinin silahını çıkarıp masaya bıraktığını ve gözlerime bakıp dediğini yapmamı istediğini hatırlıyorum.”

Programda, İspanyol sinema tarihinin klasikleri arasında gösterilen, 1966’da Berlin’de aldığı Altın Ayı ödülüyle Saura’ya ilk uluslararası başarısını kazandıran 1965 yapımı Av, 1967’de yönetmene ikinci Altın Ayı heykelini getiren Nane Likörü (1967), Cannes Film Festivali’nde yarışan Kuzen Angélica (1974), Cannes’da Özel Jüri Ödülü’ne layık görülen Besle Kargayı (1976), Fernando Rey ve ’in performanslarıyla unutulmaz olan Elisa, Hayatım ve Oscar’a aday gösterilen komedi filmi Annemiz Yüz Yaşında (1979) yer alıyor.

CARLOS SAURA FİLMLERİ 1965-1979

Av / La Caza

6 EKİM

PERŞEMBE, 17.00

8 EKİM

CUMARTESİ, 15.00

16 EKİM

PAZAR, 15.00

Yapım yılı: 1965

Süre: 83’

Medya: DVD

Oyuncular: Ismael Merlo, Alfredo Mayo, José María Prada

İspanyol sinema tarihinin klasikleri arasında gösterilen Av, aynı zamanda Berlin’de Altın Ayı ödülü alarak Saura’ya ilk uluslararası başarısını kazandırmıştır. Filmde, iç savaşa katılmış üç eski asker Madrid yakınlarında bir ormanda tavşan avına çıkarlar. Keyifli bir haftasonu geçirmeyi planlarken konu geçmişten açılır ve eski, karanlık defterler ortaya dökülür. Film, törensel dövüş ile kişisel şiddeti, doğadaki acımasızlıkla kan davalarını karşılaştırarak şiddetin farklı hallerine bakar. Amerikalı yönetmen Sam Peckinpah’nın iki yıl sonra çektiği önemli bir klasik olan The Wild Bunch’a da ilham kaynağı olan film, Franco rejiminin ideolojisini taşlarken, çarpıcı bir psikolojik gerilim yaratır.

Nane Likörü / Peppermint Frappé

6 EKİM

PERŞEMBE, 19.00

13 EKİM

PERŞEMBE, 13.00

16 EKİM

PAZAR, 17.00

Yapım yılı: 1967

Süre: 92’

Medya: DVD

Oyuncular: Geraldine Chaplin, José Luis López Vázquez, Alfredo Mayo

Av’dan bir yıl sonra Saura’ya ikinci Altın Ayı’yı getiren Nane Likörü ayı zamanda yönetmenin ilk ticari başarısıdır. Bu kez kilise ve devlet güdümündeki toplumsal, cinsel ve psikolojik diktanın “iyi” insanları canilere dönüştürmesini inceler Saura. Hitchcock’un Vertigo’sundan ve Luis Bunuel’den izler  taşıyan film, eski bir arkadaşının karısı olan Elena’ya aklını takan bir doktor üzerinden gelişir. Elena’yı elde etme arzusu,  kadının gençliğinde gittiği festivalde gördüğü davulcunun kendisi olduğunu iddia etmekten, çekingen bir hemşire olan yardımcısı Ana’yı ona dönüştürmeye kadar varır. Yönetmen, yıllar sonra Pedro Almadovar’da da karşımıza çıkan “saplantı” temasını burada İspanya’nın sosyopolitik yapısına paralel olarak sorgular.

Kuzen Angélica / La Prima Angélica

6 EKİM

PERŞEMBE, 15.00

9 EKİM

PAZAR, 13.00

15 EKİM

CUMARTESİ, 15.00

Yapım yılı: 1974

Süre: 102’

Medya: DVD

Oyuncular: José Luis López Vázquez, Fernando Delgado, Lina Canalejas

Barselonalı iş adamı Luis annesinin cenazesi için köyüne döner. Burada çocukluğu, ergenliğini ve hepsinden önemlisi, kuzeni Angélica’ya duyduğu aşkı yeniden hatırlar. Yavaş yavaş, aşmış olduğunu sandığı geçmişi onu yeniden sarmalar. Savaş ve Katolikliğe yaptığı kışkırtıcı göndermelerle İspanya’da büyük tartışma yaratan film, izleyiciyi orta yaşlı bir adamın çocukluğundaki iç savaş anılarına çağırarak kolektif hafızayı yoklamaya alır. Cannes Film Festivali’nde yarışan Kuzen Angélica’nın asıl konusu bir adamın duygusal belleği üzerinden İspanya’nın kendisidir.

Besle Kargayı / Cría Cuervos

6 EKİM

PERŞEMBE, 13.00

9 EKİM

PAZAR, 15.00

13 EKİM

PERŞEMBE, 19.00

15 EKİM

CUMARTESİ, 17.00

Yapım yılı: 1976

Süre:110’

Medya: DVD

Oyuncular: Geraldine Chaplin, Mónica Randall, Florinda Chico

Besle Kargayı, Franco döneminin son günlerinde geçen tarihi bir mesel olduğu kadar, aynı zamanda arızalı bir aile dramı. Annesini ise uzun süren bir hastalıktan sonra kaybetmiş olan dokuz yaşındaki Ana, sert bir ordu generali olan babasının, en yakın arkadaşının karısıyla ilişkiye girdiği sırada kalp krizi geçirdiğe tanık olur. Besle Kargayı, babasını öldürmeyi hayal eden Ana’nın fanteziyle gerçeklik arasında dolaşan dünyasını takip eder. Buradaki , bir anlamda Franco’nun rejimiyle vahşileşmiş, onun ölümünü beklerken aslında kendi elleriyle öldürmeyi arzulayan İspanya’nın genç kuşağını temsil eder. Saura, küçük bir kızın gözünden kaybı anlatan kinayeli bir dram üzerinden yine dönemsel bir fotoğraf çekiyor. Cannes’da Özel Jüri Ödülü’ne layık görülen bu kırılgan ve içe dönük film, Bergman’ın Fanny ve Alexander, Çığlıklar ve Fısıltılar gibi filmlerinin yanında durmayı hak eden bir klasik.

Elisa, Hayatım / Elisa, vida mia

8 EKİM

CUMARTESİ, 17.00

13 EKİM

PERŞEMBE, 15.00

16 EKİM

PAZAR, 13.00

Yapım yılı: 1977

Süre: 117’

Medya: DVD

Oyuncular: Fernando Rey, Norman Briski, Geraldine Chaplin, Arantxa Escamilla

Bir baba ve kızının 20 yıl sonra buluşma hikayesini izleyen film, Kastilya’nın fotojenik bir bölgesinde yer alan bir çiftlik evinde geçer. Ana karakterimiz Luis otobiyografik bir kitap yazmaktadır. Roman, büyük ölçüde kızı Elisa’nın hayatı üzerine kurduğu bir fantezidir aslında. Bu kez monologlar, hayaller, arzulananlar ve farklı bakış açılarından anlatılan hikayelerle yeni anlatım yolları deneyen Saura, gerçeklik ile fantezi arasındaki bağlantılar, müzik ve göndermeleriyle filmi bir çeşit yap-boz’a çevirir.

Annemiz Yüz Yaşında / Mama Cumple 100 Anos

8 EKİM

CUMARTESİ, 13.00

9 EKİM

PAZAR, 17.00

13 EKİM

PERŞEMBE, 17.00

Yapım yılı: 1979

Süre: 97’

Medya: DVD

Oyuncular: Geraldine Chaplin, Amparo Muñoz, Fernando Fernán Gómez

Annemiz Yüz Yaşında, bir intikam komedisi. Mama, yüz yaşına girerken bir doğum günü kutlaması yapar ve zamanında uşağı olan ve bugün bohem kocası Antonio ile kendi evinde oturan Ana’yı da davet eder. Mama’nın akrabaları, en başta da gelini onun artık onun ölme vaktinin geldiğine inanmakta ve ardında bırakacağı araziyi paylaşmayı beklemektedir. Mama ise kendisi için bir cinayet planlandığının farkındadır. Saura tuhaf, kendine özgü kural ve törenleri, iç çatışmaları, sahte nezaketi ve oyunlarıyla işlevsiz bir aile kurgular. Psikolojik travmayı büyülü gerçeklikle beraber dokuyan Annemiz Yüz Yaşında, Oscar’a aday gösterilmişti.

sanatlog.com

Ortega y Gasset’i Anma Günü Etkinliği

Yirminci yüzyılın sıra dışı filozofu , 24 Mayıs 2011 tarihinde (saat 19.00) düzenlenecek bir etkinlik ile anılacak. ve işbirliği ile düzenlenen etkinlik, enstitüsünün Taksim’deki merkezinde gerçekleştirilecek.

Türk okurlarının daha çok “Kitlelerin Ayaklanması” ve “İnsan ve Herkes” adlı kitaplarıyla tanıdığı Ortega y Gasset’i keşfetme yolculuğu niteliğindeki etkinlikte, katılımcılar ünlü filozofun yaşamı ve eserlerini yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Son yıllarda giderek artan biçimde gelişen Ortega ilgisine katkı sunmayı amaçlayan anma programı; İspanyol yazar ve eleştirmen Prof.Dr. Germán Gullón ve kütüphaneci/editör ’un katılımı ile gerçekleşecek.

Etkinliğe İspanya’dan katılan Prof. Dr. Germán Gullón, Ortega’nın dünyasına götürecek sizleri. Sıradışı bir filozufun yaşamı, fikirleri ve yapıtları üzerine keyifli bir yolculuğa çıkacaksınız. Bu yolculuk, Ortega’yı keşfetmeniz için değerli olanaklar sunuyor. Osman Torun ise, filozofun Türkçe’deki yansımaları, çevirileri ve hakkındaki çalışmalara dikkat çekerek, bazı eklerle birlikte, Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi’nce yeniden yayınlanan ve Ortega’nın kitap, kütüphaneci, okur ekseninde öngörülerini içeren “Kütüphanecinin Görevi” adlı kitabı üzerine kısa bir değerlendirme sunuyor. Eser, ülkemizdeki yayıncılık ve dünyasının tanınmış isimlerinden araştırmacı yazar, M.Türker Acaroğlu tarafından 2011 yılında dilimize kazandırılmıştı.

Etkinlikte aynı zamanda, İspanya’da R.T.V.E Televizyonu tarafından hazırlanan “José Ortega y Gasset: Politik Eylem Olarak Felsefe” isimli belgeselden sahneler de gösterilecek.

Türkçe’de José Ortega y Gasset : Kitlelerin Ayaklanışı; çev. Seçkin Çağan, May Yayınları, 1968 [Yazarın Türkçe’ye çevrilen ilk kitabıdır. Daha sonraları, farklı yayınevleri tarafından farklı adlarla yayınlanmıştır.] Kütlelerin İsyanı; çev. Nejat Muallimoğlu, Bedir Yayınevi (1976), Birleşik Yayıncılık (1997), Erguvan Yayınevi (2007) Kitlelerin Ayaklanışı; çev. Koray Karaşahin, Babil Yayınevi (2003) Kitlelerin Ayaklanması; Çev. Neyire Gül Işık, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları (2010) Tarihsel Bunalım ve İnsan; çev. Neyire Gül Işık, Metis Yayınları (1992) Sevgi Üstüne; çev. Yurdanur Salman, Yapı Kredi Yayınları (1995) Avcılık Üstüne; çev. Derin Türkömer, Yapı Kredi Yayınları (1997) Üniversitenin Misyonu; çev. Bülent Üçpınar, Birleşik Yayıncılık (1997) çev. Neyire Gül Işık, Yapı Kredi Yayınları (1998) İnsan ve Herkes; çev. Neyire Gül Işık, Metis Yayınları (1995), Kütüphanecinin Görevi; çev. M.Türker Acaroğlu, yay.haz. Osman Torun, Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi (2011)

Etkinlik adresi: İstanbul Cervantes Enstitüsü, Tarlabaşı Bulvarı, Zambak Sok 25 34435 Taksim/İstanbul Tel.: 90 212 292 65 36/38

sanatlog.com

Sonraki Sayfa »