Aslı Vural - “Point of View” Sergisi

27 Nisan 2024 Yazar: admin  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

6 Mayıs 2024-24 Mayıs 2024

Salı –Cuma 11:00/ 19:00 C.tesi 13:00/ 19:00

1975 yılında Ankara’da doğan Aslı Vural, Bilkent Üniversitesi’nde güzel sanatlar eğitimi aldıktan sonra, 2024 yılında Anadolu Üniversitesi Sinema-Tv bölümünden mezun oldu.

Yaşadığımız dünya ve bu evren üzerinde anlamlandırdığımız her şey, kelimenin karşılığında zihnimizde yarattığımız imgeden ibaret. Her kelime bir imgenin karşılığı olarak anlamını buluyor. Bütün isimler ve sıfatlar bu dünyanın gerçekliğinde anlam kazanıyor. Oysa ki kelimenin anlamı, nesnenin varlığından bağımsız bir evren içerisinde kendini yitirebilir. Günlük yaşamda karşılaştığımız tüm varlıkların isimleri, farklı dillerde bile olsa anlam olarak aynı. Gözün gördüğü bütün dünya, kelime ile adlandırılıyor ve anlam kazanıyor. Elbette bütün bu anlamlanmalar bu dünya ve bu evren bütününde geçerli.

Başka bir evrende, başka bir yaşamda artık bambaşka adlandırmalar karşımıza çıkacaktır. Altında yaşadığımız gökyüzü limit değilse, başka evrenlerde başka hayatlar varsa, orada çok daha farklı anlamlar olacaktır. Bahsedilen, kavramları resmetmekten çok başka bir evrenden peysajlar sunmaktır. İlk bakışta yaptığımız, her forma bu dünyaya ait bir anlam, isim, yakıştırma çabasıdır. Oysa ki başka evrenlerde başka bir tasarım ve buna bağlı olarak başka adlandırmalar olacaktır. Bu anın kavramlarını resmetmekten öte, bilinmeyen başka bir dünyanın araştırması ve temsili bu serginin ana temasını oluşturuyor. Sergide yer alan resimler ve video çalışması başka bir evrene yapılan geziyi ve akılda kalanların görsele dönüşümünü anlatıyor. Ressam  hem anlamı sorgulamamızı, hem de hayali bir dünyayı keşfetmemizi sağlıyor. Bilinmeyenin peysajları arasında bir gezinti yapıyor, başka bir dünyaya doğru yolculuğa çıkıyoruz.

Sanatçı 2024 yılındaki sergisinde, “Acaba başka dünyalar var mı? Bildiğimizin ötesinde neler olabilir?” sorularını sormuş ve “Sadece üstünde yaşadığımız bu dünyayı biliyoruz oysa bilmediğimiz başka dünyalar olmalı” diyerek  bu için bir ip ucu bırakmıştı.

“Bu sergiyi 2024 yılında, başka bir dünyaya yaptığım gezide çizdiğim eskizlerden yola çıkarak hazırladım. Sergide ayrıca kamerama takılan görüntülerden montajladığım bir de video var. Bu o başka evrende gördüklerimin ufak bir derlemesi, tüm bu peysajlar benim baktığım noktadan gözlemlenmiş bir bütünün ufak parçaları.”

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType