Üçleme: Resim, Heykel, Seramik

Moda Deniiz Kulübü 6-27 Temmuz tarihleri arasında ‘Üçleme’ isimli ilginç bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Seramik çısı Şara Yazıcı, ressam İnci Öktem ve heykeltıraş Ahmet Yazıcı üç güzel ı izleyicilerle buluşturuyor.

Üç çı bir sergide bir araya geliyor. Seramik çısı Şara Yazıcı, ressam İnci Öktem, heykeltıraş Ahmet Yazıcı’nın, Moda Deniz Kulübü’nde açtıkları ‘Üçleme’ isimli sergileri 6-27 Temmuz tarihleri arasında izlenebilir.

‘Üçleme’ hem üç dalının bir araya getirilmesinden dolayı hem de Şara-Ahmet Yazıcı kardeşler ve Ahmet Yazıcı’nın ressam eşi İnci Öktem’in buluşmasından kaynaklanıyor.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümü Seramik Atölyesinden , Pröfesör Sadi Diren’in öğrencisi olarak 1968 yılında mezun olan, Şara Yazıcı’nın sergide kırk yılı aşkın yaşamındaki eserlerinden bir seçki yer alıyor. ‘El Değmemiş Doğa’ ismini verdiği çalışmalarında büyük panoların yanı sıra objeler de dikkat çekiyor.

1971 yılında Devlet Güzel Sanatlar akademisi ‘Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’nden mezun olan İnci Öktem bu sergide ‘viski’ ve ‘deniz’ resimleriyle yer alıyor. Viski resimlerinde çı renk ve formlarla öyküler (viski hikayeleri) anlatıyor. Ancak bunların anlaşılmasını değerlendirilmesini izleyicinin fantezisine ve hayal dünyasına bırakıyor. Tabiat konulu resimlerinde ise çı gözlemlediği doğayı renk ve ışık dengesi kurarak tualine yansıtıyor. Denizleri ruh haline bağlı olarak kimi zaman coşkulu ve dalgalı, kimi zamansa sakin ve dingin.

Asıl mesleği metalurji mühendisliği olan Ahmet Yazıcı ise, çalışmalarına hayatının geç bir evresinde başladı. Ağaçtan heykel yapmayı seçmesindeki en büyük etken, yontuya renk dünyasının sonsuz güzelliğini de katabilmek olduğunu söylüyor. Heykellerini ‘duvar panoları’ ve ‘iç mekan masa üstü’ heykelleri olarak iki ana grupta tasarlıyor ve yontuyor.

Adres: Moda Caddesi Ferit Tek Sk. No:1 81300 Moda-Kadıköy-İstanbul

Tel: 0216-346 90 72

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

1 Tweet

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType