Gelman Koleksiyonu’ndan Frida Kahlo ve Diego Rivera

’ndan Frida Kahlo ve Diego Rivera

’ndan Frida Kahlo ve Diego Rivera sergisi, 23 Aralık 2010 - 20 Mart 2011 tarihleri arasında, 20. yüzyıl ının Meksika ve dünyadaki en çarpıcı figürlerinden ikisini, Frida Kahlo ve Diego Rivera’yı sanatseverlerle buluşturuyor.

Yapıtları kadar özgün karakterleri, yaşam öyküleri ve merak uyandıran birliktelikleriyle de ilgi uyandıran çılar, 40 yapıttan oluşan bir sergiyle Türkiye’de ilk kez Pera Müzesi’ne konuk oluyorlar.

Yaşamlarının önemli bir bölümünü Meksika’da geçirmiş koleksiyoner bir çift olan Jacques ve ’ın, 20. yüzyıl Meksika ına da odaklanan geniş koleksiyonunda yer alan yapıtlar, Frida Kahlo’nun sanatsal kişiliğinin derin izlerini yansıtan otoportreleri ile Diego Rivera’nın az sayıdaki tuval resmi örneklerinin en önemlilerinden. Dünya çapındaki bu ünlü koleksiyon, Meksika dışında daha önce çok az sayıdaki sergide izleyiciyle buluşabildi.

Pera Müzesi’nde yer alacak sergide, Berlin ve Viyana’da düzenlenen ve 2010 yılına damgasını vuran ’nin en gözde Kahlo yapıtlarının yanı sıra Diego Rivera’nın tuvalleri de yer alıyor. Yapıtları ve yaşamlarıyla sinema ve edebiyat dünyasına da esin vermiş ikilinin eserleri 20 Mart 2011 tarihine kadar Pera Müzesi’nde izlenebilecek.

Sergi Etkinlikleri

Sergiye paralel iki önemli söyleşi düzenleniyor. İlki, 22 Ocak Cumartesi günü, Meksikalı çılar üzerine kitapları bulunan Salomon Grimberg “Frida Kahlo: Bir Hayatın Portresi” başlıklı bir konuşma yapacak. Diğer söyleşi ise, 19 Şubat Cumartesi günü, Frida Kahlo’nun kızkardeşi Cristina Kahlo’nun torunu, fotoğraf çısı Christina Kahlo ile gerçekleşecek.

Pera Müzesi Film etlinlikleri kapsamında Pera Film 14 - 30 Ocak 2011 tarihleri arasında “Viva la Revolución! Meksika Devrimi Üzerine Filmler” adlı programı düzenliyor.

Pera Eğitim de sergi boyunca okul gruplarını ağırlıyor ve haftasonları atölye çalışmaları düzenliyor.

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

3 Yorum on "Gelman Koleksiyonu’ndan Frida Kahlo ve Diego Rivera"

  1. sevgi on Cts, 25th Ara 2010 5:53 pm 

    çok güzel bir haber :)

  2. Sibel Başaran on Paz, 2nd Oca 2011 4:47 pm 

    Mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum. Mükemmeldi.

  3. Pinhani on Per, 6th Oca 2011 4:07 am 

    Kelimeyle anlatılamayacak kadar zevkli bir sergi. Türkiye’de Frida Kahlo ve Diego Rivera’nın bu ilk buluşmasını görmek, o duyguyu yaşamak heyecan vericiydi.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType