Derme Tiyatro K.K.T.C İskele 2. Kültür Sanat Haftasına Katıldı

Derme , 2 – 8 Mart 2024 tarihlerinde gerçekleştirilen Kıbrıs 2. İskele Kültür ve Sanat Haftasında “Mutluluğun Peşinde” adlı yeni çocuk oyunuyla yer aldı…

Kıbrıs İskele Belediyesi’nin her alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da sınırları zorladığının, çocuklara kültür ve sanatı sevdirme misyonunu başarıyla sürdürdüğünün göstergesi olan 2. Kültür Sanat Haftası’nın son günü olan 8 Mart Salı günü  09:00 ve 10:30 saatlerinde İskele Atatürk Kültür Merkezi’nde Derme ’nun “Mutluluğun Peşinde” isimli  müzikli çocuk oyunu sahnelendi. Oyun çocuklar tarafından beğeniyle izlenildi.

Oyunun Konusu ise şöyle; “Benim tek bir dostum var o da Pırtlak, beni tek seven ve anlayan o.” İşte böyle düşünüyordu henüz yaşamın başında olan karakterimiz Ege. Neydi onu bu kadar yalnızlığa iten? Kimimizin;”kuşak farkı”, kimimizin;”ebeveynler gereğinden fazla koruyucu” dediği sebeplerdi, onu bu yalnızlığa sürükleyen. Bir yanda da Ege’nin çocukça inadı boy gösteriyordu. Ailesi olayı çözümlemek için bir başka yanlış olan cezalandırma, ilgisiz bırakma yoluna başvurunca, Ege bu durumu ailesiyle birlikte düzeltmek yerine evden kaçmayı tercih etmişti. Yani her yanlış yeni bir yanlışı kaçınılmaz kılmıştı. Kaçıp gittiği yerde oyunbaz iki çocukla “İrem ve Ilgın- tanıştı. Laf lafı açtı ve durumu öğrenen çocuklar olayı çözemeyeceklerini anlayınca, mahallelerinde yaşayan bilgin insan, Âlim Amca’dan yardım istediler. Bunun üzerine Âlim Amca çocukların desteğini de alarak Ege’nin olayı çözümlemesini, hatayı sadece karşı da değil kendisinde de araması gerektiğini algılamasını sağladı. Bu arada Ege’nin gittiğini anlayan ailesi de telaşlı ve üzgün onu aramaya koyuldu. Birbirlerine kavuştuklarında o büyük sevginin nasıl da değerli olduğunu bir kez daha fark ettiler, sıkıca sarıldılar sevgilerine “birbirlerine- sonuçta herkes mutluluğa kavuştu. Oyun içinde oyun tekniğinden yararlanarak gerçekleşen oyunumuzda, Ege’nin yaşadıklarının gözden geçirildiği sahneler psikodrama yönteminden faydalanılarak sahneye taşınmıştır.

Derya SAĞLAM’ın kaleme aldığı ve yönettiği oyunun, sahne tasarımı Canan ÇAKAL’a, müzikleri Hüseyin ÇEBİŞÇİ, kostüm tasarımı Zafer SAĞLAM’a, ışık tasarımı ise Aksel SAĞDIÇ’a ait.

Oyuncu kadrosunda Derya SAĞLAM, Ezgi BUHAN, Sezen KESER, Mehmet Selin SAĞDIÇ yer aldı.

Derme Basın ve Halkla İlişkiler : 0212 571 94 84
Web: www.dermetiyatro.com

SanatLog Haber

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Tek Yorum on "Derme Tiyatro K.K.T.C İskele 2. Kültür Sanat Haftasına Katıldı"

  1. Burhan Y. on Pts, 14th Mar 2024 6:59 am 

    Arkadaşlar siteniz çok güzel. Sinema bölümünüz sinema sitesi diye açılan ama çok geçmeden yarı yolda kalan, güncellenmeyen sitelerden daha güzel. Gişe filmlerini burnumuza sokan bu siteler kabak tadı verdi artık. Değerli emeğiniz için teşekkür ederim. Sinema ve tiyatro bölümlerini yakın takibe aldım.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType