The New York Gypsy All-Stars Türkiye’de…

Roman müziğinin Amerika’daki öncü gruplarından The New York Gypsy All-Stars, 20- 29 Temmuz tarihleri arasında yeni konserler vermek üzere tekrar Türkiye’ye geliyor…

Başta Ankara, İstanbul, Antalya, Isparta, Burdur ve Çeşme’de performanslar gerçekleştirecek olan grubun yeni konserlerinin tarihleri:

20 Temmuz Çarşamba, Ankara İf Performans Hall

21 Temmuz Perşembe, İstanbul Jolly Joker Balans *

23 Temmuz Cumartesi, Antalya Caz Festivali-Aspendos

25 Temmuz Pazartesi, Isparta

26 Temmuz Salı, Burdur

27 Temmuz Çarşamba, Çeşme Açık Hava Tiyatrosu

*İstanbul Jolly Joker Balans konserinde gruba konuk olarak, Hüsnü Şenlendirici de eşlik edecek.

Balkan müziğinin yenilikçi ustaları olan New York Gypsy All-Stars (NYGA), geleneksel Çingene ve Türk melodilerini, yakıcı caz ve funk’la harmanlayıp isimlerine yakışır bir şekilde hem ruhu hem de bedeni tatmin eden eşsiz bir armoniyle sunuyor. Julliard ve Berklee College of Music mezunu olan grubun üyeleri, klarinette İsmail Lumanovski, bas gitarda Panagiotis Andreou, kanunda Tamer Pınarbaşı, davulda Engin Günaydın ve klavyede Jason Lindner’dan oluşuyor.

Bu sonbahar ABD’de “Romantek” adlı ilk albümlerini çıkarmaya hazırlanan grubun kadrosunda Makedon, Türk, Yunanlı ve Amerikalı müzisyenler yeralıyor.

Grubun lideri Türk-Makedon klarinet virtüözü İsmail Lumanovski, grubun akıldan çıkmayan, ateşli parçalarını yöneltmiştir. Kendisine kusursuz bir biçimde, kanuni Taner Pınarbaşı eşlik etmektedir. Pınarbaşı’nın makamları Batı melodileri ile harmanlaması, müziğine eşsiz bir özellik katmaktadır. Avustralya’da doğan sonra çocuk yaşlarında Türkiye’ye gelen perküsyon virtüözü Engin Günaydın, Bilkent Filarmoni Orkestrası’nın devamlı bir üyesi iken, ünlü koleji Berklee’de jazz ve yenilikçi modern müziğe yönelmiştir. Funk etkilerini ise gruba getiren Yunanlı Panagiotis Andreou, dünya üzerindeki pekçok seyirciye inanılmaz geniş repertuarı sayesinde muhteşem zamanlar geçirtmiştir. Andreou aynı zamanda 2024 yılı “En iyi Latin Jazz Bas Gitaristi” ünvanını almıştır. NYGA’da keybourdun arkasında yeralan isim ise besteci ve aranjör olan Jason Lindner. Kendisini en iyi tanımlayan sözü usta caz müzisyeni Chick Corea’dan söylemiş: “ evreni”.

NYGA ayrıca Selim Sesler, Derya Köroğlu, Al di Meola, Brooklyn Funk Essentials, Ivo Papasov, Hüsnü Şenlendirici ve Vassilis Saleas ile beraber aynı sahnede çalmıştır.

Grup, Carnegie Hall, (Le) Poisson Rouge, Central Park Summer Stage, Central Park De La Corte Theater, Joe’s Pub, Berklee College of Music, Chicago World Music Festival, Madison World Music Festival ve sürekli sahneleri olan NY Drom’da müziklerini sergilemişlerdir.

http://www.nygypsyallstars.com

sanatlog.com

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!