3. İTÜ Film Festivali ve Kısa Film Yarışması

İTÜ Kulübü, 3. İTÜ Film Festivali’ni ve 4. İTÜ Yarışması’nı sunar…

İTÜ Sinema Kulübü tarafından 2 senedir düzenlenen İTÜ Film Festivali, bu yıl tekrar kısa filmcileri ve sinemaseverleri bir araya getirmeye devam ediyor.

24 – 27 Nisan 2024 tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde düzenlenecek festival kapsamında, yarışma filmlerinin gösterimi, ülkemizden ve dünyadan kısa ve uzun metrajlı , sinema üzerine söyleşi ve sunumlar, kısa film yapım süreci hakkında çalışmalar ve sinema merkezli birçok etkinlik sinemaseverlerin karşısında olacak.

4. İTÜ

Festival kapsamında bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan “İTÜ Kısa Film Yarışması”, kısa filmcileri ve filmlerini İTÜ’de seyirci ile buluşmaya çağırıyor. Ön elemeyi geçen ilk 20 filmin festival gösterim programına dâhil edileceği ve dereceye giren filmlerin ödüllendirileceği 4. İTÜ Kısa Film Yarışması’na katılım için son başvuru tarihi 9 Nisan 2024.

Kısa Film Yarışması Katılım Koşulları

1. Yarışmaya 2024 yılından itibaren çekilmiş katılabilir.

2. Yarışmaya kurmaca, deneysel ve animasyon türlerindeki filmler katılabilir.

3. Gönderilecek film en fazla 20 dakika olmalıdır.

4. Bir katılımcı birden fazla filmle yarışmaya katılabilir.

5. Yarışmaya daha önce farklı festivallere katılmış filmler katılabilir.

6. Katılımcı, filminin DVD formatındaki iki kopyasını ve farklı bir CD içerisinde filmle ilgili görüntüleri (setten fotoğraf ve filmden bir kare), başvuru formuyla birlikte 9 Nisan 2024 tarihine kadar belirtilen adrese göndermelidir.

7. Gönderilecek filmler kulüp arşivinde saklanacak ve yönetmenin izni dâhilinde farklı etkinliklerde gösterilebilecektir.

8. Festivalde İTÜ Sinema Kulübü tarafından belirlenmiş “Ön Jüri” değerlendirmesinden geçen filmler festivalde gösterilecek ve “Ana Jüri” tarafından seçilen filmler çeşitli kategorilerde ödüllendirilecektir.

9. Yarışmaya katılan her katılımcı, bu koşulları kabul etmiş sayılır.

Festival hakkında detaylı bilgi ve kısa film yarışması için başvuru formu:

http://itufilmfestivali.blogspot.com/

Facebook sayfası:

http://www.facebook.com/pages/3-%C4%B0T%C3%9C-Film-Festivali/202713986495059

Uluslararası Engelsiz Film Festivali

2. ULUSLARARASI ENGELSİZ FİLM FESTİVALİ KISA FİLM YARIŞMASI BAŞVURULARI BAŞLADI…

Mind the AD-İstanbul tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan 2. 30 Nisan-5 Mayıs 2024 tarihleri arasında hayata geçiyor. Engellilik, iş göremezlik konusunda kısa ve uzun metrajlı filmlerle toplumda farkındalık yaratmayı ve bu bilincin güçlenerek yayılmasını sağlamayı hedefleyen Uluslararası Engelsiz Film Festivali; “Herkes İçin Eşit Yaşam Koşulları, Eşit Saygı ve Adalet” ana temasıyla çalışmalarını sürdürmeye başlamıştır.

 

Jürileri Açıklandı…

Ulusal alanda yarışma düzenlenecek olan festivalde EN İYİ KISA FİLM, EN İYİ SENARYO ve JÜRİ ÖZEL ÖDÜLLERİ verilecektir. Bunun çerçevesinde Türkiye genelinde “HERKES İÇİN EŞİT YAŞAM KOŞULLARI, EŞİT SAYGI VE ADALET” temalı bir yarışması düzenleneceğinin duyurusu yapılmıştır. ve senaryo yarışmalarının jürileri; Beste Bereket, Cemil Ağacıkoğlu, Ece Uslu, Zeynep Özbatur Atakan, Hüseyin Kuzu, Ege Görgün, Banu Bozdemir, Selçuk Aydemir, Görkem Yeltan, Tolga Afşin Kaya ve Bülent Doruker’ den oluşuyor.

Ön Değerlendirme Jürisi

Yarışmaya katılacak filmleri ödüllü kısa film yönetmenleri ve Kısa Film Ruhu’nu ısrarla koruyan genç sinemacılar değerlendirecek ve ana jüriye iletecek. Ön Değerlendirme Jürisinde yer alacak isimler: Bessy Adut (Kısa Film Yönetmeni), Ayşegül Yadigar (Kısa Film Yönetmeni), Heval Hazal Kurt (Yönetmen-Yapımcı), Armağan Lale (Yardımcı Yönetmen), Ahmet Turgul (Kısa Film Yönetmeni), Beyçin Uygur (MetinYazarı), Memet Sefa Öztürk (Klasik Bale Sanatçısı).

Yarışmaya Son Katılım Tarihi: 1 Nisan 2024

Yarışmaya katılmak ve başvuru koşullarını incelemek için www.engelsizfilm.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Diğer soru ve önerileriniz için bize festival@engelsizfilm.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Kısa Film Yarışması Başlıyor

Eurovision şarkı yarışması gibi ülkelerarası kardeşliğini geliştirmek amacıyla ”Uluslararası yakında başlıyor…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ev sahipliğini yaptığı bu dev projenin yapımcılığını Tülin Sönmez üstlendi. Yarışma programı Kıbıs’ta başlayıp Almanya, Belçika,Hollanda, Fransa, İsviçre, Avusturya, Türkiye, İran, Ingiltere gibi ülkelerde yapılacak çekimlerden sonra yine ve Kıbrıs’ta düzenlenecek büyük finalle sona erecek.

Ünlü ve dizi oyuncularının ve dev bir ekibin de yer alacağı uluslararası yarışmasının yapımcılığını üstlenen Tülin Sönmez, ”10 ülkeyi kapsayan,ülkelerarası sanat kardeşliğine köprü olacak bu yarışmanın Eurovision şarkı yarışması gibi ilgi göreceğini, kanalların şimdiden büyüyük ilgisini çeken bu yarışmanın içeriğinin sır gibi sakladıklarını” söyledi.

sanatlog.com

2. Yılmaz Güney Film Festivali 14 Kasım’da Başlıyor

14 – 19 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek 2. Film Festivali’nde film yapma süreçleriyle ilgili aşamaları kapsayan seminerler, insan hakları temalı uzun metrajlı film gösterimleri ve sinema üzerine panel ve söyleşiler düzenlenecek. Festival bu yıl kısa film yarışması, belgesel film yarışması ve öykü kısa film yarışması olmak üzere 3 kategori üzerinden gerçekleştirilecek. 

Festivalde kısa film kategorisinde birinci olacak esere 5 bin TL, ikinci olacak esere 3 bin TL, üçüncü olacak esere 2 bin TL; belgesel film kategorisinde birinci olacak esere 5 bin TL, kısa film öykü yarışması kategorisinde 1. seçilecek olan esere ise 3 bin TL para ödülü verilecek.

Festivalin kısa ve belgesel film jürisinde Sırrı Süreyya Önder, Yüksel Yavuz, Nazmi Kırık, Seren Yüce ve Sevil Demirci yer alırken, kısa film öyküsü jürisinde Ahmet Soner, Zahit Atam, Mehmet Sebatlı, ve Mehmet Şarman yer alıyor. 

sanatlog.com