Aynadaki Rüya

18 Mart 2024 Yazan:  
Kategori: İnceleme Kitapları, Duyurular, Kitabiyat, Sanat

Hasan Öztürk’ün Yeni Kitabı “Aynadaki Rüya” Çıktı

Mavi Yeşil dergisinin editörü ve yazarı Hasan Öztürk, yeni bir kitabıyla okur karşısına çıktı. Daha önce “Kitabın Dilinden Anlamak” (1998) ve “Yazının İzi” (2010) adlı kitapları yayımlanan Hasan Öztürk’ün üçüncü kitabı Aynadaki Rüya, önceki kitaplarda olduğu gibi yazı, edebiyat ve roman eksenli, birbirinden ayrı ancak birbirini tamamlayan yazılardan oluşuyor. Türk Edebiyatı, Virgül, Türkiye Günlüğü, Liberal Düşünce, Dergâh, Gelenekten Geleceğe vb. dergilerde aralıklarla yayımlanan yazılarıyla bilinen Hasan Öztürk, bu kitabında da edebiyat metinlerinin bir biçimde toplumsal yaşama ayna tuttuğunun altını çizmeye çalışıyor. “Okur Kitaplığı” yayınları arasında çıkan kitap; okurlarını edebiyatın bir değer olarak varlığı, siyasal iktidarla edebiyatın karşılıklı duruş yerleri ve adlarından söz ettirmiş bazı romanların toplumsal yaşamı yansıtma biçimleri üzerine eleştirel bakışları içeriyor. Yazının ve edebiyatın, bugünkü popülist ortamda ne tür bir etkinlik üstlendiğini irdeleyen yazar, günümüz yazarının nitelik-popülerlik kavşağında durması gereken yerin zorluğunu da vurguluyor.

hasan-ozturk-aynadaki-ruya-sanatlog.com-yazilar

Aynadaki Rüya kitabının “Aynadaki Rüya, sokakta dolaştırılan aynanın yazarın iç dünyasına çevrilmesiyle oluşan bir kitap. Hasan Öztürk; romanlar ve yazarlar arasında dolaşırken okurlarını sanat ve edebiyatın imkânlarına kulak kesilmeye davet ediyor” cümleleriyle başlayan arka kapak yazısı, bir bakıma kitabın yol haritasını gösteriyor. Edebiyat metni özellikle de roman, yazarının “iç” derinliğiyle “dış” bakışının zenginliğinin birlikteliğiyle kurgulanan bir yapısal özelliğe sahip. Bu nedenle, alanımız ne olursa olsun “roman okuru” olmak belirleyici bir özellik. Yazının izinde yürüyebilmek, edebiyat ve değer, kanon ve estetik, yazar ve başkalaşım gibi bölümlerin ardından, ayna görevi üstlenişleriyle irdelenen romanları görüyoruz: Aylak Adam (Yusuf Atılgan), Sonuncu (Tahsin Yücel), Genç Kız Kalbi (Mehmet Rauf), Kayıp Söz (Oya Baydar), Körleşme (Elias Canetti). Bazı öykülerin de toplumsal ayna olmaları nedeniyle değerlendirildiği kitapta Kemal Tahir, Peyami Safa, Virgina Woolf ve Arthur Schopenhauer üzerine yazılanlar da dikkati çekiyor.

Marıo Vargas LLosa’nın, “Edebiyat mesleği bir hobi, bir spor veya boş vakitlerde icra edilen bir kibar oyun değildir. Ayrıcalıklı ve ayrıcı bir fedakârlık, önüne başka hiçbir şeyin geçemeyeceği bir öncelik, kurbanlarını(kutlu kurbanlarını) köleye dönüştüren özgürce tercih edilmiş bir uşaklıktır” cümleleriyle açılan Aynadaki Rüya, her kesimdeki edebiyat ilgilisinin göz ardı edemeyeceği bir kitap.

www.okurkitapligi.com

bilgi@maviyesildergisi.com

Halim Yazıcı – Küçük Bir Harf

27 Kasım 2024 Yazan:  
Kategori: Duyurular, Edebiyat, Sanat, Siir

küçük bir harf, sonbaharda kalbinizi bir şeytan uçurtmasının kuyruğuna bağladığınızda, aşkın dizginlerini salıverdiğiniz küçük harflerin şiiridir.

Halim Yazıcı’nın şiirinde, bazen bir kedinin koynunda dünyanın imgesini emzirirken, bazen de bir anne sesinde insan ruhunun canlı olup olmadığını sorarken bulacaksınız kendinizi.

Bir ölümün kaç kadın, bir kadının ise kaç ölüm ettiğini usulca fısıldayacaksınız sardunyalara.

akşamları hep kendin gibi geldin bana/sardunyaların geldiği gibi kalbime/hep iyi geldin

Yazan

:

Halim Yazıcı

Yayınevi

:

Caz Kedisi

Ebat

:

13,5 x 19,5 cm

Sayfa

:

96

Fiyatı

:

8,00-TL

ISBN

:

978-605-87581-2-4

Pınar Çekirge & Psikiyatrist Bahadır Bakım – Gölgedeki Adam

2 Haziran 2024 Yazan:  
Kategori: Edebiyat, Kitaplar, Sanat

Evlilik gibi uzun süren ilişkilerde, çok çeşitli nedenlerle, taraflar başka insanlarda teselli aramaya, bazen aşk aramaya, bazen heyecan aramaya teşebbüs ederler. Yasak aşkların heyecanlarına kapılıp, çoktan beri sıkıldıkları monotonlukta kaçınmak isterler. Ve çoklukla kaçan taraf erkek olur; kadın evine ve çocuklarına duyduğu sadakete binaen kendi arzularını, hislerini duymazdan gelmeye çalışır. Ama bazen bu mümkün olmaz.

Gölgedeki Adam, kadınların da aldattığı gerçeğinden hareketle, hem duygusal hem de psikolojik olarak aldatılan erkekleri inceliyor.

Pınar Çekirge ve Psikiyatrist Bahadır Bakım’ın kaleminden, eşini aldatan kadınların hikâyelerini okurken, aynı zamanda psikolojik çözümlemelerle de kendilerini bu yola taşıyan süreçlere hâkim olacaksınız. Aldatan kadının “Ya o, ya ben” ikilemine ışık tutan bu kitap, size yapmamanız gereken hataları da gösteriyor.

Kendi ilişkisine bakmaya cesaret edebilenler için bir düşünce haritası bu kitap…  

ISBN: 978-605-5831-25-7

BARKOD: 9786055831257

ALTIN BİLEK YAYINLARI

FİYATI: 9 TL

SAYFA SAYISI: 80

TÜRK EDEBİYATI KİTAPLIĞI: 11

Murat Tuncel - Güneşsiz Dünya

2 Haziran 2024 Yazan:  
Kategori: Edebiyat, Kitaplar, Sanat

1 Yorum

Edebiyatımızın modern gerçekçi kalemlerinden Murat Tuncel, Güneşsiz Dünya adlı bu yapıtındaki öyküleriyle bizi 80’li yılların o güneşsiz günlerine götürüyor. Bu öykülerde okur, 12 Eylül’ün karanlıklarına dalıp dalıp çıkarken, değil aydınların sıradan insanların bile hoş geldin işkenceleriyle nasıl tanıştıklarını, sürgünlerini, yaşama tutunabilmek için verdikleri yaşama tutunma mücadelelerini, içlerinde yaratılan korkularını da okuyacak. Bunları okurken de kendisine sık sık “Bunlar benim ülkemde mi yaşanmıştı?” diye de ironik bir soru soracak.

Bu öykülerde de kendine özgü yalın anlatımıyla, öykü karakterlerinin yaralı duygularının derinliklerine yavaş yavaş inen Tuncel, sınırsız kötülükleri anlatırken de gerçekle düş arasına düşürüyor okuyucuyu.

Daha önce Üçüncü Ölüm ve Maviydi Adalet Sarayı adlı romanlarıyla, Beyoğlu Çığlıkları adlı öykü kitaplarını yayınladığımız yazarın bu kitabının da zihinlerinizde iz bırakacağı inancındayız.  

ISBN: 978-605-5831-07-3

BARKOD: 9786055831073

ALTIN BİLEK YAYINLARI

FİYATI: 13,50 TL

SAYFA SAYISI: 156

TÜRK EDEBİYATI KİTAPLIĞI: 9

İlker Balkan - Tufanda Aşk Ezgileri

2 Haziran 2024 Yazan:  
Kategori: Edebiyat, Kitaplar, Sanat

Bir zamanların dillere destan aşklarına özendiği halde post-modern aşklarda huzursuzluğa, tatminsizliğe ve mutsuzluğa yelken açanların çokluğunu hatırlayarak başlayın okumaya bu romanı. Platonik bir aşktan gerçek bir aşka ulanan bir geçiş sürecini okurken, yaşadıklarınızı da düşünün ve kendinize mutluluk için nedenler üretmeye, huzuru ve yaşama sevincini geri kazanmaya bakın.

Hayranlık duyduğunuz insan en sevdiğiniz kişi haline gelmeye başladıkça, içinizde büyüyen, kabaran o deli duyguları anımsayarak yalnızlıklarınızın da mutsuzluklarınızın da geçiciliğine şöyle bir inanın ve romanı okumayı sürdürün. Hep beklediğiniz o mutluluk çok yakınınızda belki de.

İlker Balkan, güçlü kalemi, kendisine has söyleyiş tarzı ve sarsan paragraflarıyla, sizi saracak ve kalbinize dokunacak bir mutluluk ütopyası anlatıyor…

ISBN: 978-605-5831-24-0

BARKOD: 9786055831240

ALTIN BİLEK YAYINLARI

FİYATI: 12 TL

SAYFA SAYISI: 128

TÜRK EDEBİYATI KİTAPLIĞI: 10 

Sonraki Sayfa »