Türk Musikisi’nin Yeni Sesleri Muhammed Emin Ayaz ile Harun Gürbüz Oldu

Başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan Türk gençlerine eğitim imkânı sağlayan (TEV) ile şehit ve gazilerimizin çocuklarına ve yakınlarına destek veren tarafından, değerli bağışçıları Targan ile ’in isimlerini yaşatmak amacıyla üçüncüsü düzenlenen “Safiye Ayla – Zeki Müren ”nın birincileri belli oldu.

Finalistler

’nin Yeni Sesleri Muhammed Emin Ayaz ile Oldu

Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşu Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile TSK Mehmetçik Vakfı’nın, bağışçıları merhume Safiye Ayla Targan ile merhum Zeki Müren’in isimlerinin yaşatılması ve Türk musikisine genç sesler kazandırılması amacıyla bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Safiye Ayla ve Zeki Müren Ses Yarışması”nın finali ’nde yapıldı. Yoğun katılımla gerçekleştirilen gecede finalistler seçtikleri eserleri izleyiciler önünde seslendirdiler.

1

Safiye Ayla Dalı Birincisi Muhammed Emin Ayaz – Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan İğnebekçili

Opet’in sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmada, Safiye Ayla dalında yarışan Muhammed Emin Ayaz seslendirdiği Rakım Elkutlu’nun “Demedim hiç ona kimsin” isimli eseriyle, Zeki Müren dalında ise Harun Gürbüz seslendirdiği Prof. Dr. Selahattin İçli’nin “Güneşin battığı yerde bir dönülmez ufka gittin” isimli eseriyle birinci oldu. Safiye Ayla dalında Aybige Demir ikinci, Gaye Kayaalp üçüncü olurken; Zeki Müren dalında ise Burcu Göktürk ikinci, Ayfer Sözeri üçüncü oldu. ’nın tanıtım sponsoru olduğu yarışmada birinciler 7 bin TL, ikinciler 5 bin TL, üçüncüler 3 bin TL, dördüncü, beşinci ve altıncılar ise bin TL ile ödüllendirildi.

2

Zeki Müren Dalı Birincisi Harun Gürbüz – Emekli Orgeneral Çetin Doğan

Prof. Erol Deran’ın başkanlığını yaptığı ve aralarında Nesrin Sipahi, Serap Mutlu Akbulut, Melihat Gülses, Mehmet Barlas ve Dr. Osman Simav gibi pek çok önemli ismin yer aldığı jüri, yaptığı değerlendirmede yarışmacıların ses güzelliği, yorumu, diksiyonu, üslup ve tavrı, seçilen eserin zorluk derecesi ve ses genişliği gibi kriterleri dikkate aldı.

Türk Eğitim Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal; Safiye Ayla ve Zeki Müren’in genç nesillere bıraktığı kültürel mirasa layık olmak, musikiyi sevdirmek ve bu alanda çalışmalar yapan gençleri teşvik etmek amacıyla çıktıkları bu yolda emin adımlarla ilerlediklerini ifade etti. Türk Eğitim Vakfı Zeki Müren burs fonundan bugüne kadar 1385 öğrenciye, Safiye Ayla burs fonundan ise 816 öğrenciye burs verildiğini belirten Bilal, finali halka açık yapılan yarışmada jürinin titiz değerlendirmesi sonucu Türk musikisine yeni sesler kazandırıldığını, dereceye giren genç seslerin Safiye Ayla ve Zeki Müren’in izinden giderek Türk musikisine katkı sağlayacaklarını söyledi.

Harun Gürbüz

Muhammed Emin Ayaz

**********

Türk Eğitim Vakfı (TEV)

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 1967 yılında Merhum Vehbi Koç’un önderliğinde, 205 hayırsever tarafından, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere burs vermek, okullar, öğrenci yurtları ve benzeri kurumlar açmak, üstün başarılı öğrencilere ödüller vermek amacıyla kuruldu. TEV kuruluşundan bugüne kadar; yurt içinde 165.636, yurt dışında ise yüksek lisans eğitimi için 1.186 öğrenciye burs imkânı sağlayarak, ülkemizin ihtiyaç duyulan çeşitli yerlerinde 14 İlköğretim Okulu, 2 Anadolu Lisesi, 2 Yurt Binası, 1 Mesleki Eğitim Merkezi, 1 Çok Amaçlı Toplum Merkezi, 1 Kütüphane yaptırarak Türk Milli Eğitimi’nin hizmetine sundu. Ayrıca 2001 yılında Türkiye’de üstün yetenekli öğrencilere eğitim veren ülkemizdeki tek eğitim kurumu olan İnanç Türkeş Özel Lisesi’ni de devralarak, bu potansiyeli ülkemize kazandırmaya devam ediyor. TEV 2009 – 2010 öğretim yılında yurt içinde 8.500, yurt dışında ise 97 öğrenciye burs verecektir.

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı (TSKMEV)

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yaptığı Vatan Hizmeti esnasında; şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden Mehmetçiklerimizin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklerimize ve çocuklarına sosyal ve ekonomik destek sağlamak, çocuklarını üniversite seviyesi dahil okutmak amacıyla 17 Mayıs 1982 tarihinde kurulmuştur. Mehmetçik Vakfı, kuruluşundan bugüne kadar; 15.186 Ölüm Yardımı, 8.531 Maluliyet Yardımı, 3.496 Sürekli Bakım Yardımı, 3.197 Bakım ve Öğrenim Yardımı, 226 Doğum Yardımı, 146 Gazi, Engelli ve Çocuk Ölüm Yardımında bulunmuştur. Vakıf halen; 3.380 gazi ve engelli Mehmetçiğe Bakım Yardımı, 1.940 şehit ve gazi Mehmetçik çocuğuna ise Bakım ve Öğrenim yardımı olmak üzere toplam 5.320 kişiye düzenli olarak yardımda bulunmaktadır. Ayrıca Mehmetçik Vakfı; Ayvalık’taki TSK Ali Çetinkaya ilk Kurşun Rehabilitasyon Merkezi’nden yararlanan şehit yakınları ile gazi Mehmetçiklerin kendilerinin ve yakınlarının yol ve yemek ücretleri ile Ankara’daki TSK Rehabilitasyon ve Bakim Merkezi’nden yararlanan gazi ve engelli Mehmetçiklerin refakatçilerinin yemek ücretlerini de ödemektedir.

Safiye Ayla Targan

1907 yılında dünyaya gelen Safiye Ayla henüz 3 yaşındayken anne ve babasını kaybedince Bebek’teki Çağlayan Darüleytam’da büyütüldü. Küçük yasta sesinin güzelliğinin fark edilmesinden sonra ilk ciddi musiki derslerini Eyyubi Mustafa Sunar’dan aldı. Hocasının aracılığıyla ilk plağını çıkardıktan sonra ülke çapında tanınan bir okuyucu oldu. Daha sonra doldurduğu her plak satış rekorları kırmaya başladı. 1930′larda Darij’toTalim-i Musiki Topluluğu’na katılan Safiye Ayla, Fahri Kopuz, Zekaizade Nevres Bey, Rakim Elkutlu gibi musiki ustalarıyla çalıştı. Bir süre Belediye Konservatuarı İcra Heyeti’nde görev aldıktan sonra 1931 yılında Taksim’deki Moulin Rouge Gazinosu’nda ilk kez sahneye çıktı. Dönem musiki ve eğlence dünyasına silinmez izler bırakan Safiye Ayla 500′den fazla plak doldurdu. 1950 yılında Ud Virtüözü Şerif Muhittin Targan (1892-1967) ile evlendi. 1968 yılında düzenlediği vasiyetname ile tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışladı. 14 Ocak 1998 günü uzun süren yaşam mücadelesine yenik düşerek Hakkın rahmetine kavuştu.

Zeki Müren

1931 yılının Aralık ayında Bursa’da doğdu. İlk bestesi 1949 yılında bestelediği Acemkürdi makamdaki “Zehretme hayatı bana cananım”dır. Lise eğitimi sırasında radyoda şarkı söylemeye devam eti. Güzel Sanatlar Akademisi’nin (bugünkü Mimar Sinan Üniversitesi) moda tasanm bölümüne girdi. O dönemde bir konservatuar niteliğinde olan İstanbul Radyosu’nda Refik Fersan, Şerif içli, Cevdet Çagla, Sad i Işılay, Şükrü Tunar gibi birbirinden değerli icracı ve bestekârlardan dersler aldı ve onlarla beraber çalıştı. 1953 yılında Akademi’nin son sınıfındayken ilk kez kamera karşısına geçerek” Beklenen Şarkı” filmini çevirdi. Bu film aylarca kapalı gişe oynadı. 1955 yılında “Manolya” adlı bestesiyle Türkiye’de ilk Altın Plak Ödülü’nü aldı ve aynı yıl dönemin gözde gazinosu Küçük Çiftlik Parkı’nda profesyonel sahne hayatına adim attı. Kalp krizi geçirdiği 1980 yılına kadar sahnelere devam eden Zeki Müren daha sonra hayatından çekilip Bodrum’daki evinde yaşamaya başladı. Kendisine duyulan sevginin bir ifadesi olarak Bodrumlular tarafından evinin bulunduğu sokağa “Zeki Müren” adı verildi. 1996 yılında noter huzurunda imzaladığı vasiyetname ile tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı’na bıraktı. Uzun bir aradan sonra, 24 Eylül 1996′da TRT İzmir Stüdyoları’nda sevenleriyle buluştu ve İstanbul Radyosu’nda ilk şarkısını okuduğu mikrofon kendisine hediye edilirken geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

**********

Jüri Üyeleri

1       Prof. Erol Deran - Jüri Başkanı
2       Süheyla Altmışdört - Koro Şefi
3       Nesrin Sipahi - Sanatçı
4       Serap Mutlu Akbulut - Sanatçı
5       Melihat Gülses Sanatçı
6       Solmaz Teğmen - Sanatçı
7       Özgen Gürbüz - TRT Tanbur Sanatçısı
8       Fatih Salgar - İstanbul Devlet Klasik Korosu Şefi
9       Mehmet Güntekin - İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürü
10      Halil İbrahim Yüksel - Ege Üniv. Devlet Türk Müziği Kons. Öğretim Üyesi
11      Prof. Dr. Erol Belgin - Türk Musikisi Vakfı Başkanı
12      Ö. Faruk Berksan - Türk Musikisi Vakfı Başkan Yardımcısı
13      Amir Ateş Üsküdar Musiki Cemiyeti Başkanı
14      Mehmet Barlas - Yazar
15      Beşir Ayvazoğlu - Yazar, Türk Edebiyatı Vakfı

SanatLog Haber

SanatLog.com

Safiye Ayla – Zeki Müren Ses Yarışması Finali

(TEV) ile ,  değerli bağışçıları Targan ile ’in isimlerini yaşatmak amacıyla “ – Zeki Müren ”nın üçüncüsünü düzenliyor.

Türk Eğitim Vakfı ve TSK Mehmetçik Vakfı ’ne Yeni Sesler Kazandırmaya Devam Ediyor…

Safiye Ayla - Zeki Müren Ses YarışmasıTürkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşu Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile TSK Mehmetçik Vakfı’nın, bağışçıları merhume Safiye Ayla Targan ile merhum Zeki Müren’in isimlerinin yaşatılması ve Türk musikisine genç sesler kazandırılması amacıyla bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Safiye Ayla ve Zeki Müren Ses Yarışması”nın başvuruları başladı. Finalistlerin 07 Aralık 2009 tarihinde, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde halk önünde değerlendirileceği yarışmaya katılmak isteyenler, 09 Ekim 2009 Cuma günü saat 16.00’ya kadar ’ne müracaat edebilecek.

Değerli isimlerden oluşan yarışma jürisi; yarışmacıların ses güzelliği, yorumu, diksiyonu, üslup ve tavrı, seçilen eserin zorluk derecesi ve ses genişliği gibi kriterleri dikkate alacak. Radyo Alaturka’nın tanıtım sponsorluğunu üstlendiği yarışmada, Safiye Ayla ve Zeki Müren olmak üzere iki ayrı dalda yapılacak değerlendirmede birinciler 7 bin TL, ikinciler 5 bin TL, üçüncüler 3 bin TL, dördüncü, beşinci ve altıncılar ise bin TL ile ödüllendirilecek.

Türk musikisine eşsiz değerler katan Safiye Ayla ve Zeki Müren isimlerini sonsuza dek yaşatmak istediklerini ifade eden Türk Eğitim Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal; bu iki önemli ismin genç nesillere bıraktığı kültürel mirasa layık olmak, musikiyi sevdirmek ve bu alanda çalışmalar yapan gençleri teşvik etmek amacıyla yola çıktıklarını belirtti. Bilal, ayrıca finali halka açık yapılan yarışmaya ilginin giderek arttığını ve bu sene de yoğun katılım beklediklerini söyledi.

TEV

Tarih : 07 Aralık 2009, Pazartesi

Saat : 20:30

Yer : Lütfi Kırdar Kongre Merkezi / Harbiye

Jüri Üyeleri

1       Prof. Erol Deran - Jüri Başkanı
2       Süheyla Altmışdört - Koro Şefi
3       Nesrin Sipahi - Sanatçı
4       Serap Mutlu Akbulut - Sanatçı
5       Melihat Gülses Sanatçı
6       Solmaz Teğmen - Sanatçı
7       Özgen Gürbüz - TRT Tanbur Sanatçısı
8       Fatih Salgar - İstanbul Devlet Klasik Korosu Şefi
9       Mehmet Güntekin - İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürü
10      Halil İbrahim Yüksel - Ege Üniv. Devlet Türk Müziği Kons. Öğretim Üyesi
11      Prof.Dr. Erol Belgin - Türk Musikisi Vakfı Başkanı
12      Ö. Faruk Berksan - Türk Musikisi Vakfı Başkan Yardımcısı
13      Amir Ateş - Üsküdar Musiki Cemiyeti Başkanı
14      Mehmet Barlas - Yazar
15      Beşir Ayvazoğlu - Yazar, Türk Edebiyatı Vakfı

Finalistler

Safiye Ayla Kategorisi

AYBİGE DEMİR - İTÜ TMDK Çalgı, Ses Eğitimi mezunu

BUSE MEÇSİ - Ege Üni TMDK Ses Eğitimi

DENİZ SELTUĞ - Hacettepe Üni. Kimya Öğr., Hacettepe Korosu

GAYE KAYAALP - Selçuk Üni. D. Kons. mezunu

MUHAMMED EMİN AYAZ - Ege Üni. TMDK 3. sınıf öğrencisi

SERÇİN ERDEN SEFER - İTÜ TMDK Mezunu, Öğretmeni

Zeki Müren Kategorisi

AYFER SÖZERİ - Hacettepe Üni. Otelcilik mezunu, Engürü Korosu

BURCU GÖKTÜRK - İTÜ TMDK Temel Bil.3.sınıf öğrencisi

DENİZ FİLİZMEN - Münih LM Üni. Yakın ve OD Ens.Öğrencisi

HANDE AYDINLIK - İTÜ TMDK Ses Eğitimi mezunu

HARUN GÜRBÜZ - Ege Üni. TMDK mez. Haliç Kons.Y.Lisans öğ.

ÖMER FARUK ÖZCAN Ege Üni. TMDK mezunu

SanatLog Haber

SanatLog.com

Zeki Müren – Saklı Kayıtlar Müzikseverlerle Buluşuyor!

5 Ekim 2009 Yazan:  
Kategori: Müzik, Müzik Albümleri, Sanat, Türk Sanatçılar

’in 1952-1984 yılları arasında söylediği ve şimdiye kadar yayınlanmamış kayıtlarından oluşan “” adlı özel albüm Universal Taxim Edition ve Bayar katkılarıyla tüm müzikseverlerle buluşuyor.

Zeki Müren

Güneşimiz’ 13 yıl önce aramızdan ayrılmış olmasına karşın, yakın zamanda gün ışığına çıkan, söylediği birbirinden güzel şarkılarla parlamaya devam ediyor.

Universal Music Taxim Edition ve Bayar Müzik’in yapımcılığını, Burhan Bayar ve Burak Kut’un prodüktörlüğünü üstlendiği bu çok özel albüm, Zeki Müren’in ölüm yıldönümü olan 24 Eylül’de dinleyicisi ile buluşuyor.

Zeki Müren

Albümün oluşumu başta Zeki Müren olmak üzere birçok sanatçının sahne ve plak orkestrası şefliğini yapan büyük besteci ve tambur sanatçısı ’ın, Zeki Müren’in sahnede ve evinde prova yaparken çekilmiş kayıtlarını Burhan Bayar’a değerlendirebilmesi amacıyla vermesiyle başlamış.

Büyük bir titizlikle gözden geçirilen eserler “Saklı Kayıtlar” adlı bu çok özel çalışma ile CD+Kitap ve 33′lük plak olarak hayat buluyor. Bu albümde Zeki Müren’in daha önce hiç dinlemediğiniz kayıtları ile buluşacak, onun eşsiz sesiyle geçmişe dalarken, CD’ye eşlik eden özel kitapçıkta Zeki Müren’le ilgili belkide daha önce hiç bilmediğiniz, Zeki Müren’in kendi kaleminden zengin bilgilere ulaşacaksınız.

ALBÜMDE YER ALAN ESERLER

1. Kürdili Hicazkar Saz Semaisi – Tatyos Efendi (Söz/Müzik)
2. Ne Senin Aşkına Muhtaç Ne Esirin Olacağım – Erol Sayan (Söz), Muzaffer İlkar (Müzik)
3. Bir Sevda Geldi Başıma – A. Sami Toker (Söz/Müzik)
4. Hayat Bazen Tatlıdır – Zeki Müren (Söz/Müzik)
5. Rast Peşrev – Refik Fersan
6. Bir Dağme Düşürdü Ki – Hacı Arif Bey (Söz/Müzik)
7. Saçların Tarumar – Rıfat Erdoğan Ünver (Söz), Şekip Ayhan Özışık
8. Bir Gönlüme Bir Hali Perişanıma Baktım – Ahmet Rasim Bey (Söz), Tatyos Efendi (Müzik)
9. Kanun Taksimi – Göksel Kartal
10. Ayrılık Yaman Kelime – Vecdi Bingöl (Söz), Sadettin Kaynak (Müzik)
11. Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim – İ. Behlül Tektaş (Söz), Amir Ateş (Müzik)
12. Dargın Ayrılmayalım – Yusuf Nalkesen (Söz/Müzik)
13. Alıverin Bağlamamı Çalayım – Anonim
14. Kapat Gözlerini – Mehmet Erbulan (Söz), Mustafa Seyran (Müzik)
15. Klarnet Taksimi – Bülent Altınbaş
16. Yükselen Nağmenle Bak – Muzaffer İlkar (Söz/Müzik)
17. Ağlatırsa Mevlam – Yunus Emre (Söz), Erol Sayan (Müzik)
18. Ud Taksimi – Yıldıran Güz
19. Gözyaşlarım – Ümit Utku (Söz), Selahattin Erköse (Müzik)

[email protected] – www.umusictaxim.com
Bebek Mah. Selçuk Sok. No. 4/4 34342 – Bebek – İstanbul – Türkiye
T.+902123581700 – F.+902123581704

SanatLog.com