“Bizi Rahat Bırakın!” Fotoğraf Sergisi

Irak Savaşı’nın 10. yılında dünyanın en büyük açılıyor… 

Birçok milletten yüzlerce gönüllü, Irak Savaşı sırasında ve sonrasında patlayan bombalar yüzünden yaralanmış Iraklılarla ilgili “ karşıtı” bir projesi hazırlamaktadır.

Proje kapsamında, Irak Savaşı’nın başlamasının 10. yılında, Türkiye’de ve Dünyada mümkün olduğu kadar çok sergi açıp, mümkün olduğu kadar çok yerde gösterini sunarak savaşların sivillerin hayatını nasıl etkilediğini göstermek ve “Savaşa hayır, barışa evet!” demek istiyorlar.

Sergiler aynı gün 23 Mart 2024’de açılacaktır.

Projenin liderliğini yürüten fotoğraf sanatçısı Niko Guido 2024 ve 2024 yıllarında Ürdün’ün başkenti Amman’a giderek plastik cerrahi ameliyatları geçirmiş Iraklıların portre fotoğraflarını çekmiştir.

Sergi konsepti uyarınca, fotoğrafı çekilen her Iraklının 5 dakikalık ses kaydı alınmış ve bu kayıtta, fotoğrafı çekilen yaralı sivil her Iraklı kendisini tanıtarak, bombadan önce nasıl bir hayatı olduğunu ve bomba sonrası hayatının nasıl değiştiğini anlatmaktadır. Yine proje kapsamında fotoğrafı çekilen her Iraklı savaş karşıtı bir tiyatro sanatçısı tarafından seslendirilecektir.

Projenin detaylarını http://www.leaveusaloneproject.org sitesinde bulabilirsiniz.

Bu bir barış yanlısı fotoğraf projesidir.

 Projenin amacı:

Irak Savaşı’nın 10. yılında, fotoğraf sanatçısı Niko Guido’nun Amman’da bir hastanede çekmiş olduğu yaralı Iraklı sivillerin portreleri ile bütün dünyada mümkün olduğu kadar çok yerde sergiler açmak, savaşın sonuçlarına dikkat çekerek “Barışa evet!” demektir.

Şu ana kadar elliye yakın kurum bu çağrımıza olumlu yanıt vermiş ve sergiye ev sahipliği yapacaklardır. Her gün çoğalıyoruz ve bir çığ gibi büyüyoruz. Sesimiz gittikçe daha gür çıkıyor. Ama durmak yok, daha fazla çalışmalı, daha güçlü bir sesle büyün dünyaya “Barışa evet!” diye haykırmalıyız.

 Projenin hikâyesi ve konsepti:

Fotoğraf sanatçısı Niko Guido Ürdün’ün başkenti Amman’a giderek plastik cerrahi ameliyatları geçirmiş Iraklıların portre fotoğraflarını çekti ve savaş karşıtı bir fotoğraf projesi hazırlamaya karar verdi. Daha sonra değişik milletlerden yüzlerce gönüllü bu projeye katıldı ve bütün dünyada bu projenin gerçekleşebilmesi için çaba göstermektedirler.

Sergi konsepti uyarınca, fotoğrafı çekilen her Iraklının 5 dakikalık ses kaydı alındı. Bu kayıtta, yaralı sivil Iraklı kendisini tanıtmakta, bombadan önce nasıl bir hayatı olduğunu ve bomba sonrası hayatının nasıl değiştiğini anlatmaktadır. Yine proje kapsamında fotoğrafı çekilen her Iraklı savaş karşıtı bir tiyatro sanatçısı tarafından seslendirilecektir. Sergilenen her fotoğrafın altında bir kulaklık olacak ve sergiyi gezen sanatseverler Iraklıların sözlerine tercüman olan sanatçıların sesi aracılığıyla fotoğraftaki kişinin hislerini paylaşacaklardır.

Günümüzde Dünyamız bir fotoğraf çöplüğüne dönüşmüştür ve maalesef artık görsellere doymuş olan beynimiz, eskisi kadar fotoğraflardan etkilenmemektedir. Belgesel fotoğrafçılar için Dünyamızın ve insanlığın sorunlarına dikkat çekmek gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu sebeple, savaşın korkunçluğunu gösterebilmek amacıyla, ses kaydı ile fotoğrafı bir araya getiren bir sergi formatı seçilmiştir.

Niko Guido’nun son gidişinde, yüzünden, otuzun üzerinde ameliyat olmuş bir Iraklı şöyle demiştir:

“Sizin medeniyetinizi, paranızı, modern yaşantınızı istemiyoruz. Sadece bizi rahat bırakın!”

Böylece projenin adı da ortaya çıkmıştır: “Leave Us Alone”

Yorumlar

3 Yorum on "“Bizi Rahat Bırakın!” Fotoğraf Sergisi"

 1. suzan y. on Cts, 23rd Şub 2024 9:20 pm 

  Niko Guido hakkında;
  İstanbul´da doğdu. Galatasaray Lisesi´ni ve Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesini bitirdi. Uzun yıllar turizm sektöründe çalışmalarını sürdüren Niko Guido, daha sonra yaşamına fotoğrafçı olarak devam etme kararı aldı. Venedik, Paris, İzmir ve İstanbul’da sergiler açan sanatçının fotoğrafları yurtiçi ve yurtdışında birçok gazete ve dergide yer aldı. Türkiye’de nü fotoğraf sanatında yakaladığı başarısı onu uluslararası fotoğraf çevrelerinde de saygın bir yere getirmiştir. Fransa’da yayımlanan ve Dünya sanat çevreleri tarafından nü fotoğraf, resim ve heykel sanatında önemli bir referans olarak kabul edilen Nude Art Today adlı kitap 2024-2009 baskısında Niko Guido’ya iki sayfa ayırmıştır. 2024 yılında Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği yararına “Engelsiz Gülüşler” fotoğraf projesini gerçekleştiren Niko Guido 2024 yılında Güney Amerika’yı baştan başa fotoğraflamıştır. Daha sonra Haiti, Küba, Japonya, Myanmar, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka projelerini gerçekleştirmiştir. Bu seyahatlerde çektiği fotoğraflar, başta National Geographic olmak üzere birçok dergide yayımlanmıştır. Haiti projesinde Unicef ile çalışan sanatçı, ardından yine Unicef ile beraber 30 fotoğraf ustasını bir araya getirerek “Van İçin Destek” sergisini düzenlemiştir. Şu sıralar Türk Eğitim Vakfı yararına “Sanat Objesi Olarak Sanatçı” ve “Sınır Tanımayan Doktorlar” ile de konusu Irak Savaşı olan projeler üzerinde çalışmakta olan Niko Guido, Haiti depremi üzerine bir belgesel film yapmıştır. Geçtiğimiz günlerde dünyanın en prestijli fotoğraf ödüllerinden Fiap Dünya Kupasında jüri özel ödülüne layık görülen sanatçı “Fotoğraf Gezgini” adlı bir televizyon programı hazırlamaktadır.

 2. dogan demir on Paz, 24th Şub 2024 11:21 am 

  Uzun yillardir sanatin herhangi bir disiplininin ilk defa uluslararasi bir düzeyde böylesine büyük bir eyleme kalkistigini ilk kez duyuyorum ve onlari bütün kalbimle selamliyorum.

 3. dogan demir on Paz, 24th Şub 2024 11:27 am 

  Lütfen buraya sergi salonlari icin bir link koyun!

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!