Hazan Boran’ın “Gördüklerim Değil, Duyduklarım” Konseptli Resim Sergisi

29 Aralık 2024 Yazar: admin  
Kategori: Duyurular, Resim, Sanat, Sanatsal Etkinlikler, Sergiler

’ın “GÖRDÜKLERİM DEĞİL, DUYGULARIM” konseptli sergisi Nişantaşı V Sanat’ta, 11 Ocak 2024 – 21 Ocak 2024 tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor…

1947 yılında İstanbul’da doğdu. Emekli oldukta sonra çalışmalarına Hasan Kavruk atölyesinde başladı. Daha sonra Acar Bozkurt ve Meryem Arıcan atölyelerine devam etti; Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Sertifika programı içinde Devabil Kara atölyesinden sertifika aldı. Sanatçı halen çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir. 1994 yılından beri birçok karma sergiye katılmış ve 1996 yılından itibaren kişisel açmıştır.

’ın çalışmalarında biçim ve özün kurgulanması aşamasında görsel bilgi birikiminden, başka bir deyişle duyulara dayalı dışsal bilgi birikimlerinin içsel olarak işlenip imge, simge ve kendine özgü kavramlara estetik bir bakıştan söz edilebilir. Estetik algının ortaya çıkışında görsel bilgi birikimi, onun işlenerek yeniden biçimlenme veya soyutlanması; en önemlisi de iç etki ve dışa vurma söz konusudur. Sanatçının resimlerini basit ifadelerden ayıran fark plastik elemanların, renklerin, çizgilerin ve şekillerin dengeli bir biçimde bir araya gelmesi kısaca tanımlayabilir.

Sanatçı, resimlerini doku, form ve teknik özgürlük içinde daha önceden eskiz veya çizim yapmadan içinden geldiği gibi çalıştığını, çalışırken yeni fikirlerle ve duygularla devam ettiğini ifade ederek resimlerinin tamamiyle kendisinin ruh halini ve duygularını yansıttığını söyler. Anlık olan bu duygular resimlerinde form ve renk kombinasyonu oluşturur.

sanatlog.com

İlişkili yazılar

Yorumlar

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz...
Yorumunuzda avatar çıkması için gravatara üye olmalısınız!
Additional comments powered by BackType