Spirit Versus Persona Resim Sergisi

28 Şubat 2024 Yazar: admin  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

ETKİNLİK ADI: Spirit versus Persona

TÜRÜ: Sergisi

SANATÇI: Nurdan Karasu Gökçe

YER: İSO - ODAKULE  SANAT GALERİSİ Beyoğlu

DÖNEM: 2 Mart Çarşamba -18.00 – 2 Nisan Cumartesi 2024 13.00–18.00 Giriş serbesttir

AÇILIŞ KOKTEYLİ: 01 Mart Salı 2024 Saat: 18.00 – 20.00

İSO 2 Mart 2024’den itibaren Nurdan Karasu Gökçe’nin “Spirit versus Persona” adlı sergisini ağırlıyor. Sergi 2 Nisan 2024’e kadar devam edecek.

Sanat yapıtı, onu sonsuzluğa ulaştıracak olan zamandan bağımsız, ortak bir besi kaynağına yani evrensel bir auraya (içsel güç) sahiptir.

Yüzyıllar arasındaki değerler dizisi dönüşümü, Nurdan Karasu Gökçe’nin yapıtlarında tinselliğin yorumu olarak tarihsel bir ayinde ifadesini bulur, Modernizm’in benmerkezci tutkusundan sıyrılarak Hümanizm’in doğallığına kavuşur.

Kare formundaki yapıtlar, rengin kendiliğini mağrur ve ketum bir tavırla, karakterlerini dramatikleştirecek akriliklerin (pleksicam) arkasından gösterirler. Böylece biçim, renk ve mekân arasındaki sessiz ayin bizi olaydan çok, olgu arayışına; sonuçta içselliğimizle dışsallık arasında gidip gelinen manevi bir noktaya sürükler.

Bizi örten ya da saklayan dışsal örüntülerden sıyrılma görüngüsü, gerçekliğin yapı çözümü olarak, Platonun idealizmi içinde ya da Hegel’in metafiziğinde bulunacağımız türden düşünsel çağrışımlara iter bizleri.

Karasu’nun eserleri, anlatımcı olmaktan çok tinsel deneyimin sınırlarında gezinir. Yapıtlar tarihsel süreçteki yolculuğunu, Yunan sanatındaki salt geometrik soyutlamadan, Gotikle zirveleşen salt çizgisel soyuta ya da ilkelerini klasik gelenekten uzaklaştıran Modernizm’den, Rönesans doğasını hatırlatan bir formülü kullanmışçasına, ışıkla yıkanan ruhsal bir noktada sürdürürler.

Eleştirmen: Yrd. Doç. Dr. Aygül AYKUT

Anlamlar, hareket noktaları vs için Ek Açıklama metnini de siziz için bu klasöre yerleştirdik…

Nurdan Karasu Gökçe

Erciyes Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Dekan Vekili, Nurdan Karasu Gökçe, iisansını 1990’da Ankara Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, -İş Eğitimi, Bölümünden, M.F.A. ini 1994’te Claremont Graduate University, ABD’den, Sanatta Yeterliliğini 2024’te Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesinden, Doçentliğini 2024’de Erciyes Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Bölümünden almıştır.

KİŞİSEL VE KARMA SERGİLERİNDEN BİRKAÇI

2009 Floransa Biennali, 2024 “Art in Mind”, The Bricklane Gallery, Londra, İngiltere; 2024 PAPER 2024, Dobrich Gallery, Bulgaristan; 2024 22. Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi (Jürili), Akbank Kültür Sanat Merkezi, İstanbul. (Katalog); 1994 “ Get Back ”, Kurator SAGA and sponsor Michael B. Kohn ve Jan Turner - Colborn , Kohn Turner Galerisi, Los Angeles, CA, ABD ; 1994 “Hot Crop”, Kurator Prof. Dr. Jeanne Willette ve sponsor Stuart Katz, East ve West Galerileri, CGU, Claremont, CA, ABD; 1994 “Al İpek/Red Silk”, East Gallery, Claremont Graduate University, CA, ABD.

ÖDÜLLERİ: 2003 Akbank Özel Ödülü, 22. Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi; 2006 32. DYO Yarışmasında sergileme

SUNULMUŞ VE YAYINLANMIŞ BİLDİRİLERİ

2007 “A Unique Dance Form: Butoh”, The Fifth International Conference on New Directions in The Humanities, Paris, 17-20 July.

2010 “New Directions in Drawing as a Contemporary Art Form”, The Eight International Conference on New Directions in The Humanities, UCLA, CA, ABD, 29 June-2 July

YAYINLARI 2007

1- Desende Işık ve Gölge,GÖKÇE/MEHMET, N. 2- Desen Teknik ve Malzemeleri, GÖKÇE/MEHMET, N.

SanatLog Haber

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType