Fark Yaratanlar

19 Kasım 2024 Yazar:  
Kategori: Duyurular, Sanat

’nın hayata geçirdiği “Fark Yaratanlar” programı, toplumsal gelişmeye katkıda bulunan ‘sıra dışı kişilerin olağanüstü öyküleri’ni anlatmaya devam ediyor. Programın yeni ‘Fark Yaratan’ı, liselerde yaşanan sorunlara müzakereci öğrenciler aracılığıyla çözüm getirmeyi amaçlayan Prof. Dr. Abbas Türnüklü. Türnüklü’nün hikâyesi, 18 Kasım 2024, Cuma gününden itibaren www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org  internet sitesinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’da yayınlanacak.

Liselerdeki sorunları arabulucu öğrenciler çözüyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olan Prof. Dr. Abbas Türnüklü, liselerde öğrenciler arasında yaşanan çatışmaları çözmek hedefiyle müzakere sistemini geliştirdi. Rehberlik öğretmenleri tarafından uygulanan müzakere sistemiyle, anlaşmazlığın doğası, müzakere, iletişim, öfke yönetim ve arabuluculuk becerileri gibi konuları içeren 30 saatlik bir eğitim sonucu her okulda arabulucu ve müzakereci öğrenciler yetiştiriliyor. Okulun barıştırıcıları, uzlaştırıcıları olarak görev yapan öğrenciler, çatışma yaşayan öğrenciler arasındaki sorunları çözüyor.

5 yılda 350 arabulucu yetişti

İlk olarak İzmir’deki Aybers Hikmet Karabacak Lisesi’nde pilot uygulaması yapılan arabulucu öğrenci sistemiyle 5 yılda 350 arabulucu öğrenci yetişti ve 750 çatışma masa başında müzakere edilerek çözüldü. Bu yenilikçi uygulamayla, okuldaki şiddet olaylarında azalmalar yaşandığı, öğrencilerin sorunları çözme konusunda daha girişimci oldukları gözlemlendi. Öğrenciler, okuldaki uzlaşmacı yaklaşımlarını mahallelerine ve ailelerine de taşıyarak sorunları çözme konusunda daha aktif rol almaya başladı. Projenin başarıya ulaşması dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı, “Şiddete Karşı Ulusal Eylem Planı 2024-2011” genelgesinde programa atıfta bulundu.

Prof. Dr. Abbas Türnüklü, “Anlaşmazlık Çözümü, Müzakere ve Akran-Arabuluculuk Eğitim Programı: Liselerde Şiddetin Önlenmesi” adlı bir de kitap hazırladı. Okuldaki sorunları ve bunlara karşı alınabilecek çözümleri içeren kitabın ders kitabı haline getirilerek tüm Türkiye’deki okullara dağıtılması hedefleniyor.

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar programında 2024’dan bu yana 65 ‘Fark Yaratan’ kişinin öyküsü yayınlandı.

Videoları izlemek ve paylaşmak için:

www.sabancivakfi.org

www.farkyaratanlar.org

www.facebook.com/FarkYaratanlar

www.twitter.com/Farkyaratanlar

www.youtube.com/user/turkeychangemakers

sanatlog.com

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType